آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۵۲

 • پشت پرده حزب حاکم چین

  دنیای‌اقتصاد - محمدحسین باقی: وقتی «شی جین‌پینگ» در سال ۲۰۱۲ به قدرت رسید من به چین بسیار امیدوار شدم. من به‌عنوان استاد در یک دانشگاه معتبر که رهبران عالی‌رتبه در حزب کمونیست چین را آموزش می‌دهد و برای آنها تدریس می‌کند، به قدر کفایت در مورد تاریخ می‌دانستم تا به این نتیجه برسم که زمان برای اینکه چین نظام سیاسی خود را باز کند گذشته است. خانم «کای شیا»‌- استاد و محقق نظریه‌های سیاسی چینی که به کادرهای رده بالای حزب کمونیست چین آموزش می‌داد اما در نهایت به دلیل حمایت از آزادسازی در چین و انتقاد از شی جین‌پینگ در آگوست ۲۰۲۰ از حزب کمونیست اخراج شد و از سال ۲۰۱۹ در آمریکا حضور دارد و به مخالف دولت چین تبدیل شده است- در مقاله ژانویه/فوریه ۲۰۲۱ برای مجله «فارن افرز» نوشت، حزب کمونیست چین (CCP) پس از یک دهه رکود، بیش از هر زمان دیگری به اصلاحات نیاز داشت و «شی» که به تمایل خود برای تغییر اشاره کرده بود همچون مردی به نظر می‌رسید که قرار است رهبری آن تغییر را عهده‌دار شود.
 • استعفای کابینه کویت

  القبس: منابع خبری از مشخص شدن ۵۰ عضو مجلس الأمه (پارلمان) کویت و شکست هر ۲۸ نامزد زن در این انتخابات خبر دادند. طبق نتایج نهایی انتخابات مجلس الأمه (پارلمان) کویت ۵۰ عضو شانزدهمین دور این مجلس مشخص شده و تمامی ۲۸ نامزد زن این انتخابات شکست خوردند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  آرنت می‌گفت: «قدرت و آزادی با هم مرتبطند.» او استدلال می‌کرد که تفکیک و توازن قدرت در سطح فدرال یا میان دولت فدرال و ایالت‌ها هدفش محدود کردن دولت نبود، بلکه حوزه‌ای را برای گفتمان عمومی و قانون‌گذاری منطقی خلق کرد؛ هدف همانا تصدیق و کانال‌سازی واقعیت قدرت بود نه انکار آن.» آرنت اعلام کرد که «هدف واقعی قانون اساسی آمریکا نه محدود‌کردن قدرت که خلق قدرت بیشتر بود. در حقیقت برقراری و – به‌طور مناسبی- تشکیل یک مرکز کاملا جدید قدرت» به‌عنوان جایگزینی برای تاج و تخت بریتانیا. «منشور حقوق» که مهار‌کننده قدرت بود؟ در ذهن آرنت، یک «تکمله»ای بود که چیزی بود که بعدا به فکر رسید (این فقط ۵‌بار به‌صورت گذرا در کتابش قید شده است).
 • گزاره‌های نادرست در باب انتخابات آمریکا

  امین عظیمی‌زاده/ کارشناس ارشد روابط بین‌الملل
  اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی بود که توماس لورن فریدمن، روزنامه‌نگار نیویورک‌تایمز‌، نزدیکی رسانه‌های اجتماعی و فناوری‌های تلفن همراه را اساس یک انقلاب در حکمرانی توصیف کرد، وی آنچه را که یکی از چهره‌های پیشرو صنعت نامیده است تحت عنوان مفهوم حکمرانی S.O.C.I.A.L مطرح می‌کند؛ اشتباه نکنید این عبارت معادل کلمه «اجتماعی» در زبان انگلیسی نیست بلکه هر کدام از حروف این مفهوم بیان‌گر نام اختصاری واژگانی است که فریدمن از آنها به‌عنوان مصادیق این انقلاب درحکمرانی یاد می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر