رضا اردکانیان پس از دیدار با لویی الخطیب، وزیر برق عراق گفت: در سفر قبلی وزیر عراق به ایران یک تفاهمنامه همکاری سه ساله با صنعت برق این کشور امضا شد که فعالیت‌‌‌هایی در این طول این سه سال قرار است شرکت‌‌های ایرانی به صورت مشترک با سازمان‌‌های عراقی انجام دهند، تشریح شد.

وی افزود: در آن جلسه قرارداد یکساله استمرار صادرات برق ایران به عراق هم به امضا رسید که اجرایی خواهد شد.

این عضو دولت دوازدهم اضافه کرد: در جلسه‌‌ای که داشتیم برنامه کار سه ساله را با هم مرور کردیم و هفته آینده نیز هیات کارشناسی عراق برای پیگیری عملیاتی کردن توافقنامه به ایران می‌‌‌آیند.

اردکانیان توضیح داد: ما در این جلسه مراحل مختلف کار گفتیم امیدواریم که موافقتنامه طبق برنامه انجام شود.

وی در مورد نحوه پرداخت مطالبات ایران تصریح کرد: انتقالات مالی قرارداد جداگانه بین شرکت توانیر و بخش متناظر در عراق است که یک قرار داد رسمی است که با تایید دولت عراق به امضا رسیده و روال خود را طی می‌‌کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه ما برق را صادر می‌‌کنیم و مطابق فرمول بهای آن پرداخت می‌‌شود، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی هم در این ارتباط همکاری‌‌های لازم را با بانک مرکزی عراق انجام داده‌‌ است. 

اردکانیان با بیان اینکه تفاهمنامه سه ساله تنوعی از فعالیت‌‌ها را از جمله بازسازی نیروگاه عراق، احداث شرکت‌‌های مشترک برای تعمیرات و کاهش تلفات برق عراق را در برمی‌‌گیرد، ابراز داشت: در حال حاضر میزان تلفات برق در عراق بسیار بالا است و ما در یک برنامه سه ساله این میزان را به حداقل خواهیم رساند.

وی حجم صادرات برق به عراق را حداکثر ۱۵۰۰ مگاوات عنوان کرد.