در متن این نامه با عنوان "آقای زنگنه ایستادگی کنید" که رونوشت آن به دفتر مقام معظم رهبری، دفتر رئیس جمهوری، اعضای کمیسیون انرژی مجلس، رئیس دیوان عدالت اداری و رئیس سازمان امور اداری استخدامی ارسال شده آمده است:

" باسمه تعالی

جناب آقای مهندس بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت

با سلام و احترام؛

قریب به ٤ دهه از انقلاب اسلامی می گذرد. انقلابی که بر پایه خون هزاران شهید گلگون کفن بنا شده و یکی از آرمان های اصلی آن برقراری عدالت و احقاق حق بوده است. حال سوال اینجاست که پس از ٤ دهه کشور عزیزمان از این منظر در چه جایگاهی قرار دارد؟

آقای وزیر؛ در سالهایی که از انقلاب اسلامی گذشته است، در برخی موارد افرادی در ساختار دولتی وجود داشته اند که به جای برقراری عدالت، منافع باندی و گروهی خود را سرلوحه کار قرار داده اند و با تصمیماتشان سرمایه های مادی و معنوی وطن زرخیزمان را به تباهی کشانده اند و مایه یاس و نومیدی نخبگان حقیقی این مرز و بوم شده اند. در آخرین نمونه از این دست شاهد آن هستیم که پس از اعلام شرایط آزمون استخدامی توسط وزارت نفت که نوید بخش عصر نوینی در گزینش نیروی انسانی لایق و همچنین برقراری اصل شایسته سالاری در نظام اداری کشور بود، متاسفانه فشارها و هجمه‌­های همه جانبه­‌ای به سوی وزارت نفت آغاز شد.

یکی از جنجالی­‌ترین موارد مطرح شده توسط مخالفان شرایط جدید آزمون استخدامی، بحث اولویت استخدامی دانشجویان دانشگاه صنعت نفت می­باشد که از دو منظر می­توان به این موضوع پرداخت؛ اول آن­که در دو سال گذشته تعداد بسیار زیادی از فارغ التحصیلان گروه الف دانشگاه­ صنعت نفت با جانب‌داری و ایجاد انحصار توسط وزارت نفت و تضییع حقوق سایر دانشگاهها بدون در نظر گرفتن ملاک های کیفی و ایجاد فرصت برابر، توسط وزارت نفت دعوت به مصاحبه شده و تعدادی از آن­ها که دارای صلاحیت‌­­های فنی لازم بوده‌­اند نیز "بدون شرکت در آزمون استخدامی"، استخدام شرکت­های زیرمجموعه وزارت نفت شده­‌اند.

با این وجود شاهد هستیم که با چشم ­پوشی از این اقدام وزارت نفت دانشجویان این دانشگاه درخواست استخدام بی قید و شرط (بدون در نظر گرفتن نتایج مصاحبه‌­های عمومی و فنی) تمامی فارغ­‌التحصیلان گروه الف را در وزارت نفت و شرکت­های تابعه دارند که این امر جای بسی شگفتی دارد.

اما نکته دیگری که مغفول مانده این است که با تدبیر شما سالهاست رشته های مورد نیاز بالادست و پایین دست صنعت نفت در فضایی رقابتی در دانشگاههای برتر کشور چون شریف، تهران، امیرکبیر، تربیت مدرس، صنعتی سهند و شیراز راه اندازی شده‌اند و دانشجویانی با رتبه کنکور و غالبا معدل بهتر به تحصیل در این دانشگاهها پرداخته اند.

این در حالیست که فارغ التحصیلان نخبه این دانشگاهها برخلاف فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت از هیچ سهمیه ای برای استخدام برخوردار نیستند و می‌بایست سال ها پشت درهای بسته وزارت نفت بمانند، مگر اینکه اقبال یار باشد و فرصت جذب در صنعت نفت را بدست آورند.

حال که وزارت نفت با طرحی نو پیشگام ایجاد استانداردهای جدید در گزینش منابع انسانی شده است، ما دانشجویان دانشگاه­های برتر کشور ضمن حمایت از این موضوع و همچنین اعلام بی­‌نیازی از هرگونه امتیاز ویژه جهت استخدام، خواهان برگزاری آزمون علمی با استانداردهای بالا می­‌باشیم تا در یک هماورد علمی منصفانه خود را در برابر دیگر متقاضیان ورود به این صنعت قرار دهیم.

در این فضای یاس آور و در حالی که برخی از دوستان هم دانشگاهی‌مان عطای خدمت در وطن پاکشان را به لقایش بخشیده اند و به سایر کشورها مهاجرت نموده اند، برداشتن انحصار جذب فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت با رقابتی نمودن فضا و اعمال شرایطی جدید جهت حضور نخبگان در آزمون استخدامی وزارت نفت  برای جمع ما امیدبخش و نوید دهنده آینده ای روشن برای همگان بود.

لذا بدینوسیله ضمن تشکر از تدبیر و تصمیم صحیح حضرتعالی، از شما درخواست می نماییم در مقابل فشارهای بیرونی ایستادگی نمایید و منافع ملی را فدای منافع اشخاص و گروه‌ها نفرمایید. ضمنا انتظار ما این است که با شفافیت و تعهد بیشتری مانع از سو استفاده ژن های خوب و افراد فرصت طلب شوید و امید ما را به یاس تبدیل ننمایید.

و السلام علی من اتبع الهدی"

به گزارش ایسنا،پیش از این و اوایل هفته جاری پس از سه سال پیگیری مداوم دانش‌آموختگان و دانشجویان دانشگاه صنعت نفت برای حل مشکل استخدام بورسیه‌های این دانشگاه در وزارت نفت و در حالی که از دو هفته پیش اعتراضات گسترده دانشجویی در آبادان و اهواز آغاز شده بود، جمع کثیری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به شرایط استخدام وزارت نفت و حذف استخدام بدون آزمون فارغ‌التحصیلان گروه الف این دانشگاه در میدان پاستور مقابل نهاد ریاست‌جمهوری تجمع اعتراضی برگزار کردند و در پی آن واحد آموزش دانشکده مهندسی نفت آبادان با ارسال پیامک به دانشجویان این دانشکده از تعطیلی دانشکده نفت آبادان تا اطلاع ثانوی خبر داد و سرانجام روز گذشته (دوشنبه ۱۳ آذر) با دستور موقت دیوان عدالت اداری اجرای ثبت‌نام، آگهی استخدام و لغو آزمون وزارت نفت متوقف شد.