آناتولی گزارش داد، اکرم امام‌اوغلو، نامزد ائتلاف ملت در انتخابات شهرداری استانبول گفت: یکی از وجوه انتخابات ۲۳ ژوئن سهم آن در توسعه روند دموکراسی است. امیدوارم این انتخابات و نتایج آن برای کشور و شهر جهانی استانبول خیر و برکت به همراه داشته باشد.

وی همچنین افزود: از همشهریانم در استانبول تشکر می‌کنم. شما مقابل چشم جهانیان از اعتبار دموکراسی پاسداری کرده و به دولت‌هایی که کوشیدند ترکیه را به برخی کشورهای منطقه تشبیه کنند، درس دادید. ملت ما سنت دموکراسی را که بیش از صد سال بر ترکیه حاکم است، حفظ کرد.

در همین حال، کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه در پی اعلام نتایج غیررسمی انتخابات شهرداری استانبول با انتشار پیامی در توئیتر خود، اعلام کرد: گفته بودیم که همه چیز زیبا می‌شود و شد.

بر اساس نتایج غیررسمی، اکرم امام‌اوغلو، نامزد ائتلاف ملت با کسب اکثریت آرا در انتخابات شهرداری استانبول پیروز شده است.

شمارش بیش از ۹۹ درصد از آرای انتخابات شهرداری استانبول حاکی از آن است که نامزد ائتلاف ملت با کسب ۵۴.۰۴ درصد از کل آرا، در این انتخابات به پیروزی رسیده است.

از سوی دیگر بنعالی ییلدیریم، نامزد ائتلاف ملت نیز با کسب ۴۵.۰۹ درصد از کل آرا پس از وی قرار گرفت.

پیش‌تر شورای انتخابات عالی ترکیه دلیل عدم انتخاب برخی مسئولین صندوق‌ها از کارمندان دولتی را از دلایل اصلی ابطال نتیجه رأی‌گیری در کلانشهر استانبول دانسته و اعلام کرده بود که بر اساس نص صریح قانون، مسئولین صندوق‌ها باید کارمند دولت باشند. این شورای انتخابات شهرداری استانبول را با رأی موافق ۷ عضو از ۱۱ عضو شورا، باطل اعلام کرده بود.

سعدی گون، رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد: نتایج رسمی انتخابات شهرداری استانبول در اسرع وقت برای بررسی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه افزود: نتایج رسمی ۶۵ درصد از کل صندوق‌های آرا معادل ۱۹ هزار و ۹۱۰ صندوق وارد سامانه شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با انتشار پیامی، پیروزی اکرم امام‌اوغلو در انتخابات شهرداری استانبول را تبریک گفت و تأکید کرد که اراده ملی تحقق یافته است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند