رویترز گزارش داد، این‌ در حالی است که پیش‌بینی می‌شود با توجه به سابقه مخالفت چین در گذشته با چنین تحرکاتی، این اقدام عصبانیت پکن را در پی داشته باشد.

اعزام این کشتی‌ها ریسک دامن زدن هر چه‌ بیشتر به تنشها میان آمریکا و چین را در پی دارد اما تایوان آن را نشانه ای از حمایت دولت ترامپ از خود در مقابل پکن تلقی می‌کند.

دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا اخیرا در خصوص جنگ تجاری کشورش با چین اعلام کرد، واشنگتن و پکن به رسیدن به یک توافق میان خود "بسیار نزدیک" هستند.

ناوگان اقیانوسیه نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای، گفت‌: عبور این  کشتی‌ها از تنگه تایوان نشان‌دهنده تعهد آمریکا به آزاد و باز بودن آبهای حوزه هند ــ اقیانوسیه است.

در این بیانیه این دو کشتی با نام‌های ناوشکن "استتم" و یک کشتی مخصوص حمل بار و مهمات به نام "سزار چاوز" متعلق به نیروی دریایی آمریکا شناسایی شدند.

تنگه تایوان به عرض ۱۸۰ کیلومتر این جزیره را از چین جدا می‌کند. چین هنوز واکنشی به این اتفاق نشان داده است، اما پیش از این با چنین تحرکاتی مخالفت کرده بود.

وزارت دفاع تایوان نیز امروز (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، کشتی‌های آمریکایی تنگه تایوان را ترک کردند.

در این بیانیه تصریح شد: نیروهای مسلح تایوان عبور این کشتی ها را زیر نظر گرفته و هیچ اتفاق غیر عادی را مشاهده نکردند. بنابراین عاملی برای هشدار وجود نداشت.

واشنگتن روابط رسمی با تایوان ندارد، اما به لحاظ قوانین خود پایبند به کمک به دفاع از این جزیره بوده و منبع اصلی تامین سلاح های تایوان است.

پنتاگون اعلام کرده است که واشنگتن از سال ۲۰۱۰ تاکنون بیش از ۱۵ میلیارد دلار سلاح به تایوان فروخته است.

در ‌عین ‌حال نگرانی‌های پکن در خصوص تایوان احتمالا موجب خواهد شد که این کشور در بودجه نظامی امسال خود تمرکز زیادی بر تایوان داشته باشد.