آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۱۰۷

 • محاکمه ۱۳ ساعته ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان دموکراتی که در پرونده استیضاح ترامپ در سنا نقش دادستان را برعهده گرفته‌اند، هشدار دادند اگر سنا ترامپ را محکوم نکند، رئیس‌جمهوری سابق بار دیگر می‌تواند این کار را انجام دهد. این نمایندگان یا به نوشته نیویورک تایمز «مدیران پیش برنده استیضاح» روز پنج‌شنبه ۲۳ بهمن ماه هشدار دادند که ترامپ همچنان خطری برای دموکراسی آمریکایی است و اگر ممنوعیتی برای حضور دوباره وی در کاخ سفید وضع نشود، او خواهد توانست بار دیگر این کار را انجام دهد. اشاره این نمایندگان به اتهام تحریک شورش و حمله به کنگره در ۶ ژانویه است.
 • کرونا برای سال‌ها باقی می‌ماند

  دنیای‌اقتصاد: از آنجا که کووید-۱۹ ممکن است از حالت همه‌گیری جهانی به گسترش بومی تغییر شکل دهد، دولت‌ها باید درباره چگونگی پرداختن به آن، تدابیر لازم را اتخاذ کنند. واکسن کرونا زودتر از آنچه کسی فکرش را کند از راه رسید و عملکردش بسیار فراتر از پیش‌بینی‌ها بود. بدون واکسن، انتظار می‌رفت که همه‌گیری جان قریب به ۱۵۰میلیون انسان را بگیرد. با همه این احوال زمانی که جهانیان آستین خود را برای آماده شدن واکسیناسیون بالا زدند، مشخص شد که انتظارها از واکسیناسیون برای نابودی کووید-۱۹ اشتباه است؛ چرا که این بیماری سال‌ها در گردش خواهد ماند و تنها از حالت همه‌گیری به حالت بومی، تغییر خواهد کرد. زمانی که کووید-۱۹ برای نخستین بار شیوع پیدا کرد، کشورها غافلگیر شدند، اکنون اما مجددا زمان پرداختن به گسترش ویروس در درون مرزهاست. چرا که حتی معجزه‌ها نیز حد و مرز دارند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  اما اگر تظاهرات دانشجویی «واقع‌گرایان سیاسی» نبودند، پس چه بودند و مبنای مخالفت‌شان با جنگ چه بود؟ اینها سوالاتی هستند که نیازمند مقداری توجه هستند. عده‌ای، مارکسیست یا فرزندان مارکسیست‌ها بودند و مستعد مخالفت با هر سیاستی بودند که از سوی سنگر سرمایه‌داری ترویج می‌شد، اما تبیین‌های اقتصادی هرگز تصویر برجسته‌ای در اذهان بیشتر معترضان نداشت. هم جانسون و هم نیکسون بر این بودند که به‌مثابه ساده‌لوحان کمونیست در نظر گرفته نشوند، اما در اوج ناامیدی FBI و دیگر تحقیق‌کنندگان دولتی، شواهد اندکی از نفوذ کمونیستی در میان رهبران دانشجویان وجود داشت.
 • اخراج مشاور اقتصادی «اون»

  آسوشیتدپرس: رهبر کره‌شمالی از عملکرد کابینه خود ابراز نارضایتی کرد و یکی از مقام‌های ارشد اقتصادی را که خودش ماه قبل منصوب کرده بود، بیرون انداخت و گفت: «آنها در به‌کار بردن ایده‌های نو به منظور نجات اقتصاد رو به زوال، شکست خورده‌اند.» این خبر دیروز (جمعه) در سخت‌ترین سال ۹ سال حکومت کیم جونگ‌اون، رهبری کره‌شمالی منتشر شد. دیپلماسی‌ای که او امید داشت به لغو تحریم‌های آمریکا‌ علیه کره‌شمالی منجر شود به بن‌بست خورده و بسته‌شدن مرزها ناشی از شیوع ویروس‌کرونا و وقوع بلایای طبیعی سال گذشته نیز بر خسارات اقتصادی در کره‌شمالی افزوده است.
 • دستور بایدن برای تشکیل نیروی ضربت علیه چین

  یواس‌ای تودی/ رویترز: رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان نخستین بازدید خود از پنتاگون به عنوان فرمانده کل قوا به همکاری و مشارکت آمریکایی‌های سیاه‌پوست در خدمات مسلحانه و لزوم حمایت بهتر از آمریکایی‌ها در ارتش بدون توجه به نژاد، مذهب، جنسیت یا گرایش‌های جنسی آنها اذعان کرد. در جریان این بازدید، «لوید آستین» وزیر دفاع و «کامالا هریس» معاون جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، او را همراهی کردند. وی درباره نیروهای مسلح و پرسنل پنتاگون گفت: «بدون شک شما بخشی از بهترین نیروی نظامی در تاریخ هستید. خانواده بایدن یک خانواده نظامی است. ما از نزدیک متوجه شدیم که برخی از عزیزان شما هنگام اعزام نیروها به عراق چه چیزی تجربه کردند.»
 • فرمان عفو عمومی در میانمار

  بی بی سی: دولت نظامی میانمار فرمان عفو عمومی گسترده‌ای را برای زندانیان اعلام کرد. این در حالی است که بازداشت معترضان به کودتای هفته گذشته در این کشور ادامه دارد. براساس این عفو عمومی، بیش از ۲۳ هزار زندانی مشمول آزادی یا کاهش مجازات می‌شوند. یک انجمن حمایت از زندانیان در میانمار از این اقدام دولت نظامی ابراز نگرانی کرده است. به گفته این انجمن، دولت نظامی این عفو عمومی را که معمولا در ماه آوریل در این کشور صورت می‌گیرد به این دلیل زودتر اعلام کرده که فضای بیشتری در زندان‌ها برای بازداشت فعالان سیاسی ایجاد کند. به رغم این اقدام دولت نظامی و درخواست رهبر کودتا که خواستار «اتحاد» با ارتش شده است، اعتراضات تازه‌ای در مخالفت با کودتا در این کشور در جریان است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر