آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۱۲۴

 • سفر تاریخی پاپ به عراق

  دنیای‌اقتصاد: پاپ فرانسیس، رهبرکاتولیک‌های جهان، گفته است که تمام سفرهای خود طی دوران فراگیری کرونا را لغو کرده است؛ زیرا «بر اساس ندای وجدانم نمی‌توانم اجازه گردهمایی و جمع شدن مردم را بدهم» اما تنها چیزی که می‌تواند مانع از سفر او به‌عنوان اولین پاپ به عراق شود، همانا یک پاندمی گسترده دیگر است. «جیسون هوروویتز» در گزارش ۴ مارس با این مقدمه در نیویورک‌تایمز نوشت، این دقیقا چیزی است که اتفاق افتاده است.
 • شی: شرق در حال برخاستن است

  دنیای‌اقتصاد: چین روز جمعه پیامی قاطعانه برای پیشبرد برنامه گسترده رهبری خود شی جین پینگ، در حوزه اقتصاد و سیاست در این کشور ارسال کرد و نشان داد شیوه سخت‌گیرانه برای چالش‌های حزب کمونیست چین در نظر گرفته است. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، رهبران چین در افتتاحیه مجلس قانون‌گذاری سالانه‌شان، یعنی کنگره ملی خلق، در قوانین پیشنهادی جایگاه طرفداران دموکراسی در هنگ‌کنگ را به شدت تنگ کردند. آنها حداقل ۶ درصد رشد اقتصادی را برای امسال تعیین کردند و جهان را از افزایش چشمگیر هزینه‌های نظامی مطلع کردند. آنها طرحی بلند‌مدت را منتشر کردند که حکایت از کاهش وابستگی چین به انرژی، فناوری و بازارهای خارجی دارد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  تصمیم جانسون برای گسترش جنگ در سال ۱۹۶۴ اتخاذ شد درست همان موقعی که او خود را «نامزد صلح» در انتخابات ریاست‌جمهوری علیه باری گولدواتر به‌شدت نظامی‌گرا جا زده بود. پس از پیروزی انتخاباتی‌اش، جانسون گام اساسی در بمباران ویتنام‌شمالی برداشت؛ اقدامی که او را در یک خیابان یک‌طرفه قرار داد. بمباران به پایگاه‌های هوایی در ویتنام‌جنوبی نیاز داشت که این هم البته نیاز به حمایت نیروهای آمریکایی داشت. تقریبا هر مورخی که ریشه‌های جنگ را مطالعه کرده است، به تصمیمات جانسون در اواخر ۱۹۶۴ و اوایل ۱۹۶۵ به‌مثابه نقطه عطفی اشاره می‌کند. «جورج هرینگ» ماه‌های اوایل آغاز سال ۱۹۶۵ را «دوره‌ای تعیین‌کننده» می‌نامد. «فردریک لاگوال»، در بررسی دقیق خود از ۱۸ ماه میان اوت ۱۹۶۳ تا اواخر فوریه ۱۹۶۵ می‌گوید که دوره‌ای که وی آن را «۱۹۶۴ دورودراز» می‌نامد «مهم‌ترین دوره در کل مداخله ۳۰ ساله آمریکا در ویتنام بود.»
 • گفت‌وگوی تلفنی هریس با نتانیاهو

  الجزیره: کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل در گفت‌وگویی تلفنی بر مخالفت خود با آغاز تحقیقات رسمی لاهه درباره جرائم جنگی این رژیم در اراضی فلسطینی تاکید کردند. مخالفت کامالا هریس و بنیامین نتانیاهو با تلاش‌های دادگاه کیفری بین‌الملل یک روز پس از آن صورت گرفت که دادستان دادگاه کیفری گفت دفتر وی به‌طور رسمی تحقیقی را درخصوص فلسطین آغاز کرده است.
 • درس‌هایی از فوکوشیما

  دنیای‌اقتصاد: اکونومیست در سرمقاله خود نوشت: ۱۰ ‌سال از سونامی سواحل اقیانوس آرام که پرجمعیت‌ترین جزیره ژاپن، هونشو را از بین برد، می‌گذرد. این سونامی، ۲۰هزار کشته برجای گذاشت، بیش از ۱۰۰هزار خانه را تخریب و ده‌ها میلیون نفر را آواره کرد. هزینه مستقیم اقتصادی این فاجعه نزدیک به ۲۰۰میلیارد دلار برآورد شده که آن را به پرهزینه‌ترین فاجعه طبیعی در جهان تبدیل کرده است. با این حال آنچه در اذهان مردم جهان از این فاجعه باقی مانده، تنها یک چیز است: بحران پس از آن در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دای‌ایچی.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر