آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۱۲۲

 • سیاست تنظیم مجدد با «تازه‌وارد شرور»

  دنیای‌اقتصاد: دولت بایدن از تصمیم خود برای قرار ندادن نام محمد بن‌سلمان در فهرست تحریمی‌ها به خاطر قتل خاشقجی در سال ۲۰۱۸ دفاع کرد. الجزیره در گزارش یک مارس خود با اشاره به این مساله نوشت، روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در رابطه با اینکه نام ولیعهد سعودی هم در لیست تحریمی‌ها قرار دارد یا خیر، اظهارنظری نکرد. پرایس گفت: «ما نه‌تنها در موضعی نیستیم که جزئیاتی از هویت ۷۶ نفر موجود در این لیست ارائه دهیم، بلکه نمی‌توانیم از هویت کسانی که ممکن است در آینده به این لیست افزوده شوند، صحبت کنیم.» هنگامی که او درباره محمد بن‌سلمان تحت فشار قرار گرفت، تاکید کرد: «من نام کسی را به‌طور خاص در این فهرست وارد یا تکذیب نمی‌کنم.
 • حکومت پوتین زیر تیغ تحریم‌های بایدن

  دنیای اقتصاد: دو منبع آگاه اعلام کردند، انتظار می‌رود آمریکا تحریم‌هایی را برای تنبیه روسیه به‌خاطر مسموم کردن منتقد برجسته کرملین اعمال کند. به گزارش رویترز، تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای اعمال تحریم علیه روسیه به‌خاطر مسموم‌کردن الکسی ناوالنی، منتقد برجسته کرملین بیانگر موضع سفت و سخت‌تر این دولت نسبت به دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا است که اجازه داده بود این اقدام در اوت سال گذشته بدون مجازات از سوی واشنگتن سپری شود.
 • جبهه جدید غرب علیه اسد

  دنیای اقتصاد: سال‌هاست که کارشناسان سلاح‌های شیمیایی اطلاعاتی را در مورد استفاده دولت سوریه از این سلاح‌های ممنوعه علیه مردم جمع‌آوری کرده‌اند؛ جنایتی جنگی که تا‌کنون بدون مجازات باقی مانده است. اکنون اولین تحقیقات کیفری که اسد و همکارانش را در مورد استفاده از سلاح‌های شیمیایی هدف قرار داده ممکن است به زودی آغاز شود. «مارلیس سیمونز» در گزارش ۲ مارس برای نیویورک تا‌یمز نوشت، در یک گام مهم برای پاسخگو ساختن مقام‌های دولت سوریه که در این حمله دخیل بوده‌اند، قضات یک واحد ویژه جنایات جنگی در کاخ دادگستری فرانسه شکایتی در مورد حملات سلاح‌های شیمیایی در سوریه دریافت کرده که این شکایت از سوی سه گروه بین‌المللی حقوق بشر تنظیم شده است.
 • سرکوب دیجیتالی مخالفان کودتا در میانمار

  دنیای‌اقتصاد: هر روز که می‌گذرد ابعاد تازه‌ای از کودتا و عملکرد کودتاچیان در میانمار آشکار می‌شود. در این زمینه نیویورک‌تایمز فاش می‌سازد، ژنرال‌هایی که ماه گذشته کودتا کردند، از هواپیماهای بدون سرنشین نظارتی، دستگاه‌های قفل‌شکن آی‌فون و نرم‌افزارها برای هک استفاده کرده‌اند، این در حالی است که محصولات از آن کشورهای غربی است و فروش این فناوری به میانمار ممنوع بوده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  مردم آمریکا احتمالا خواستار خروج از ویتنام بودند اما می‌خواستند با شرایط خود (هرچند شرایطی غیرواقع‌گرایانه) عقب‌نشینی کنند. حتی در ۱۹۹۰، بیش از یک دهه پس از پایان جنگ، نظرسنجی مجله «تایم» دریافت که ۵۷ درصد تصور می‌کردند که ایالات‌متحده در وهله اول هرگز نباید در ویتنام مشارکت می‌کرد اما تقریبا درصدی مشابه تصور می‌کردند که وقتی وارد شدیم، «آمریکا باید از تمام قدرت خود برای فائق شدن استفاده می‌کرد.» در مواجهه با این اعداد و ارقام، افکارعمومی چگونه واکنش نشان می‌دادند اگر دولت نیکسون ناگهان از ویتنام عقب می‌کشید؟ البته هیچ راهی برای دانستن وجود ندارد اما برای کاخ‌سفید دلایل موجهی برای نگرانی وجود داشت.
 • رمز عملیات بزرگ فقرزدایی

  دکتر محمد حسین عمادی/ نماینده دائم و سفیر سابق ایران در سازمان فائو و مدرس دانشگاه‌های چین
  چین نه‌تنها اولین دولت جهان است که هدف راهبردی برنامه توسعه پایدار سازمان ملل متحد را ۱۰سال زودتر از ضرب‌الاجل تعیین شده به مرحله عمل رساند، بلکه اولین کشور جهان در طول تاریخ بشریت محسوب می‌شود که توانسته بزرگ‌ترین عملیات فقرزدایی را با موفقیت به اجرا دربیاورد. این کشور طی چهار دهه گذشته توانسته بالغ‌بر ۷۷۰ میلیون نفر از جمعیت خود را از چنگال فقر رهایی ببخشد و از این طریق بیشترین سهم را در عرصه مبارزه با فقر در بین کشورهای جهان به خود اختصاص دهد. آخرین فاز و مرحله فقرزدایی چین نیز از هشت سال پیش آغاز شد و در این فاز به‌طور متوسط سالانه بیش از ۱۰میلیون نفر از فقر مطلق خارج شده‌اند. در این مرحله مقامات چین ۸۳۲شهرستان و ۱۲۸هزار روستا با جمعیتی نزدیک به ۱۰۰میلیون نفر را مورد شناسایی قرار دادند و برنامه‌ریزی و اقدامات منطقه‌ای را برای فقرزدایی آغاز کردند. با بهبود وضعیت معیشت و تولید، درآمد خالص سرانه افراد فقیر از ۴۵۰دلار در سال ۲۰۱۵ به ۱۵۵۰دلار در سال ۲۰۲۰ تغییر کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر