به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان در اظهارنظری گفت: ترکیه به آمریکا پیشنهاد کرده بود در شمال سوریه منطقه امن تشکیل شود تا بتوان از فواید استخراج نفت بهره برد.

رئیس‌جمهور ترکیه که کشورش تاکنون در پایبندی به تشکیل منطقه امن مورد توافق ایران، سوریه، ترکیه و روسیه کوتاهی کرده است، مدعی شد: ما گفتیم بگذارید نفت آنجا (شمال سوریه) را بفروشیم و درآمدی که از این راه به دست می‌آید، صرف برقراری ثبات در منطقه امن کنیم. ما یک پروژه و برنامه کاری تنظیم کردیم و همه چیز آماده بود. این کار با این هدف انجام شد که منطقه امن ایجاد شود و پناهندگان به آنجا منتقل شوند.

وی با ادعای اینکه پیشنهاد ترکیه می‌توانست به برقراری ثبات منجر شود، افزود: باراک اوباما و دونالد ترامپ، رؤسای جمهور سابق و کنونی آمریکا پیشنهاد آنکارا را رد کردند و نگذاشتند در شمال سوریه منطقه‌ای با هدف استقرار پناه‌جویان سوری تشکیل شود. این در حالی است که ترکیه میزبان حدود ۴ میلیون سوری است که از کشورشان فرار کرده‌اند.

اردوغان مدعی شد که ترکیه به نفت سوریه چشم ندوخته است و منافع آنکارا ایجاب می‌کند که ثبات و امنیت به سوریه بازگردد. وی عنوان کرد: نیروهای کُرد که بر چاه‌های نفت استان دیرالزور واقع در شرق سوریه احاطه دارند، نفت استخراجی را به حکومت سوریه می‌فروشند.

ادعاهای اردوغان درباره ایجاد منطقه امن نفتی در شمال سوریه در حالی است که ترکیه از ۱۷ مهر سال جاری عملیات نظامی را در شمال شرقی سوریه علیه یگان‌های مدافع خلق کُرد به راه انداخته است؛ گروه‌هایی که آنکارا آنها را تروریستی می‌داند. ترکیه با ادعای مقابله با تروریست‌ها تا ۳۰ کیلومتری عمق خاک سوریه را اشغال کرده است و حال از ایجاد منطقه امن صحبت می‌کند.

تهدید به بستن پایگاه هوایی اینجرلیک

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین تهدید کرد در صورتی که لازم باشد پایگاه نظامی اینجرلیک و ایستگاه راداری کورسیک را که مورد استفاده ارتش آمریکا قرار دارد، تعطیل می‌کند.

پایگاه هوایی اینجرلیک که در نزدیکی شهر «آدانا» واقع در جنوب ترکیه است، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پایگاه‌های میزبان نظامیان تروریست آمریکایی در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس به‌شمار می‌آید.

اردوغان درباره روابط با آمریکا گفت: آنها را دعوت می‌کنم که مانند یک متحد رفتار کنند. انتظار ما از دولت آمریکا این است که گامی برندارد که به روابط ما آسیب وارد کند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند