آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۵۱

 • به پایان محاصره سه ساله قطر نزدیک شده‌ایم

  دنیای‌اقتصاد: وزیر خارجه قطر می‌گوید اقداماتی برای حل و فصل مناقشه دیپلماتیک میان این کشور با عربستان و دیگر کشورها در جریان است اما وی نه پیش‌بینی‌ای از روند تحول امور ارائه داد و نه سخنی از میزان موفقیت یا پیشرفت در مذاکرات به میان آورد.
 • بازی ترامپ در زمین دموکرات‌ها

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ روز شنبه به جورجیا رفت و در کارزار انتخاباتی دو سناتور جمهوری‌خواه این ایالت مشارکت کرد تا به این طریق مشخص شود اکثریت سنا در دست چه حزبی خواهد بود. قرار است در ماه ژانویه بر سر دو کرسی این سنا رقابت صورت گیرد و در صورت پیروزی هر کدام از این احزاب، اکثریت سنا به دست آنها خواهد افتاد. به گزارش سی‌ان‌ان، اما مشارکت ترامپ در حالی صورت می‌گیرد که خود انتخابات را باخته و در این مدت سیستم انتخاباتی را زیر سوال برده و مدام در حال حمله کردن به مقام‌های ایالتی (جمهوری‌خواه) حزب است و این ترس به‌وجود آمده است که این حملات ممکن است به باخت سناتورها منجر شود.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  به همین ترتیب، آمریکایی‌هایی که به اروپا سفر می‌کردند از شرایطی که با آن روبه‌رو می‌شدند شوکه می‌شدند. آنچه در اروپا می‌دیدند، در میان آمریکایی‌ها وجود نداشت. جفرسون در سال ۱۷۸۷ گفت که از ۲۰ میلیون نفری که در فرانسه بودند، «۱۹ میلیون نفرشان بدبخت بودند و در شرایط انسانی فلاکت‌باری می‌زیستند که بیچاره‌ترین آمریکایی‌ها از آن برخوردار نبودند.» بنجامین فرانکلین، زندگی فقرای فرانسوی را با «خوشبختی نیوانگلند» مقایسه می‌کرد «که هر فردی یک سهامدار است، در امور عمومی حق‌رأی دارد، در یک خانه گرم و مرتب زندگی می‌کند و غذای فراوان و سوخت کافی دارد.» جفرسون اصرار داشت که این توده‌های فقیر، «فرومایگان شهرهای اروپا»، به‌سختی می‌توانند به معنای آمریکایی‌اش، انقلابیون بالقوه باشند.
 • بخت به جانسون روی کرده است

  دنیای اقتصاد: بوریس جانسون این شانس را دارد که با اجرای واکسیناسیون سراسری و توافق احتمالی برگزیت، اذهان منفی شده نسبت به خود را ترمیم کند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، تصویب اجرای واکسیناسیون در بریتانیا که هفته گذشته صورت گرفت می‌تواند یک هدیه بزرگ برای بوریس جانسون محافظه‌‌کار باشد. با شدت گرفتن ویروس کرونا در کشورهای غربی، طرح واکسیناسیون می‌تواند به‌عنوان یک موهبت برای رهبران این کشورها باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر