سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه در بیانیه‌ای با اشاره به هشدار آمریکا به هنگ کنگ مبنی بر ندادن خدمات به نفتکش حامل نفت ایران آورده است: این هشدارها غیر قانونی است.

این بیانیه خاطر نشان می‌کند که معاملات انرژی چین با کشورهای جامعه بین المللی و خاورمیانه کاملاً مشروع، قانونی و منطقی است و باید محترم شمرده شود.

وزارت خارجه چین در این بیانیه آورده است: چین بشدت مخالف این اقدامات و تحریم‌های یکجانبه آمریکا است و این پیش قضاوت‌ها و برخوردها را برنمی تابد.

بیانیه تاکید می‌کند که معاملات انرژی چین با کشورهای دیگر از جمله ایران کاملاً مشروع، قانونی و منطقی است و باید به آن احترام گذاشته شود.

همزمان اداره اقتصاد و بازرگانی هنگ کنگ هم در بیانیه‌ای آورده است که نمی‌تواند به تحریم‌های یکجانبه آمریکا عمل کند.

این بیانیه نیز خاطر نشان می‌کند هنگ کنگ به تحریم‌های سازمان ملل پایبند است اما ممکن است برخی یکجانبه و بر اساس ملاحظات خود دیگر کشورها را تحریم کرده باشند که اجرای آنها دیگر در حوزه هنگ کنگ نیست و اجرایی نمی‌شود.

وزارت خارجه آمریکا روز گذشته به هنگ کنگ هشدار داده بود که به یک کشتی حامل نفت ایران که در نزدیکی‌های این بندر در حال تردد است اجازه توقف و یا خدمات رسانی ندهد در غیر این صورت نهادهایی که با این کشتی تعامل داشته باشند مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند