آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۱۲۳

 • بایدن: واکسیناسیون همه بزرگسالان تا ماه مه‌

  دنیای اقتصاد: کاخ سفید در تلاش برای واکسیناسیون گسترده در این کشور، غول‌های داروسازی «مرک» و «جانسون اندجانسون» را به میز مذاکره کشید و آنان را متقاعد کرد که در ساخت واکسن کرونا با یکدیگر همکاری کنند. بنا به گزارش نیویورک تایمز، روز سه‌شنبه، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده اعلام کرد که کشورش در مسیر تامین واکسن ویروس کرونا برای همه قرار گرفته و در تلاش است که تا پایان ماه مه، واکسیناسیون را برای همه بزرگسالان در این کشور اجرایی کند. این امر به معنای تلاش بایدن برای رهایی آمریکا از بدترین بحران بهداشت عمومی طی یک قرن اخیر است.
 • اصابت ۱۳ موشک به پایگاه عین‌الاسد

  دنیای‌اقتصاد: منابع امنیتی می‌گویند پایگاه هوایی عین‌الاسد عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی و ائتلاف است با راکت هدف قرار گرفته شد. یک منبع امنیتی به رویترز گفت که حدود ۱۳ موشک از محلی در حدود ۸ کیلومتری پایگاه به‌سوی عین‌الاسد شلیک شده است. حمله به این پایگاه دو روز پیش از سفر پاپ فرانسیس انجام شد. الجزیره در گزارش ۳ مارس دراین ‌رابطه نوشت: کلنل «وین ماروتو»، سخنگوی نیروهای ائتلاف آمریکایی در عراق، دیروز چهارشنبه این خبر را در توییتر اعلام کرد. این مقام آمریکایی ضمن اعلام اینکه این حمله خسارات زیادی نداشت، از دادن جزئیات بیشتر خودداری کرد.
 • تحریم ۱۴ سرمایه‌دار روسی

  دنیای‌اقتصاد: دولت آمریکا چند مقام و سرمایه‌دار روس را به‌دلیل مشارکت آنها در مسمومیت و بازداشت الکسی ناوالنی، یکی از منتقدان سرسخت کرملین تحریم کرد. این تحریم‌ها ۱۴ سرمایه‌دار روسی را که به گفته دولت آمریکا در تولید مواد شیمیایی و بیولوژیک سمی مشارکت دارند، شامل می‌شود. وضع این تحریم‌ها اولین واکنش به «اقدامات بی‌ثبات‌کننده روسیه» است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  کیسینجر زیر هیچ توهمی قرار نداشت. کمونیست‌ها در نهایت و پس از عقب‌نشینی آمریکا پیروز جنگ خواهند شد اما همان‌طور که او به «چو» [منظور چوئن لای است] می‌گفت: «شاید، در نتیجه تکامل تاریخی که باید طی بازه‌ای زمانی رخ دهد، ما بتوانیم آن را بپذیریم.» او با ظرافت به شوروی‌ها می‌گفت: «ما آماده ترک هستیم به‌گونه‌ای که یک پیروزی کمونیستی منتفی نباشد.» چنین کلماتی هرگز با متحد آمریکا یعنی «نگوین وان‌تیو» در‌میان گذاشته نشد؛ متحدی که نیازی به توضیح برای آنچه که یک فرجه مناسب برای او و دولتش پیش‌بینی شده نداشت. تعجبی ندارد که در عمل غیرممکن است مورخی معتبر را بیابیم که باور ندارد که سیاست درست - هرچند بیان نشده - دولت نیکسون فرجه‌ای مناسب بود. پس چرا کیسینجر به آن اقرار نکرد؟
 • قانون‌گذاران آمریکایی ‌دنبال مجازات بن سلمان

  روزنامه عربی۲۱: قانون‌گذاران آمریکایی از حزب دموکرات پیش‌نویسی را با هدف مجازات ولیعهد عربستان به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی ارائه کردند. تام مالینووسکی، عضو دموکرات کنگره آمریکا و دو نماینده حزب دموکرات این پیشنهاد را مطرح کردند که شامل ممانعت از ورود محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان به آمریکا به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی و ممنوع‌السفر کردن تمام افرادی است که نامشان در گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) آمده است. در این پیش‌نویس آمده است: جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تنها زمانی می‌تواند از موضوع ممنوع‌السفر کردن کوتاه بیاید که ۱۵ روز قبل از صدور ویزا به کنگره خبر داده باشد. مالینووسکی گفت: این قانون واضح است. باید ممنوعیت سفر بر افرادی که به نقض حقوق بشر پرداخته‌اند، اعمال شود.
 • گفت‌وگوی بلینکن با گوآیدو

  اسپوتنیک: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگویی تلفنی با رهبر اپوزیسیون ونزوئلا اعلام کرد، دولت واشنگتن به فشار بر دولت کاراکاس ادامه می‌دهد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا تلاش‌های واشنگتن را در همکاری با متحدانش از جمله اتحادیه اروپا، گروه لیما، سازمان کشورهای آمریکایی و گروه بین‌المللی تماس با هدف افزایش فشارهای چندجانبه بر دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا و آغاز یک روند انتقال صلح‌آمیز و دموکراتیک در این کشور در تماس تلفنی با خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا شرح داد. پرایس ادامه داد، بلینکن و گوآیدو همچنین درباره بحران بشری در ونزوئلا نیز گفت‌وگو کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر