پروژه تونل و زیرگذر آرش به بلوار اسفندیار و بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به طول حدود ۱.۴ کیلومتر از پروژه‌های موسسه حرا قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) است و یک معبر با عملکرد چندگانه به شمار می‌رود.

پروژه تونل آرش به بلوار اسفندیار یک تونل دو طبقه محسوب می‌شود و به منظور توسعه و تکمیل شبکه معابر حمل و نقلی در منطقه ۳ تهران احداث شده است.

این پروژه با عبور از زیر شریان‌های اصلی بزرگراه مدرس، خیابان آفریقا، خیابان ولیعصر(عج)، بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و خیابان‌های آرش و اسفندیار امکان دسترسی از شرق بزرگراه مدرس به منتهی‌الیه شرقی بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را فراهم می‌کند.   

از ویژگی‌های خاص این پروژه، تعدد مقاطع در ۵ تیپ و ۱ مقطع تونل ۲ طبقه است که برای اولین بار در سطح شهر تهران با روباره ۳ متری، ارتفاع ۱۳، عرض ۱۲ متر و به طول ۵۴ متر با عبور از زیر بزرگراه مدرس احداث شده است.

روباره بسیار کم در برخی قسمت‌ها، تعدد و تنوع معارضان سطحی و زیرسطحی، برخورد با دو رشته قنات فعال در محدوده خیابان اسفندیار و احیای مسیر قنات‌های مذکور و هدایت آب به پایین دست، عبور تونل از زیر لوله آب ۶۰۰ و۱۲۰۰ میلیمتری و گالری ولنجک فعلی در تقاطع خیابان ولیعصر(عج)، این پروژه را به یک پروژه پرخطر و سخت تبدیل کرده بود.

پروژه احداث «تونل ارتباطی خیابان آرش به بلوار اسفندیار و بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی» به عنوان یکی از ۴ پروژه برگزیده در بخش پروژه­های فناورانه به رقابت­‌های جهانی پروژه برتر تونل‌سازی سال ۲۰۱۸ راه یافت.