روسیه از ساخت یک رادار جدید سه بعدی با قابلیت شناسایی اهداف ابرفراصوت از فاصله ۴۵۰ کیلومتری و آزمایش موفق بر نسخه بدون سرنشین جنگنده «سوخو-۵۷» خبر داد.

به نوشته وبگاه «دیفنس ایرو اسپیس» مدیر شرکت «روسوبورو اکسپورت» با اعلام ساخت این رادار گفته است که اینک در حال بازاریابی  برای این محصول جدید است. این رادار جدید با نام «۵۹N۶-TE» طبق گفته سازندگانش میتواند اهداف ابرفراصوت را در مسافت ۴۵۰ کیلومتری و ارتفاع ۲۰۰ کیلومتری شناسایی کند.

«آلکساندر میکیف» مدیر شرکت روسوبورو اکسپورت در گفت و گویی در این زمینه ضمن اشاره به توسعه نسخه رادارهای صادراتی، بر اهمیت تجهیزات ویژه پدافند هوایی در برهه کنونی سخن گفت. میکیف مدیرعامل شرکت روسی از یافتن مشتریانی برای این رادار در کشورهای خاورمیانه، آفریقای شمالی و منطقه آسیا اقیانوس آرام خبر داد.

این رادار سه بعدی برد متوسط و بلند قادر به شناسایی اهداف با سرعت ۸ هزار کیلومتری و فاصله ۴۵۰ کیلومتری و تا ارتفاع ۲۰۰ کیلومتری است و مجهز به قابلیت عملیات جنگال است.

به نوشته این وبگاه، این رادار قادر به شناسایی موشکهای ضد رادار و مجهز به سامانه هشدار سریع به خدمه خود است.

روسیه در گامی قابل توجه دیگر در روزهای گذشته از آزمایش موفق بر یکی از جدیدترین جنگنده های نسل پنجم  خود خبر داد. به گفته منابع هوانوردی روسیه، «سوخو-۵۷» یکی از جدیدترین جنگنده های نسل پنج روسیه با موفقیت در حال انجام آزمایشهای لازم  برای پرواز بدون سرنشین است. 

بنابر اعلام مقامات نیروی هوایی روسیه، این جنگنده نسل پنجم سال ۲۰۲۰ به خدمت نیروی هوا فضای روسیه درخواهد آمد. منابع مطلع به دلایل امنیتی از ذکر جزئیات بیشتر درباره آزمایش این نسخه ویژه از سوخو-۵۷ خودداری کرده اند.

سوخو-۵۷، یک جنگنده چند منظوره نسل پنجم برای نابود ساختن انواع اهداف هوایی در مسافت‌های کوتاه و بلند ، هدف قرار دادن اهداف زمینی و دریایی و غلبه بر قابلیت‌های دفاع هوایی است. در مقایسه با جنگنده‌های قبلی، سوخو-۵۷ ترکیبی از یک هواپیمای رزمی و یک جنگنده است و استفاده از مواد ترکیبی و فناوری‌های نوین و پیکربندی آیرودینامیکی موجب سطح مقطع راداری پایین می‌شود.

پیشتر یک قانونگذار روس فاش ساخت که مسکو با استقرار نسخه اولیه جنگنده سوخو-۵۷ موفق به شناسایی جنگنده‌های پنهانکار «اف-۳۵» و «اف-۲۲» آمریکا شده است. 

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند