آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه که در مسجد اعظم برگزار شد اظهار داشت: شنیده شده است که در بعضی از جلسات، برخی از افراد کم اطلاع یا بی اطلاع به شورای عالی حوزه اهانت کردند؛ توجه داشته باشید شورای عالی حوزه منتخب مراجع و رهبری است؛ اگر کسی به آنها اهانتی کرده و مطلب خلافی بگوید، به مراجع و رهبر بزرگوار انقلاب توهین کرده است؛ چراکه ایشان حضور تمام اعضا را امضا کرده است.

او گفت: امام راحل فرمودند: کسانی که به مراجع اهانت کنند، از ولایت خدا خارج می شوند و داخل ولایت شیطان می شوند؛ کسانی که این سخنان را می گویند باید مراقب باشند.

این مرجع تقلید با بیان این مطلب که این روزها صحبت های زیادی از جوانگرایی است، خاطرنشان کرد: معنای جوانگرایی را خیلی ها نمی دانند؛ جوانگرایی به این معنا نیست که پست کلیدی را به جوان بی تجربه یا کم تجربه بدهیم؛ منظور این است که اول مدیریت های کوچکتر را به جوانان داده تا تجربه پیدا کنند و در ادامه برای مدیریت های بالاتر آماده شوند.

این استاد حوزه تصریح کرد: جوانان در منطق اسلام از اهمیت بالایی برخوردارند؛ اما نباید جوانگرایی را بد تفسیر کنیم.

او در ابتدای درس به روایتی از نبی مکرم اسلام (ص) اشاره کرد و گفت: حضرت در این حدیث فرمودند: «ألا اخبرکم بایسر العباده و اهونها علی البدن، الصمت و حسن الخلق/ می خواهید شما را بعبادتى که از همه عبادت ها بر بدن آسانتر است خبر دهم؟ سکوت و نیک خویى».

این مرجع تقلید اظهار داشتند: منظور از سکوت، فضول الکلام است که همان حرف های اضافه است و حسن خلق و نیک خویی هم خوشرفتاری با مردم است.

این استاد حوزه گفت: منظور از سکوت، سکوت از مسائل لغو و آلوده به گناه است؛ و الا امر به معروف و نهی از منکر بسیار هم خوب است؛ کسی نیاید این حدیث را بهانه کرده و بگوید که در همه موارد باید سکوت کرد.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: برخی از علمای اخلاق بیان کرده اند که ۲۰ گناه با زبان انجام می شود؛ اما ما در مطالعاتی که داشتیم، به ۳۰ گناه رسیده ایم که با زبان انجام می شود.