«مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا به رویارویی شناورهای نظامی ایران با کشتی‌های جنگی کشورش واکنش نشان داد.

سازمان تروریستی سنتکام بامداد پنجشنبه به‌وقت تهران در بیانیه‌ای مدعی شد که یازده شناور نظامی ایرانی با نزدیک شدن به۶ کشتی جنگی آمریکایی برای آنها «مزاحمت ایجاد کرده‌اند».

خبرنگار دفاعی فاکس‌نیوز در توئیترش مارک اسپر درباره رویارویی شناورهای ایران با کشتی‌های جنگی آمریکا، شلیک موشک توسط کره شمالی و نزدیک شدن هواپیمای روسی به یک هواپیمای جاسوسی آمریکا را رویدادی معمول» توصیف کرده است. اسپر با لحنی کنایه‌آمیز درباره این رویدادها گفت: «هفته‌ای معمولی برای وزارت دفاع بود.»

آمریکایی‌ها در بیانیه بامداد پنجشنبه ادعا کرده بودند کشتی‌هایشان در حال عملیات مشترک با بالگردهای آپاچی آمریکایی در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس بوده‌اند. همچنین ادعا شده که شناورهای ایرانی از نزدیکی دماغه و انتهای کشتی‌های آمریکایی عبور کرده‌اند.

نظامیان تروریست آمریکایی درحالی شناورهای ایرانی را به تحرکات خطرناک متهم می‌کنند که بارها در ماه‌های گذشته دست به اقداماتی زده‌اند که در تعارض با قوانین بین‌المللی بوده است. روز پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸، یک فروند پهپاد جاسوسی متعلق به تروریست‌های نیروی دریایی منطقه سنتکام ارتش آمریکا در پی تجاوز به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران در مقابل کوه‌مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه قرار گرفت و سرنگون شد.

چندی قبل نیز یک فروند جنگنده اف - ۱۸ نیروی دریایی تروریستی آمریکا در حال نزدیک شدن به حریم هوایی ایران بود که با اخطار پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مجبور به تغییر مسیر شد.

مارک اسپر در بخش دیگری از این کنفرانس خبری پاره‌ای شایعات درباره اینکه ویروس «کرونای جدید» در آزمایشگاه تولید شده است را رد کرد.

او در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا ویروس کرونای جدید به صورت طبیعی (بدون دخالت بشر) ایجاد شده و یا حاصل ساخت در شرایط آزمایشگاهی است گفت: «نتایج موجود قطعی نیستند.»

اسپر در ادامه خاطرنشان کرد: «نظر اکثر کارشناسان در حال حاضر این است که این ویروس طبیعی ایجاد شده و ارگانیک بوده است.»  

چند روز پیش هم «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ارتش آمریکا در یک کنفرانس خبری، در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا شواهدی درباره ساخت کرونا در یکی از آزمایشگاه‌های چین وجود دارد گفت: «شایعات و گمانه‌زنی‌های زیادی در طیف گسترده‌ای از رسانه‌ها، وبلاگ‌ها و غیره وجود دارد.»

این فرمانده ارشد آمریکایی اضافه کرد: «احتمالاً برایتان تعجبی نخواهدداشت که ما حساسیت ویژه‌ای به این مسئله پیدا کرده‌ایم و تلاش کرده‌ایم از طریق گردآوری اطلاعات زیاد آن را به دقت مورد بررسی قرار دهیم.»

وی اضافه کرد: «و فقط این را می‌گویم که در مقطع فعلی این شواهد، قطعی نیستند اگرچه به نظر می‌رسد وزن عمده شواهد به سمت طبیعی بودن آن است. اما ما هنوز نمی‌دانیم.»

از زمان ابتلای نخستین نفر به ویروس کرونای جدید در شهر «ووهان» چین، شایعات و گمانه‌زنی‌های زیادی درباره منشأ آن مطرح شده است.

چند روز پیش رسانه‌های انگلیس گزارش دادند دولت انگلیس این احتمال که این ویروس از یکی از آزمایشگاه‌های چین آغاز شده بود را مورد بررسی قرار داده است.

برخی از مقام‌های دیگر چین از طرف دیگر گفته‌اند ممکن است ارتش آمریکا کرونای جدید را به چین منتقل کرده باشد. 

این مطلب برایم مفید است
20 نفر این پست را پسندیده اند