آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۵۰

 • مسوولیت اجتماعی ۳ پرزیدنت آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: زمانی که «اداره غذا و دارو آمریکا» اجازه دهد، سه تن از روسای جمهوری سابق آمریکا (باراک اوباما، بیل کلینتون و جورج بوشِ پسر) داوطلبانه واکسن کووید- ۱۹ را در مقابل دوربین‌ها خواهند زد تا اعتماد عمومی را نسبت به امن بودن این واکسن جلب کنند. «جمی گانجل» و «شلبی لین اردمان» در گزارش ۳ دسامبر برای سی.ان.ان نوشتند، این سه رئیس‌جمهور سابق امیدوارند این کمپین آگاهی‌رسانی برای جلب اعتماد عمومی نسبت به امنیت و تاثیرگذاری این واکسن بتواند پیام موثری به همراه داشته باشد.
 • بدون تعطیلی اقتصاد مانع رشد ویروس می‌شویم

  دنیای‌اقتصاد: جو بایدن، دومین مصاحبه مفصل خود را پس از برگزیده شدن به‌عنوان رئیس‌جمهوری انجام داد. سی‌ان‌ان به‌عنوان میزبان رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده سوالات متعددی را با جو بایدن در میان گذاشت: از واکسیناسیون در آمریکا تا برجام. بایدن در گفت‌وگو با «جیک تاپر» از مردم آمریکا خواست فقط ۱۰۰ روز دیگر ماسک بزنند و گفت که تفاوت‌های مهمی بین او و ترامپ در مواجهه با ویروس وجود دارد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  آرنت نوشت که وقتی توده‌ها کنترل حوادث در فرانسه را به‌دست گرفتند، انقلاب در یک مسیر فاجعه‌بار پوپولیستی حرکت کرد. هدف، دیگر تاسیس یک جمهوری نبود بلکه تحقق «اراده مردم» بود چنان که روبسپیر گفته بود. انقلابیون فرانسوی با انتزاعاتی مانند «مردمان» که اندیشه‌شان را می‌پوشاند، خود را به مثابه بازیگرانی در نزاع خیر علیه شر، مدافع بی‌گناهان و مردمی خیرخواه در برابر معدودی درنده می‌دیدند. از این‌رو، انقلاب آنها به یک تئاتر تبدیل شد، نه یک درام که یک ملودرام و حتی تراژدی.
 • زغال را باید به تاریخ سپرد

  دنیای‌اقتصاد: نشریه اکونومیست طرح روی جلد و سرمقاله این هفته خود را به موضوع سوخت زغال‌سنگ اختصاص داد و نوشت زمان آن فرا رسیده است که این نوع سوخت آلاینده به تاریخ بپیوندد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از اکونومیست، منشأ اصلی گازهای گلخانه‌ای آلاینده محیط زیست، سوخت زغال‌سنگ است. از سال ۲۰۰۹ تاکنون در آمریکا و اروپا مصرف این نوع سوخت تا ۳۴ درصد کاهش یافته است.
 • نزدیکی قطر و عربستان به توافق مقدماتی

  دنیای‌اقتصاد: تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر روز چهارشنبه ۱۲ آذرماه با جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و هیات همراهش در دفتر امیری دیدار کرد. یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت، کوشنر با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در شهر نئوم عربستان و با امیر قطر در دوحه دیدار کرد. در این سفر «آوی برکوویچ»، نماینده آمریکا در خاورمیانه، «برایان هوک»، نماینده سابق آمریکا در امور ایران و همچنین «آدام بوئلر»، رئیس اجرایی شرکت مالی توسعه بین‌المللی آمریکا کوشنر را همراهی می‌کنند. الجزیره در گزارش ۲ دسامبر در مورد این سفر نوشت، قطر و عربستان به زودی به توافقی مقدماتی برای پایان دادن به مناقشه‌ای می‌رسند که باعث شده کشورهای حاشیه خلیج فارس طی سه سال گذشته رو در روی هم قرار بگیرند. این گزارش می‌افزاید، دولت ترامپ در تلاش است تا قبل از پایان دوره خود مناقشه کشورهای حاشیه خلیج فارس را پایان دهد.
 • آخرین تلاش‌ها برای جلوگیری از انحلال کابینه اسرائیل

  دنیای‌اقتصاد: یک روز پس از حمایت مقدماتی از انحلال کنست و درخواست برای انتخابات دوباره، «بنی گانتس»، وزیر دفاع و نخست‌وزیر تناوبی رژیم صهیونیستی، روز پنج‌شنبه ۱۳ آذرماه گفت با وزیر دارایی یعنی «اسرائیل کاتز» (از حزب لیکود) هفته جاری دیدار می‌کند و آخرین تلاش‌ها برای جلوگیری از انحلال کابینه و جلوگیری از برگزاری انتخابات دوباره را انجام خواهد داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر