آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۱۰۶

 • پایان مرد شماره ۳ دولت ریگان

  دنیای‌اقتصاد: جرج شولتز، وزیرخارجه رونالد ریگان، ۱۸بهمن‌ماه در خانه‌اش در استنفورد در ۱۰۰ سالگی درگذشت. شولتز -شصتمین وزیرخارجه آمریکا- پس از ریگان و بوش پدر به‌عنوان چهره متنفذ دولت وقت محافظه‌کاران محسوب می‌شد؛ شوروی‌ها در خفا وی را «نخست‌وزیر آمریکا» می‌نامیدند.
 • آغاز محاکمه سرپایی ترامپ در سنا

  دنیای‌اقتصاد: مدیران استیضاح مجلس نمایندگان ایالات متحده، محاکمه قانونی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق این کشور را در حالی پیش می‌برند که در نظر دارند محاکمه ترامپ را سریع‌تر و سینمایی پیش ببرند. دموکرات‌ها که تا بن دندان از استیضاح اول ترامپ کسب تجربه کرده‌اند، آماده‌اند که استیضاح دوم ترامپ را در عرض یک هفته یا کمتر از آن به نتیجه برسانند. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، سناتورهای آمریکایی می‌گویند محاکمه مربوط به استیضاح تاریخی دوم دونالد ترامپ طی فرآیند سریعی که در حال شکل گرفتن است، ممکن است تنها در عرض چند روز برگزار شود.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  مورگنتا به‌عنوان یک اروپایی به لحاظ فرهنگی پیشرفته که دارای غرایز عمیق محافظه‌کارانه بود، دانشجویان متمرد را اندکی بیش از «مایه شرمساری» نمی‌انگاشت. او به یک روزنامه‌نگار گفت: «چپ جدید ضرورتا آنارشیست است؛ جنبشی تازه‌تولد یافته که نمی‌تواند تاثیری بر سیاست‌های آمریکا داشته باشد» وی توضیحات مارکسیستی چپ‌گرایان جوانی که جنگ را به لحاظ اقتصادی مقدر شده می‌دانستند، رد می‌کرد.
 • دومین حضور بی بی در دادگاه

  بی‌بی‌سی: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای بار دوم در جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش شرکت کرد. این دادگاه به پرونده فساد مالی او رسیدگی می‌کند. این اولین بار در تاریخ اسرائیل است که یک مقام در حال حکومت محاکمه می‌شود. نتانیاهو با اتهام گرفتن رشوه، کلاه‌برداری و نقض اعتماد عمومی روبه‌رو است. او در جلسه دیروز (دوشنبه) دادگاه رسما تمام این اتهامات را رد کرد و خود را بی‌گناه دانست. نتانیاهو زد و بند با رسانه‌ها در ازای پوشش مثبت را رد کرد. نتانیاهو دیروز در یک پیام ویدئویی از طرفداران خود خواست به دلیل نگرانی‌های ناشی‌ از کرونا، تجمعی برگزار نکنند. بنیامین نتانیاهو حتی اگر محکوم شود، ملزم به استعفا نخواهد شد و تا زمان خاتمه هر گونه تجدید نظر می‌تواند در قدرت بماند که چنین روندی ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد. هرچند ناظران می‌گویند در آن صورت، توانایی نخست‌وزیر برای اداره کشور زیر سوال می‌رود. نتانیاهو سه پرونده قضایی دارد که به پرونده‌های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ معروف هستند. او در این سه پرونده با اتهامات رشوه، کلاه‌برداری و نقض اعتماد عمومی روبه‌رو است.
 • روزنامه‌نگار استرالیایی در زندان چین

  رویترز: ماریس پین، وزیر امور خارجه استرالیا، روز دوشنبه گفت «چنگ لی»، روزنامه‌نگار استرالیایی پس از ۶ ماه بازداشت به ظن ارائه غیرقانونی اسرار دولتی به خارج کشور، به‌طور رسمی در چین زندانی شد. به گفته وی، «چنگ» که یکی از مجریان برجسته در کانال انگلیسی زبان CGTN رسانه دولتی چین بود،۵ فوریه دستگیر شد.پین گفت: دولت استرالیا نگرانی جدی خود در مورد بازداشت خانم چنگ، از جمله دغدغه درباره رفاه و شرایط بازداشت وی را به‌طور منظم در سطوح بالا مطرح کرده است. تنش‌ها بین چین و استرالیا سال گذشته پس از آنکه کانبرا خواستار تحقیقات بین‌المللی در مورد منبع همه‌گیری کرونا شد و پکن با انتقام‌جویی‌های تجاری پاسخ داد، شدت گرفته است.
 • راهپیمایی علیه دولت کودتایی میانمار

  دنیای‌اقتصاد: یک هفته پس از بازگشت قدرت به ارتش، صدها هزار نفر از میانماری‌ها در سراسر این کشور دست به راهپیمایی اعتراضی زدند. در گذشته این نوع اعتراض‌ها با خشونت مرگبار روبه‌رو شده بود. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، مردم در مونیوا، در قلب میانمار و ملامینه، در سواحل شرقی راهپیمایی کردند و خواستار پایان بخشیدن به حکومت نظامیان شدند. آنها حتی در هنگام شلیک گلوله‌های هشداردهنده از پراکنده شدن در شهر موسوم به کازینوها، به نام میااوادی خودداری کردند. در بخش ساجینا، در دامنه هیمالیا، مردی از قوم ناگا که کلاه خز پوشیده بود و آن را مزین به شاخ گراز کرده بود، به این شکل در راهپیمایی‌ها حضور پیدا کرده بود و دست خود را به نشانه احترام بالا نگه داشته بود و در یانگون، بزرگترین شهر این کشور، تا آنجا که چشم کار می‌کرد، ردیف‌های معترضان قرمزپوش دیده می‌شدند که به سمت بتکده سول در حرکت بودند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر