آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۱۲۱

 • ترامپ؛ محبوب محافظه‌کاران

  دنیای‌اقتصاد: آخرین روز کنفرانس کمیته اقدام سیاسی محافظه‌کار، یک سخنران و مهمان ویژه داشت: دونالد ترامپ؛ رئیس‌جمهور سابق آمریکا که ۴ ماه پیش در انتخابات، رقابت را به جو بایدن، رقیب دموکرات خود واگذار کرد. اما حالا وی پس از ۴ ماه نشان داد همچنان مرد اول حزب قدیمی جمهوری‌خواه است و در درون این حزب کسی توان شکست وی را ندارد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، دونالد ترامپ در اولین حضور عمومی خود پس از ترک دفتر کارش در کاخ‌سفید، هر جمهوری‌خواهی را که از استیضاح دوم وی حمایت کرد و خواستار برکناری‌اش بود، به اسم خواند تا نشان دهد وی کسی نیست که از این موضوع به سادگی بگذرد. آن هم زمانی که آمارها نشان می‌دهد، همچنان وی مرد اول این حزب است و نظرسنجی درون حزبی نشان داد که اکثر جمهوری‌خواهان، خواستار نامزدی ترامپ در سال ۲۰۲۴ هستند. در نظر سنجی درونی این کنفرانس ۶۸ درصد خواهان نامزدی ترامپ برای انتخابات آینده ریاست‌جمهوری شدند.
 • خونبارترین روز میانمار

  دنیای‌اقتصاد: سازمان ملل اعلام کرد، دست‌کم ۱۸ تن در روز یکشنبه ۱۰ اسفندماه در جریان متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان در میانمار توسط نیروهای امنیتی کشته شدند، که «خونبارترین» روز از زمان وقوع کودتای نظامی در اول فوریه محسوب می‌شود. «ریچارد سی. پَدوک» در گزارش ۲۸ فوریه در همین رابطه نوشت، نیروهای نظامی میانمار در چندین شهر به روی معترضان آتش گشودند تا بتوانند به این وسیله تظاهراتی را که به‌خاطر کودتای خودشان رخ داده مهار کنند.
 • حمله به حومه دمشق

  دنیای‌اقتصاد: اسرائیل راس ساعت ۱۰:۱۶ شامگاه یکشنبه از جولان اشغالی برخی اهداف را در حوالی دمشق هدف قرار داد. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) در این رابطه اعلام کرد بیشتر موشک‌های اسرائیلی توسط پدافند هوایی ارتش رهگیری و ساقط شد. الجزیره در گزارش اول مارس در این رابطه نوشت، این دومین حمله در کمتر از یک ماه به حومه پایتخت سوریه است. سخنگوی ارتش اسرائیل تا لحظه تنظیم این گزارش در این باره اظهارنظری نکرد. اسرائیل از آغاز سال جاری میلادی طیف گسترده‌ای از حملات را در سوریه انجام داده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  در روزهای آخر جنگ، درحالی‌که ویتنامی‌های شمالی در حال نزدیک شدن به سایگون بودند، عوامل «سیا» روی زمین گزارش‌هایی دریافت می‌کردند که «نشان می‌داد ارتش ممکن است علیه ما تبدیل شود» و حداقل، یک سرلشکر ویتنام جنوبی دقیقا در مورد همین احتمال هشدار داد. احساس خطر از یک واکنش نظامی اما محبوب در میان کسانی که در ویتنام بودند «تقریبا قابل لمس بود.» این امر رخ نداد. ممکن است گلوله‌هایی شلیک شده باشد اما در فضای هرج‌ومرج و فرار همگانی روزهای آخر ویتنام جنوبی، تصمیم‌سازان در واشنگتن زمانی که نیروهای آمریکایی درحال سوارشدن بر قایق‌ها و هلیکوپترهای خود بودند، هرگز مجبور به مقابله با وضعیتی نبودند که در آن نیروهای درحال خروج آمریکایی در نبرد تمام‌عیار با متحد سابق خود باشند.
 • سه سال زندان برای ساکن سابق الیزه

  اسکای نیوز: نیکولا سارکوزی به سه سال زندان محکوم شد. یک دادگاه فرانسه نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری اسبق فرانسه را درخصوص پرونده فساد به سه سال زندان محکوم کرد که دو سال آن تعلیقی است. سارکوزی به اتهام تلاش برای رشوه دادن به قاضی و سوء‌استفاده از موقعیتش مجرم شناخته شده است. وی دومین رئیس دولتی در فرانسه است که به جرم فساد به زندان محکوم می‌شود. پیش‌تر دادستان مالی پاریس برای نیکولا سارکوزی، رئیس‌‌جمهور سابق فرانسه و متهم پرونده موسوم به شنود، درخواست چهار سال زندان کرده بود. افزون بر این برای «تیه‌ری هرتسوگ»، وکیل سارکوزی و قاضی سابق، «ژیلبر آزیبر» نیز احکام مشابهی تقاضا شده بود. هر سه این افراد به «فساد» و «اعمال نفوذ» متهم شده‌اند، اتهاماتی که می‌توانست تا ۱۰ سال زندان برای آنان به همراه داشته باشد. سارکوزی در این پرونده متهم است که در سال ۲۰۱۴ میلادی با «اعمال نفوذ» به اطلاعات یک پرونده قضایی دیگر خود در ارتباط با منابع مالی کارزار انتخاباتی‌اش دسترسی پیدا کرده است. دلیل مشهور شدن این پرونده به «پرونده شنود» این است که در ماه فوریه سال ۲۰۱۴ وزارت دادگستری فرانسه با انتشار گفت‌وگوی تلفنی میان رئیس‌جمهوری وقت این کشور و تیه‌ری هرتسوگ، وکیل وی، رسیدگی به اتهام «اعمال نفوذ» جهت تائیرگذاری بر مراحل قضایی را آغاز کرد.
 • تقابل راهبردی آمریکا و چین

  غلامعلی خوشرو سفیر سابق و نماینده دائم ایران در سازمان ملل
  روابط راهبردی آمریکا و چین از انقلاب کمونیستی سال ۱۹۴۹ تاکنون دچار چرخش‌های مهمی شده و از تنازع سخت‌افزاری و جنگ و خونریزی به همکاری و از همکاری به رقابت در امور نرم افزاری کشید و اکنون در آستانه تقابل راهبردی قرار دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر