«اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی اظهارات «برنی سندرز» سناتور ۷۸ ساله و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا مبنی بر تصمیمش برای بازگرداندن سفارتخانه این کشور به تل‌آویو را محکوم کرد.

سندرز بامداد امروز طی صحبت‌هایی در برنامه مناظره نامزدهای حزب دموکرات، گفته بود در صورتی که در ماه نوامبر به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده برگزیده شود، برای بازگرداندن سفارت این کشور در فلسطین اشغالی از شهر «بیت‌المقدس» به تل‌آویو اقدام خواهد کرد. (جزئیات بیشتر)

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل»، کاتص در مصاحبه با شبکه رادیویی ارتش، اظهارات سندرز درباره سفارتخانه آمریکا در فلسطین اشغالی را «تکان‌دهنده» توصیف کرد.

وی با حمله به این سناتور یهودی آمریکایی، به صورت تلویحی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده دخالت کرده و گفت: «کسانی که بسیار حامی اسرائیل هستند، از او حمایت نخواهند کرد».

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در این باره توضیح داد: «ما در فرایندهای داخلی آمریکا، که یک دموکراسی قوی است، دخالت نمی‌کنیم. این اظهارات سندرز که پیشینه‌ای یهودی دارد، دومین بار در نوع خود است که علیه موضوعات اصلی اعتقادات یهودی و امنیت اسرائیل انجام می‌گیرد».

به نوشته تایمز اسرائیل، کاتص با اشاره به صحبت‌های پیشین سندرز درباره وضعیت نوار غزه، اظهار داشت: «آن زمان او بدون داشتن درکی از واقعیت و تهدید راکت‌ها و تمام چیزی که ما از اسلام رادیکال با آن مواجه هستیم، صحبت کرد. در واقع او می‌خواست حق ما برای دفاع از خود را نفی کند».

وی در اظهاراتی که نشان‌دهنده عصبانیت از مواضع سندرز و همچنین پیشتازی او در جمع نامزدهای دموکرات بود، ادامه داد: «به نظرم رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ کار مهمی انجام دادند... او این واقعیت را که قدس پایتخت مردم یهود و پایتخت اسرائیل است را به رسمیت شناخت».

دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» طی سه سالی که از عمر آن گذشت، با حمایت بیش از حد از رژیم صهیونیستی، ابتدا قدس اشغالی را به پایتختی این رژیم جعلی و غاصب شناخت، سپس سفارتخانه خود را از تل‌آویو به این شهر منتقل کرد، حکومت صهیونیست‌ها بر جولان اشغالی را به رسمیت شناخت و نهایتاً با رونمایی از طرحی اشغالگرانه و تبعیض‌آمیز موسوم به «معامله قرن» شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری و اراضی خصوصی فلسطینیان را به دیگر بخش‌های اراضی اشغالی فلسطین ضمیمه کرد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند