آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۱۰۸

 • سقوط آزاد اقتصاد در کره شمالی

  دنیای اقتصاد: تنها چند روز از سال نوی میلادی گذشته بود که رهبر کره شمالی بر طبل اصلاحات اقتصادی کوبید و از امیدها برای تحولات اساسی در برنامه توسعه اقتصادی سخن گفت. او در سخنرانی کم‌نظیر خود، کره‌شمالی را کشوری شکست خورده در برنامه‌های اقتصادی دانست و مقصران این شکست را تحریم‌های بین‌المللی، شیوه ویروس کرونا و بلایای طبیعی چون خشکسالی در کشورش معرفی کرد. اکنون اما با گذشت تنها یک ماه از این سخنرانی پرشور، انگشت اتهام برای حرکت نکردن قطار اقتصاد، به سوی مسوولان اقتصادی گرفته شده است. غافل از آنکه بلندپروازی‌های اقتصادی کیم جونگ اون، سرابی بیش نیست.
 • دفاع ۳ساعته وکلا از ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: تیم حقوقی دونالد ترامپ، روز جمعه به دفاع از رئیس خود پرداخته و اتهامات وارده به او را «تو طئه» و «نفرت» نامیدند. «پیتر بیکر» و «نیکلاس فاندوس» در گزارش ۱۲ فوریه برای نیویورک‌تایمز نوشتند، تیم حقوقی رئیس‌جمهور قبلی بیش از آنکه به توجیه و استدلال در مورد اقدامات ترامپ روی آورد بیشتر در لاک دفاعی فرو رفته بود. این گزارشگران نوشتند، پس از گذشت چند هفته از فیلم‌هایی که نشان می‌داد گروهی از اوباشِ حامی ترامپ مبادرت به ضرب و شتم پلیس کردند، قانون‌گذاران را تحت تعقیب قرار می‌دادند و تهدید به کشتن مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور کرده بودند، اکنون وکلای حامی ترامپ تمام این اتهامات را منکر شده‌اند.
 • فرشته نجات ایتالیا

  دنیای‌اقتصاد: «ماریو دراگی» رئیس سابق بانک مرکزی اروپا که از او با عنوان «غول اروپایی» نام برده می‌شود که منطقه «یورو» را نجات داد و پیش‌تر از سوی رئیس‌جمهوری ایتالیا مامور تشکیل کابینه شده بود، رسما ریاست دولت را پذیرفت و به‌عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور معرفی شد. «جیسون هوروویتز» در گزارش ۱۲ فوریه برای نیویورک‌تایمز نوشت: دراگی روز جمعه ۲۴ بهمن ماه مسوول تشکیل دولت وحدت ملی در ایتالیا شد. بسیاری معتقدند او در زمانه‌ای حساس و سخت پست نخست‌وزیری را می‌پذیرد یعنی زمانی که چشم‌انداز وحدت اتحادیه اروپا به موفقیت ایتالیا بستگی دارد. ایتالیا سومین غول اقتصادی اتحادیه اروپاست.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  دانشجویانی که در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ در خیابان‌ها بودند، هیچ‌یک از آن موارد را تجربه نکردند اما زمانی به بلوغ رسیده بودند که یکی از ستون‌های اساسی نسل کهن‌تر زیر سوال رفته بود و سپس کاملا بی‌اعتبار شده بود. ایده کمونیسم یکپارچه دیگر نمی‌توانست با حقایق جور درآید. چند مرکزگرایی، چنان‌که مورگنتا می‌گفت، توصیف دقیق‌تری از جهان کمونیسمی بود که آنها می‌شناختند تا‌ تهدید سرخ رام‌نشدنی در حال پیشرفت و آن واقعیت استدلال به‌نفع مشارکت و مداخله آمریکا در ویتنام را تضعیف می‌کرد. دومینوها در حال فروپاشی هستند. سایگون ممکن است به دست کمونیست‌ها بیفتد اما بعدش چه؟ جزیره استاتن ایمن باقی می‌ماند. نه توتالیتاریسم بلکه نفی نظریه دومینو و بی‌معنا بودن بدیهی جنگ ویتنام تجربه معرف نسل دهه شصتی بود. دقیقا زمانی که اختلاف در اردوگاه کمونیست علنی و قطعی شد به مساله‌ای برای بحث تبدیل شد.
 • کره‌شمالی اولویت فوری دولت بایدن

  رویترز: برنامه تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیکی کره‌شمالی اولویت فوری برای ایالات‌متحده است و واشنگتن همچنان به عاری‌سازی هسته‌ای شبه جزیره کره متعهد است. «دیوید برانستورم» در گزارش ۱۲ فوریه برای رویترز نوشت «ندپرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد که بی‌میلی دولت بایدن برای تعامل مستقیم با کره‌شمالی نباید به مثابه نشانه‌ای دیده شود که چالش برنامه هسته‌ای کره‌شمالی یک اولویت نیست.
 • استقبال سازمان ملل از خروج نام انصارالله از لیست تروریسم

  القدس العربی/ اینترسپت: سازمان ملل از تصمیم آمریکا برای خارج کردن نام انصارالله یمن از لیست «تروریسم» استقبال و ابراز امیدواری کرد که اقدامات مثبت آمریکا درباره یمن در حل سیاسی بحران برای پایان نزاع در این کشور نقش داشته باشد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرد که از سه‌شنبه نام انصارالله از لیست «تروریسم» حذف می‌شود.
 • مهاجرت همسر ناوالنی به آلمان

  اینترفکس/ رویترز: «یولیا ناوالنایا» همسر الکسی ناوالنی منتقد کرملین، روسیه را به مقصد آلمان ترک کرده است. الکسی ناوالنی شهریور گذشته با عامل عصبی نوویچوک مسموم شد و در آلمان تحت درمان قرار گرفت. مقام‌های آلمان معتقدند که او مورد سوء‌قصد قرار گرفته بود. مسکو هرگونه تلاش برای قتل او را رد کرد؛ اما هشدار داد در صورت بازگشت ناوالنی به روسیه، او را که به صورت مشروط آزاد بود، به زندان منتقل خواهد کرد. الکسی ناوالنی، با وجود تهدید مقام‌های روسیه، هفدهم ژانویه به همراه همسر خود یولیا به کشورش بازگشت و در بدو ورود در فرودگاه مسکو بازداشت و زندانی شد. بازداشت رهبر مخالفان روسیه موجب بروز اعتراضات گستره شد و مردم در شهرهای مختلف، در روزهای آخر هفته، در اعتراض به حبس ناوالنی دست به تظاهرات زدند. یولیا همسر ناوالنی هم در میان بیش از ۵ هزار نفری بود که در هفته اول اعتراضات بازداشت شدند؛ اما ساعاتی بعد با پرداخت جریمه نقدی از بازداشت پلیس آزاد شد. خبر ترک روسیه از سوی همسر ناوالنی در حالی است که این منتقد کرملین روز جمعه بار دیگر دادگاهی شد. ناوالنی هفته گذشته به سه سال و نیم حبس بابت نقض حبس تعلیقی محکوم شد که به گفته خودش این حکم، با انگیزه سیاسی بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر