کاردار سوییس به عنوان حافظ منافع آمریکا در خصوص مواضع مقامات آمریکا در مورد تحولات عراق به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به اظهارات جنگ طلبانه و ناقض منشور ملل متحد مقامات آمریکایی به حافظ منافع آن کشور ابلاغ شد. 

محسن بهاروند دستیار وزیر امور خارجه در نشست احضار کاردار سوئیس از حافظ منافع آمریکا خواست که علاوه بر اعلام اعتراض ایران به آمریکا این پیام را به آنها برساند که کشور عراق یک کشور مستقل است و مردم عراق نیز مردمی آزادیخواه، استقلال طلب و شرافتمند هستند.

 بهاروند تصریح کرد: ارتش آمریکا بدون ارائه کوچکترین شواهدی در مورد مقصر بودن آنها حداقل ۲۵ نفر از جوانان ملت عراق را به شهادت رسانده و تعداد بی‌شماری را مجروح کرده است.

 دستیار وزیر امور خارجه همچنین گفت: طبیعتا مردم عراق به کشوری که سرزمین آنها را اشغال کرده و جوانان آنها را می‌کشد، واکنش نشان می‌دهد. آمریکایی‌ها حتی دو نقطه را همزمان در سوریه بمباران کرده‌اند که نشان می‌دهد به دنبال اهداف دیگری هستند و بهانه جویی می کنند.

بهاروند تصریح کرد: مقامات آمریکایی بهتر است دست از فرافکنی برداشته و بی‌دلیل به کشور ما اتهام نزنند. 

در این احضار به کاردار سوییس گوشزد شد که ایران کشوری جنگ طلب نیست ولی در مقابل هیچ تهدید و هر اقدام نابخردانه‌ای هم دست بسته نیست و با تمام قدرت از خود دفاع می‌کند. دولت آمریکا بجای اتهام زنی بی‌مورد به دیگران باید یاد بگیرد چگونه با ملت‌های دیگر حرف بزند و دست از اشغالگری بردارد.

روز دوشنبه نیروهای آمریکایی پایگاه نیروهای حشد الشعبی در شهر مرزی قائم در استان انبار عراق را بمباران کردند که در اثر این حمله ۲۵ نفر از رزمندگان به شهادت رسیده و تعدادی نیز مجروح شدند. 

مقامات آمریکایی پس از این حملات، در ادعاهایی عملیات نظامی صورت گرفته در واکنش به اقدامات ایران در عراق توصیف کردند. 

در اعتراض به این حملات روز گذشته اقشار و گروه‌های مختلف عراقی  در مقابل سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد تجمع کرده و اعتراض خود را اعلام کردند. این اعتراضات امروز نیز ادامه یافته است. 

پس از این اعتراضات، رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه آمریکایی در اظهاراتی جداگانه مدعی شدند که اعتراضات رخ داه در مقابل سفارت آمریکا از سوی ایران طراحی و اجرا شده است. 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند