آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۵۳

 • گوآیدو کارش تمام است

  دنیای اقتصاد: باز داستان تکراری انتخابات ونزوئلا و تحریم آن مطرح شد. هر بار در ونزوئلا انتخابات برگزار می‌شود، اپوزیسیون دولت مادورو، انتخابات را به اتهام تقلب تحریم می‌کند. با این حال نیویورک‌تایمز بر این باور است که پیروزی قریب‌الوقوع حزب مادورو در انتخابات پارلمانی باعث تضعیف خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون می‌شود؛ او که قرار بود با کمک آمریکا رهبری کشورش را در جهت ساقط کردن دولت مادورو به عهده بگیرد. در این راستا با توجه به مشارکت نزدیک به ۳۲درصد در حدود ۵/ ۶۷درصد به افراد نزدیک به مادرو رای دادند.
 • بازی دو گانه سعودی با اسرائیل

  دنیای اقتصاد: شاهزاده ترکی بن فیصل آل‌سعود در نشست امنیتی بحرین، اسرائیل را به تندی مورد انتقاد قرار داد. این شاهزاده شناخته‌شده سعودی با بیان اینکه اسرائیل یک قدرت استعمارگر غربی است، اعلام کرده است: «هرگونه قرارداد عادی‌سازی باید به فلسطینی‌ها در رسیدن به کشور مستقل‌شان کمک کند.» با این حال آندره کریگ، استاد کینگ‌کالج لندن می‌گوید که سعودی‌ها از یکسو در پشت پرده به بده‌بستان می‌پردازند؛ اما در انظار عموم به اسرائیل حمله می‌کنند تا با این کار خود نشان دهند که همچنان آرمان فلسطین را فراموش نکرده‌اند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  آمریکا متفاوت بود زیرا انقلابش، استعمارگران را به وضع طبیعی هابزی پرتاب نکرد. انقلاب آمریکا در آغاز با جنگ همه علیه هم آغاز نشد. کشور جدید ممکن بود روابط خود را با تاج و تخت بریتانیا قطع کند اما آن نهادهایی که جدا از اقتدار پادشاه بودند - یعنی همان نواحی و قصبات، شوراها و مجالس قانون‌گذاری داخلی - را نابود نکرد. در حقیقت، آنها موتورهای عصیان بودند. در تعابیر آرنتی، بیشتر انقلاب‌های مدرن، که با انقلاب فرانسه شروع می‌شود، تنها اقتدار قانونی‌ای را که می‌شناختند و با مذهب و سنت تقدیس شده بودند، واژگون کردند و سپس در جست و جوی بیهوده برای اقتدار جدید و کاملا قابل قبولی که - تحت شرایطی - باید از بالا به پایین تحمیل می‌شد فروپاشیدند.
 • دادستان کالیفرنیا؛ وزیر بهداشت

  دنیای اقتصاد: بایدن، دادستان کالیفرنیا را برای وزارت بهداشت کابینه خود در نظر گرفته است. یک اقدام عجیب از سوی رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده که نشان می‌دهد بایدن قصد دارد تحولات ساختاری در وزارت بهداشت این کشور در زمان پاندمی ویروس کرونا ایجاد کند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، انتخاب خاویر بسرا، دادستان کالیفرنیا یک شگفتی است. در صورت تایید، او در لحظه حساس در اوج یک بیماری همه‌گیر با چالش‌های دلهره‌آوری روبه‌رو است. او نخستین فرد لاتین‌تباری است که جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده برای کابینه خود نامزد کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر