منابع آگاه یمنی به شبکه الجزیره گفتند که با وساطت برخی طرف‌ها، شورای انتقالی جنوب (همسو با امارات) و دولت مستعفی منصور هادی در جزیره «سقطری»  به یک توافق پنج بندی رسیده‌اند.

طبق این توافق آتش‌بس، یک کمیته مشترک برای اداره مراکز نظامی، امنیتی و دولتی تشکیل خواهد شد و هیچ یک از طرفین حق استفاده از سلاح سنگین یا انتقال آن را ندارد. همچنین حمل سلاح در سقطری ممنوع خواهد بود.

اعلام این توافق در حالی است که منابع خبری یمنی، صبح امروز (جمعه)‌ از حمله گسترده شبه نظامیان وابسته به شورای انتقالی جنوب به عناصر دولت مستعفی یمن در سقطری خبر دادند.

در یک هفته گذشته استان سقطری در آب‌های جنوبی یمن، صحنه درگیری میان شورای انتقالی جنوب (متحد امارات) و دولت مستعفی منصور هادی (متحد عربستان سعودی) بود.

شورای انتقالی جنوب، شامگاه ششم اردیبهشت در اقدامی که اوج اختلاف نواب عربستان و امارات در جنوب یمن بود، اعلام خودمختاری کرد و تحرکات نظامی خود را در عدن از سر گرفت.

دو طرف تا کنون به هیچ یک از توافقات میان خود پایبند نبوده‌اند. به خصوص توافق ریاض که در نوامبر ۲۰۱۹ میان طرفین امضاء شد و دولت سعودی ماهها برای آن تلاش کرد اما در نهایت هیچ یک از بندهای آن اجرایی نشده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند