«گیر پدرسون» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه که به تهران سفر کرده، امروز (شنبه) با علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار در خصوص آخرین  تحولات سوریه به ویژه موضوع ادلب، کمیته قانون اساسی، بازسازی، کارگروه تبادل بازداشت شدگان و ربوده شدگان، آوارگان و سایر امور بشردوستانه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در این دیدار همچنین زمینه های همکاری مشترک جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد برای کمک به حل و فصل بحران سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در این دیدار با مرور آخرین تحولات سوریه به بررسی وضعیت ادلب پرداخت و بر ضرورت مبارزه با تروریسم و لزوم اجرای توافق سوچی تصریح کرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر رعایت حفظ جان غیرنظامیان و جلوگیری از استفاده از آنها به عنوان سپر انسانی تاکید و جهت کمک به حل و فصل اختلافات بین ترکیه و سوریه آمادگی دارد. 

همچنین طرفین بر ضرورت حل و فصل بحران سوریه از طریق فرآیندهای سیاسی و گفتگوهای سوری- سوری تاکید کردند.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد که در چارچوب رایزنی های منطقه ای به کشورمان سفر کرده است، با ارائه گزارشی از برخی اقدامات و تحرکات صورت گرفته به ویژه ملاقات با مسئولان سوری، از حمایت جمهوری اسلامی ایران برای تداوم فعالیت های کمیته قانون اساسی قدردانی کرد.

پدرسون پیش از این نیز با محمدجواد ظریف دیدار کرده بود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند