اسپوتنیک گزارش داد، سفارت روسیه در اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد که ۱۰ تن از خدمه کشتی توقیف شده روسیه توسط اوکراین آزاد شده اند اما کشتی همچنان در توقیف این کشور قرار دارد.

سرویس امنیت اوکراین (SBU) روز پنجشنبه یک نفتکش روسی با عنوان "Neyma" را در تنگه کرچ که دریای آزوف را از شمال به دریای سیاه مرتبط می کند، متوقف کرده اند و پس از آن خدمه این کشتی را مورد بازداشت قرار دادند.

اوکراین مدعی است؛ این کشتی روسی در حادثه توقیف سه کشتی اوکراینی توسط روسیه در اواخر ماه نوامبر (آبان ماه) سال گذشته نقش داشته است.

گفتنی است؛ پاییز سال گذشته روسیه سه کشتی جنگی اوکراین را به دلیل ورود غیرقانونی به آب های سرزمینی این کشور در تنگه کرچ که مورد اختلاف دو طرف است، توقیف کرده بود و ۲۴ ملوان آن را که دو تن از آنها کارکنان سرویس امنیت اوکراین بودند، بازداشت کرد.

مدت زمان زندان این افراد که در روسیه به دلیل تجاوز به این کشور دادگاهی شدند بتازگی سه ماه دیگر نیز تمدید شده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پیشتر این اقدام را تحریک آمیز خوانده و اعلام کرده بود که پترو پروشنکو رئیس جمهوری پیشین اوکراین برای پیروزی در انتخابات، دست به چنین اقدامی زده است.

یادآور می شود؛ چند ماه پیش نماینده دائم آمریکا در ناتو اعلام کرده بود که این سازمان در نظر دارد مجموعه ای از اقدامات را بکار بگیرد تا در دریای سیاه، تضمینی برای عبور امن کشتی های اوکراینی از طریق تنگه کرچ فراهم شود؛ مسکو نیز از این اظهار نظر بشدت انتقاد کرده بود.

 

این مطلب برایم مفید است