آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار روند - روزنامه شماره ۵۰۶۸

 • کاهش هیجان برای صعود

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص کل بورس اوراق بهادار طی ۵ روز کاری گذشته تغییر چندانی نداشته و از محدوده یک میلیون و ۴۲۵ هزار واحد به محدوده یک میلیون و ۴۴۷ هزار واحد رسید. حدود ۲۳ روز کاری قبل شاخص کل، روند نزولی میان‌مدت خود را به سمت بالا شکست و با تشکیل روند صعودی در کوتاه‌مدت، سرمایه‌گذاران را برای افزایش بیشتر قیمت‌ها، بسیار امیدوار کرد. اما با گذشت شاخص کل از محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد، فشار عرضه‌ها زیاد شد و در ۹ روز کاری قبل، روند صعودی کوتاه‌مدت تشکیل شده به سمت پایین شکسته شد و دوباره این شاخص به مدار کاهش بازگشت. شکسته شدن محدوده خط روند صعودی کوتاه‌مدت نشانه بازگشت به روند نزولی نیست اما از هیجانی که برای افزایش قیمت‌ها ایجاد شده بود کم کرد.
 • شاخص هموزن در راه عبور از سقف تاریخی

  مهدی طیبی / تحلیلگر بازار سرمایه
  همان‌گونه که در تحلیل‌های به هم پیوسته شنبه‌های اخیر ذکر شد شاخص‌ها پس از اصلاح سه ماهه از قله‌ای که اواسط مرداد ثبت شده بود؛ کفی را به ثبت رساندند و اشاره شد که اصلاح شاخص‌ها همان‌جا پایان یافته و در مسیر بازپس‌گیری سقف‌های اخیر و حتی عبور از آنها هستند.
 • روند صعودی «فسپا»

  دنیای اقتصاد- محمد ارغوان: شرکت گروه صنعتی سپاهان تولید‌کننده لوله‌های فولادی در سایزها و ضخامت‌های مختلف است که در طیف گسترده‌ای از صنایع مثل لوازم‌خانگی، اتومبیل، موتورسیکلت، دوچرخه، مبلمان و ساختمان کاربرد دارد. این شرکت با ظرفیت ۴۲۰ هزار تن در سال ۵۲ توسط گروهی از صنعتگران تاسیس شد، در سال ۷۹ به عضویت سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و در حال حاضر این شرکت با نماد «فسپا» در بازار دوم بورس معامله می‌شود.
 • افزایش تقاضا در وآذر و پیزد

  رضا شاکری تحلیلگر بازار
  چند نماد بورس تهران و فرابورس بیشترین نسبت قدرت خریدار به فروشنده را به‌دست آورده‌اند؛ این روند گویای هجوم تقاضای پول‌های کلان به این نماد‌‌هاست. به‌عنوان مثال روز چهارشنبه هر کد حقیقی در نماد وآذر به‌طور متوسط حدود ۲۸۰ میلیون تومان خریداری کرده است؛ در صورتی که هر کد حقیقی تنها حدود ۱۰ میلیون تومان فروش داشته است. البته روز چهار شنبه در برخی نمادها نسبت قدرت خریدار به فروشنده بالای ۲ ثبت شد درصورتی که قیمت آخرین معامله آنها از قیمت آغازین کمتر بود.
 • توضیحات حسابرس در مورد تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی

  احمد امیری / حسابرس
  تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی یک روش ارزیابی برای تعیین عملکرد گذشته، حال و آینده شرکت‌ها است. چند روش عموما به‌عنوان بخشی از این نوع تجزیه و تحلیل به کار می‌روند که شامل تحلیل افقی که دو یا چند سال داده مالی را چه به ریال و چه به درصد با هم مقایسه می‌‌کنند. تحلیل عمودی که در آن هر شاخه از حساب‌ها در صورت وضیعت مالی به‌عنوان درصدی از حساب کل به نمایش در می‌آیند و تحلیل نسبت که روابط آماری بین داده‌ها را محاسبه می‌کند، است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر