به دنبال نوسان شدید نرخ دلار در روز گذشته، زمزمه‌های ارزان‌تر شدن کالاهای دیگری مانند خودرو و تلفن موبایل به گوش می‌رسد؛ مراکز خرید و فروش موبایل در پایتخت اما آرام به نظر می‌رسید و خبری از مشتریان نبود، اما اضطراب و نگرانی در چهره فروشندگان دیده می‌شد و برخی در حال صحبت با تلفن همراه خود از نرخ دلار صحبت می‌کردند.

یک فروشنده با بیان اینکه از ۳روز گذشته قیمت گوشی آیفون ایکس از ۱۸میلیون تومان به ۱۴ میلیون رسیده ‌است، گفت: شما پریشانی را درچهره من می‌بینید! اگر بدانم گوشی ارزان می‌شود می‌فروشم و اگر بدانم نمی‌شود آن‌را نگه می‌دارم! اما الان هیچ چیزی نمی‌دانم!

او ادامه داد: اما همه دوستان فروشنده‌ام معتقدند گوشی گران‌تر می‌شود پس الان بهترین زمان برای خرید است.

یک فروشنده دیگر که در نمایندگی برند "هواوی" کار می‌کرد، با اشاره به اینکه گوشی‌های این برند نسبت به دوماه قبل حدود ۲میلیون تومان گران‌تر شده‌است، افزود: از ابتدای هفته هر مدل گوشی ۴۰۰ تا ۵۰۰هزار تومان کاهش قیمت داشته است و با توجه به کاهش شدید قیمت دلار، احتمالا ارزان‌تر هم می‌شود.

صاحب یک مغازه در پاساژ علاالدین در پاسخ به این پرسش که چرا یک مدل گوشی از برند "سامسونگ" را حدود ۳۰۰هزارتومان ارزان‌تر از سایر مغازه‌ها می‌فروشد، گفت: آن‌ها تک برندی کار می‌کنند و چون خرید‌هایشان با دلار ۱۸هزارتومانی بوده مجبورند آن‌را گران‌تر بفروشند اما ما چون نمایندگی نیستیم و با برند‌های مختلفی کار می‌کنیم آن‌را به قیمت روز می‌فروشیم.

نکته جالب اما اشتیاق فروشندگان به فروش محصولاتشان و تاکید آن‌ها بر این موضوع که قیمت‌ها ارزان‌تر نمی‌شود بود! این درحالیست که اگر حدود دوماه قبل به همین بازارها مراجعه می‌کردیم با آوردن نام هر مدل گوشی با جمله "موجود نیست" و یا "فروش نداریم" مواجه می‌شدیم!

اما امروز همگی در جواب این سوال که آیا گوشی ارزان‌تر می‌شود؟ گفتند ۱۰۰درصد گران‌تر خواهد شد و الان بهترین زمان برای خرید است!

یک فروشنده در بازار چارسو با اشاره به اینکه به ارزان شدن دلار بدبین است، گفت: به نظر می‌رسد این کار دولت جابه‌جایی پول از این جیب به آن جیب است و بعید می‌دانم قیمت‌ها بیشتر از این پایین بیاید!

یک فروشنده دیگر با بیان اینکه آیفون‌های خود را از دبی وارد می‌کند گفت: درهم همیشه گران بوده و ارزان تر شدن دلار فرقی به حال نمی‌کند اما هر مدل گوشی آیفون حدود ۱میلیون تومان کاهش قیمت داشته است.

صبح دیروز اما رئیس اتحادیه دستگاه‌ های مخابراتی از ارزان‌ شدن ۲۰درصدی گوشی‌‌های تلفن همراه در بازار خبر داد و فروشندگان هم در واکنش به این خبر گفتند: قیمت‌های کنونی با همان ۲۰درصد کاهش است و نسبت روزهای قبل ارزان‌تر شده است اما امیدی به ارزانی بیشتر نداشته باشید.

یک فروشنده در بازار چارسو گفت: از این خبر اطلاعی نداشتم، تنها می‌دانم که فهرست و دستوری به ما ارائه نشده است.

این صحبت‌ها در حالیست که اشتیاق موبایل فروشان خبر از امید به افزایش قیمت‌ها نمی‌داد چون اگر اینگونه بود قطعا مانند دوماه پیش از عرضه محصولاتشان خودداری می‌کردند.