آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۱۰۹

 • ترامپ تبرئه شد

  دنیای‌اقتصاد: شش هفته پس از حمله به ساختمان کنگره، مجلس سنا درباره اتهامات دونالد ترامپ در ارتباط با ناآرامی‌های روز ششم ژانویه رای به برائت او داد. به این ترتیب، همان‌گونه که انتظار می‌رفت، حزب دموکرات برای استیضاح دوم دونالد ترامپ موفق به کسب دو‌سوم آرای مجلس سنا نشد و تلاش برای مانع شدن از حضور سیاسی مجدد دونالد ترامپ به علت مخالفت جمهوری‌خواهان ناکام ماند. دموکرات‌ها برای استیضاح دونالد ترامپ نیاز به ۶۷ رای داشتند. این در حالی است که تنها هفت سناتور جمهوری‌خواه در این کارزار با دموکرات‌ها همراهی کردند. به این ترتیب طرح استیضاح دوم ترامپ با ۵۷ رای مثبت و ۴۳ رای منفی شکست خورد. تلاش‌دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ ناظر بر این هدف بود که راه را برای حضور مجدد سیاسی او سد کند. در صورت پیروزی دموکرات‌ها، ترامپ نمی‌توانست مجددا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود. گرچه بسیاری از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره به عملکرد ترامپ در ماه‌های پس از انتخابات سوم نوامبر رویکردی انتقادی داشتند، اما حاضر به محکوم کردن ترامپ نشدند.
 • عبور از مرحله چمدان‌های چرخ‌دار

  دنیای‌اقتصاد: سبک و سیاق سفر در طول تاریخ همواره دستخوش تغییرات فراوان بوده، با وجود این کمتر کسی فکر می‌کرد که در سال ۲۰۲۰ فرودگاه‌ها خالی از مسافر باشد و دوستداران سفر، خانه‌نشین شوند. واکسیناسیون اما این روزها امیدها را برای انجام سفر دوباره زنده کرده گرچه به نظر می‌رسد حیات صنعت توریسم به شکلی متفاوت از گذشته استمرار پیدا کند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از هفته‌نامه اکونومیست، ‌سفرهای بین‌المللی بدون تردید دوباره از سر گرفته خواهند شد چرا که سفر کردن سال‌هاست که مورد استقبال همگان واقع شده است. نقل‌قولی از سنکای جوان، فیلسوف اهل روم قرن یکم از مکتب رواقی‌گری وجود دارد که می‌گوید: «سفر و تغییر مکان، نیرویی تازه به ذهن وارد می‌کند.» این قضیه بدون تردید در مورد سفری آرامش‌بخش به سواحل دریاها یا پیاده‌روی در رشته‌کوه‌های هیمالیا به قصد دیدار دوستی نزدیک که خارج زندگی می‌کند یا حتی ملاقات با مدیر یک کسب‌وکار برای دست یافتن به فرصت شغلی بهتر، صدق می‌کند. هدف از رواقی‌گری، تشویق روح و روان به حداکثر کردن شادی و خوشحالی بود. سفر اغلب با خودش تفکر و شادی به ارمغان می‌آورد. وقتی دوره چمدان‌های چرخ‌دار آغاز شد، بخش بزرگ‌تری از ماجرا هم خودش را نشان داد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  مورگنتا هیچ چشم‌اندازی برای تغییر سیاسی در دوران رئیس‌جمهور هامفری نمی‌دید، حال هامفری این نامزد ندامت‌جو در هر حادثه‌ای می‌خواهد مشارکت داشته باشد. این مرد یک سیاستمدار احساساتی بود: «خونگرم، نجیب، ایده‌آلیست، مشتاق و غیر انتقادی» و به جنگ ویتنام هم «به شکلی احساسی متعهد باقی ماند». نیکسون هرگز چیزی نگفته بود که به «کبوترها» و «معترضان» تسلی بخشد اما نزد مورگنتا او ویژگی مهمی داشت که هامفری فاقد آن بود: بدبینی. مورگنتا تردیدی نداشت که آدم بهتر کیست و او تصور می‌کرد اگر مجبور باشد در جزیره‌ای بی‌آب‌وعلف با یکی از آنها گیر بیفتد، او بی‌تردید هامفری را برمی‌گزید.
 • اولین تصاویر فضاپیمای اماراتی از مریخ

  بی‌بی‌سی: فضاپیمای امارات متحده عربی اولین تصاویر خود را از مریخ به زمین ارسال کرد. فضاپیمای امل هفت ماه پیش از زمین پرتاب شد. این فضاپیما ماموریت خود را با مطالعه درباره آب و هوای مارس آغاز کرده است. محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، ارسال اولین عکس را لحظه‌ای تعیین‌کننده برای امارات توصیف کرد؛ چراکه این کشور به سایر کشورهای پیشرفته در اکتشافات فضایی ملحق شده است. امارات تاکنون فقط ماهواره به فضا پرتاب کرده، ولی رسیدن به مدار سیاره سرخ دستاورد بزرگی برای این کشور است. این اولین ماموریت از این نوع توسط امارات متحده عربی است و امارات پنجمین کشوری است که پس از ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی، اروپا و هند این کار را انجام می‌دهد. کاوشگر امید با سرعت بیش از ۱۲۰هزار کیلومتر در ساعت به مریخ نزدیک شده بود. سه نوع حسگر در این کاوشگر کار گذاشته شده که به تشخیص و اندازه‌گیری جو مریخ کمک می‌کند. یکی از حسگرها برای اندازه‌گیری ازن و غبار است. دیگری با استفاده از مادون قرمز، قسمت‌های بالایی و پایینی اتمسفر این سیاره را اندازه می‌گیرد و سومی که با اشعه ماورای بنفش کار می‌کند برای اندازه‌گیری سطح اکسیژن و هیدروژن است.
 • خسارت ۵۰ میلیون دلاری آتش‌سوزی در اسلام‌قلعه

  بی‌بی‌سی: مقام‌های محلی ولایت هرات در غرب افغانستان دیروز یکشنبه تایید کردند که آتش‌سوزی در گمرک مرزی اسلام‌قلعه در آستانه مهار قرار دارد. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گفت که ابعاد این آتش‌سوزی بسیار گسترده بود و شمار زیادی از تانکرها در آتش‌سوزی نابود و مقدار زیادی از اموال بازرگانان نیز از بین رفت. یونس قاضی‌زاده، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات هم گفت که نزدیک به ۵۰۰ تانکر در پارکینگ بود که طعمه حریق شدند.
 • اخبار ضد و نقیض در مورد رهبر طالبان

  دنیای‌اقتصاد: برخی اخبار ضد و نقیض حاکی از کشته شدن ملا‌هبت‌الله آخوندزاده در جریان یک انفجار در پاکستان است. ملا‌هبت‌الله ۶۰ ساله که پس از مرگ ملا عمر (اولین رهبر طالبان) و ترور ملا اختر منصور، به‌عنوان سومین رهبر طالبان انتخاب شده بود، در طول پنج سال رهبری بر گروه طالبان، آن را احیا کرد و موفق شد بار دیگر کنترل بخش‌های زیادی از افغانستان را به دست بگیرد. او همچنین آمریکا را وادار کرد که پای میز مذاکره بنشیند و موجودیت این گروه را به رسمیت بشناسد. هبت‌الله که استاد حدیث بود، در سال‌های حکومت طالبان بر افغانستان، منصب قاضی‌القضاتی را بر عهده داشت و چهره‌ای مذهبی شناخته می‌شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر