معاملات روز گذشته بورس تهران درحالی با رشد بیش از ۲۰هزار واحدی شاخص کل همراه شد و رکوردی قابل توجه در کارنامه این بازار ثبت شد که پس از اتمام معاملات و پایان یافتن ساعت کاری بازار، شاهد عدم تایید برخی معاملات و فاصله گرفتن این نماگر از محدوده رشد ۲۰ هزار واحدی بودیم. در این راستا معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران دلیل ابطال معاملات یا همان عدم تایید معاملات برخی نمادها را ظن دستکاری قیمتی عنوان کرد و افزود: لیست نمادهایی که به‌دلیل ظن دستکاری قیمتی متوقف شده و معاملات آنها مورد تایید قرار نگرفته است، تا پایان روز کاری شنبه (۱۶فروردین‌ ماه) اعلام می‌شود.

محمود گودرزی در ادامه افزود: مدتی است شاهد فعالیت برخی شبکه‌های مجازی و سیگنال‌دهی از طریق کانال‌های تلگرامی درخصوص خرید سهام تعدادی از شرکت‌ها هستیم. جهت‌دهی و خط‌دهی این کانال‌ها تا حدی پیش رفته است که خرید و فروش‌های عده‌ای از سهامداران به‌ویژه تازه‌واردان به بازار سهام از این دستورات تبعیت می‌کند.

وی در ادامه با اظهار این مطلب که هر چند تذکرات جدی از سوی سیاست‌گذاران بازار سرمایه به متولیان این کانال‌ها داده شده و برخورد جدی با آنها خواهد شد، گفت: از سوی دیگر مکاتباتی نیز با ناشران این شرکت‌ها و مدیران آنها صورت گرفته و آنها نیز به دفعات در سیستم اطلاع‌رسانی کدال، تاکید بر عدم رخداد هرگونه خبر خاصی در شرکت‌ها داده‌اند، ولی با این وجود بازهم شاهد دستکاری قیمتی در این نمادها هستیم.

گودرزی ادامه داد: در این میان می‌توان به برخی از شرکت‌ها و نمادهای فعال در بازار اشاره کرد که با زیان انباشته بسیار بالا مواجه بوده، ولی بازدهی سنگینی را نصیب سهامداران کرده‌اند. این چنین مواردی نمونه‌ای بارز از این موضوع هستند.

معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران در ادامه یکی از رسالت‌های اصلی بورس را جلوگیری از دستکاری قیمتی عنوان کرد و افزود: تا آنجا که قانون بازار اوراق بهادار اجازه می‌دهد، خواهان شفاف‌سازی بیشتر از سوی این شرکت‌ها هستیم و با توقف این نمادها و درخواست ارائه اطلاعات تکمیلی، بستر مناسبی برای شفافیت هر چه بیشتر ایجاد می‌کنیم.

به گفته گودرزی، نماد این چنین شرکت‌هایی نه‌تنها متوقف خواهد شد، بلکه ارائه گزارش‌های مکتوب بر سایت کدال و همچنین ارائه ویدئوکنفرانس برای آنها الزامی می‌شود تا سهامداران با دیدی وسیع‌تر و اطلاع از تمامی تغییر و تحولات درونی شرکت‌ها به خرید و فروش بپردازند.

بورس کالا

یادآور می‌شود در ماده ۱۹ قانون بازار اوراق بهادار عنوان شده که چنانچه ظن دستکاری بازار (مبتنی بر اطلاعات یا معاملات) یا خرید و فروش مبتنی بر اطلاعات نهانی وجود داشته باشد، سازمان بورس می‌تواند راسا به پیشنهاد بورس، نماد معاملاتی ناشر پذیرفته شده را تا ۵روز کاری با اطلاع بازار متوقف کند.

در همین راستا روح‌الله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران نیز در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با تاکید بر اینکه شرکت مدیریت فناوری هیچ دخل و تصرفی در توقف نمادهای صورت گرفته ندارد، گفت: توقف نمادها بنا بر اساس دستوراتی که از سوی ناظر بورس تهران و فرابورس ایران اعلام می‌شود، صورت می‌گیرد و مدیریت فناوری تنها مجری انجام این کار است.

وی درخصوص بخشنامه‌ای که روز گذشته درخصوص اینکه معاملات مشتریانی که ۳۰۰ میلی ثانیه بین ارسال سفارشات آنها فاصله نباشد تایید نخواهد شد نیز گفت: این بخشنامه جدیدی نیست و سازمان بورس در سال ۹۶ به کلیه شرکت‌های فعال در بورس و فرابورس ابلاغ کرده است. از آن سال تا کنون نیز اجرا می‌شده و دستورالعمل جدیدی نیست.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند