• قیمت داخل ابر ایچیموکو

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  در چهار هفته گذشته، شاخص صنعت فلزات اساسی، با حدود ۹ درصد کاهش از محدوده ۹۹۵ هزار واحد به نزدیکی منطقه ۸۹۵ هزار واحدی رسید. روند صعودی کوتاه‌مدتی که در این صنعت از اواسط بهمن ماه آغاز شده بود، به سمت پایین شکسته شده و افرادی که به صعود نمادهای این صنعت امیدوار بودند را نگران کرده است. در روز کاری قبل نیز شاخص این صنعت میانگین متحرک ۵۰ روزه را به سمت پایین قطع کرد که خبر خوبی نیست. از طرفی شاخص هنوز در بالای چهار میانگین متحرک ۹۰، ۱۲۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ روزه است که کمابیش نشان می‌دهد احتمال حرکت صعودی در این صنعت وجود دارد.
 • ادامه روند نزولی

  محمد بنیادی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص گروه فلزات اساسی پس از رشد محدود در دو ماه گذشته باز هم با صف‌فروش‌های پی در پی مواجه شده است. این موضوع با توجه به ادامه دار بودن قانون دامنه نوسان نامتقارن و به حداقل رسیدن قدرت نقدشوندگی سهام، بیش از پیش صبر فعالان بازار سرمایه را هدف قرار داده است. البته شروع دوباره روزهای قرمز این گروه که در ۹ روز کاری گذشته داشته‌ایم، با توجه به روند نزولی آن و قرار گرفتن روی مقاومت، قابل تصور بود. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید‌، رشد اخیر دوماهه صورت گرفته در شاخص فلزات اساسی، به‌صورت ساختار زیگزاگی و در قالب یک الگوی اصلاحی بوده است که با رسیدن به سقف محدوده تراکمی اصلاحی شروع به ریزش کرده و باند پایین را رو به پایین شکسته است.
 • کاهش ارزش سهام عدالت

  دنیای‌اقتصاد: در اولین روز از هفته چهارم فروردین،‌ ارزش هر برگه سهام عدالت ۵۳۲هزار تومانی در ادامه روند نزولی خود با کاهش ۹۶/ ۰درصدی به رقم ۹میلیون و ۷۰۱هزارو ۷۸۶تومان رسید. در روز گذشته از بین ۳۷ نماد قرار گرفته در سهام عدالت،‌ ۱۳ نماد حجم مبنای خود را پر نکرده‌اند و قیمت آنها نسبت به روز ماقبل معاملاتی تغییری نداشته است. از مهم‌ترین نمادها می‌توان به «وتجارت» و «اخابر» اشاره کرد. تنها نمادی که قیمت آخرین معامله آن نسبت به روز چهارشنبه هفته گذشته روند صعودی داشت،‌ «ساراب» بود. بقیه نماد‌ها نیز روند منفی روزهای گذشته خود را ادامه دادند. اگر در هفته جاری شیب روند نزولی مانند هفته گذشته باشد،‌ پیش‌بینی می‌شود ارزش هر برگه سهام عدالت به زیر ۹میلیون و ۵۰۰هزار تومان برسد.
 • ۹۰ درصد نماد‌ها قفل در صف فروش

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.
 • حسابداری و تخصیص سرمایه در بورس

  احمد‌امیری حسابرس
  به سبب محدود بودن منابع، مردم سعی می‌کنند از آنها محافظت کنند، به‌طور کارآمد آنها را به مصرف برسانند و کسانی را که می‌توانند به‌طور کارآمد از آنها استفاده کنند، شناسایی و تشویق کنند. از طریق استفاده کارآمد از منابع، استاندارد زندگی ما ارتقا پیدا می‌کند.
 • سناریوی حساس حمایت و مقاومت

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  هر پنج روز هفته گذشته شاخص بورس اوراق بهادار، منفی بود. به این ترتیب، شاخص کل با افت کمی بیش از ۶ درصد کار خود را از محدوده یک میلیون و ۳۱۰ هزار واحد در ابتدای هفته آغاز کرد و در روز آخر معاملاتی، کمی پایین تر از یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد به کار خود پایان داد.
 • رشد شاخص هم‌وزن محتمل‌تر از شاخص کل

  مهدی طیبی / کارشناس بازار سرمایه
  در ابتدای ریزش بازار، شاخص‌ها به‌صورت هماهنگ ریزشی سه‌ماهه را تجربه کردند، سپس صعودی یک‌ماهه که با کادر سبزرنگ مشخص‌شده است. ازاین نقطه رفتار شاخص‌ها و گروه‌های بازار دچار تفاوت‌هایی می‌شود. شاخص کل به لطف جو بی‌اعتمادی و رفتار حقوقی‌ها و سرمایه‌گذاران نهادی روی سهام بزرگ، دچار ریزش مجدد و شناسایی کف پایین‌تر می‌شود و شاخص هم‌وزن به لطف حرکات و حمایت‌های بازیگران حقیقی در سهم‌ها و گروه‌های کوچک‌تر، کمی دیگر رشد می‌کند و سپس در مسیر اصلاح از صعود مذکور قرار می‌گیرد.
 • نزول به کانال ۷/ ۹میلیون تومانی

  دنیای اقتصاد: ارزش هر برگ سهام عدالت (۵۳۲ هزار تومانی) در روز پایانی هفته گذشته با ۲/ ۱درصد کاهش نسبت به روز ماقبل از آن به رقم ۹میلیون و ۷۹۵هزار و ۸۶۵تومان رسید. کاهش دوپله‌ای ارزش این سهام طی یک روز در ادامه روند نزولی هفته گذشته رخ داد؛ هفته‌ای که در آن سهام همگانی بیش از ۷/ ۴درصد از ارزش دارایی خود را از دست داد. در همین هفته بود که این دارایی از کانال ۱۰میلیون تومانی عقب‌نشینی کرد و وارد طبقه ۷رقمی‌ها شد. البته این کاهش ارزش همپای رفتار کلیت بازار صورت گرفت. ۳۷ شرکت بورسی در پرتفوی سهام عدالت قرار دارند که در میان آنها سهم‌های موسوم به شاخص‌ساز کم نیستند؛ موضوعی که می‌تواند نوعی همگرایی بین تحرکات شاخص کل و سهام یادشده به وجود آورد. روز چهارشنبه گذشته روند کاهش ارزش سهام عدالت که از ابتدای سال آغاز شده بود، شدت بیشتری به خود گرفت؛ به‌طوری‌که طی همین یک روز به میزان ۱۲۱هزار تومان از قیمت آن ذوب شد.
 • عرضه در ۴۷۱ نماد معاملاتی

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.
 • نسبت‌های سودآوری

  زهره صفری کارشناس بازار سرمایه
  یکی از نسبت‌های سودآوری معروف، نسبت بازده ارزش سهام سهامداران (ROE) است. این نسبت از تقسیم سود خالص بر میانگین ارزش سهام سهامداران محاسبه می‌شود. این نسبت هرچه بزرگ‌تر باشد برای ذی‌نفعان مطلوبیت بیشتری دارد. زیرا نشان می‌دهد مدیریت شرکت توانسته هرچه بهتر از منابع در اختیار خود برای بهبود عملیات شرکت و سودسازی بهره ببرد.
 • روند نزولی کوتاه‌مدت شکست

  شکور علیشاهی / کارشناس بازار سرمایه
  برآیند حرکت شاخص صنعت انبوه‌سازی در چهار هفته گذشته خنثی بود. اگرچه شاخص این صنعت در این مدت تا محدوده‌های ۱۰‌هزار و ۳۶۰ واحد بالا رفت ولی دوباره به محدوده ۱۰ هزار و ۲۰۰ واحد بازگشت و در حال حاضر در همین نواحی در حال نوسان است. البته در این بین روند نزولی کوتاه‌مدت نیز شکسته شده که می‌تواند نقطه امید بسیار کوچکی برای سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر باشد.
 • در چند قدمی یک حمایت مستحکم

  امیر عجمی / تحلیلگر بازار سرمایه
  گروه انبوه‌سازی درحال حاضر در روند نزولی به سر می‌برد. شاخص کل این گروه در تایم فریم روزانه(دیلی) درحال اتمام روند نزولی خود است. این شاخص در مسیر خود مدتی است روندی بلاتکلیف به خود گرفته است. اگر کمی به ریزش ادامه دهد به حمایت مستحکم خواهد رسید و در نتیجه می‌تواند بازدهی خوبی را در اکثر گروه‌ها نصیب سهامداران کند.
 • توقف تقریبی فرود قیمت

  دنیای اقتصاد: روز گذشته ارزش یک برگ سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی به ۹ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان رسید. این رقم در مقایسه با قیمت ۹ میلیون و ۹۲۵ هزار تومانی روز قبلش به میزان ۰۸/ ۰ درصد نزول داشت. برآیند تکاپوهای بازاری در پرتفوی عظیم این سهام در سال جدید به گونه‌ای بوده که طی ۸ روز کاری گذشته ارزش این سهم حدود ۶۰۰ هزار تومان کاهش یافته است. روزهای ابتدایی سقوط ارزش روزانه به بالای ۲ درصد هم می‌رسید، اما طی دو روز اخیر از شتاب آن کاسته شده است. دلیلی که دیروز موجب کاهش شدت این روند نزولی شد، گروه استخراج کانی‌های‌ فلزی بود که ۲ نماد «کچاد» و «کگل» آن در پرتفوی سهام عدالت حضور دارند. همینطور در گروه سیمانی‌ها دو نماد حاضر در سهام عدالت رشد مثبت را تجربه کرده بودند. «حکشتی»، «شتران»، «فخوز» و «فایرا» هم از دیگر شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت هستند که روز گذشته جامه سبز بر تن داشتند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر