آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۶۹

 • نابودی یک رویا

  دنیای‌اقتصاد: کاملا هریس، سناتور کالیفرنیا از موانع بسیاری گذشت تا نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ شود اما در نهایت کمبود منابع مالی و افت در نظرسنجی‌ها وی را از پای درآورد و او روز سه‌شنبه به‌طور رسمی اعلام کرد که از ادامه رقابت‌ها انصراف می‌دهد.
 • گزارش کمیته اطلاعاتی از استیضاح

  دنیای‌ا‌قتصاد: دموکرات‌های مجلس نمایندگان تاکید کردند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از قدرت سوءاستفاده کرده و به رئیس‌جمهوری اوکراین فشار آورده است تا در انتخابات سال ۲۰۲۰ به وی کمک کند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در گزارش تحقیقات دموکرات‌ها آمده است که رئیس‌جمهوری آمریکا منافع شخصی خود را به منافع ملی ایالات‌متحده ترجیح داده است.
 • لحظه دراماتیک در نشست لندن

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهور آمریکا و همتای فرانسوی وی روز سه‌شنبه ۱۳ آذرماه نشستی پرتنش در حاشیه اجلاس سران ناتو در انگلیس داشتند. در این نشست سخنان رئیس‌جمهور آمریکا با شوخی، کنایه و توهین همراه بود. با این حال، مکرون کوشید تا فضا را عوض کند. این نشست ۴۵ دقیقه‌ای در محل اقامت سفیر آمریکا در انگلیس برگزار شد. در این نشست، اگرچه ترامپ همه چیز را به شوخی و کنایه برگزار می‌کرد اما مکرون عنان جلسه را به دست گرفت و ترامپ را بر سر مساله ناتو و مواضع نظامی ترکیه و بازگرداندن مبارزان داعش به فرانسه به چالش کشید.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  همچنین قابل‌توجه است که قرون بسیار خشونت‌بار اواخر «دوره بهار و پاییز» و «دوره ایالات متخاصم» یکی از بزرگ‌ترین فوران‌ها و برون‌ریزی‌های فرهنگی در تاریخ چین را تولید کرد. جابه‌جایی اجتماعی شدید ایجاد شده به‌واسطه جنگ‌های دائمی، سبب تعاملات قابل‌توجهی در مسائل سیاسی و اخلاقی شد و نیز فرصت‌هایی برای معلمان، نویسندگان و مشاوران بااستعداد برای به‌جا گذاشتن اثری از خود خلق کرد.
 • سمیر الخطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود

  الجزیره: پس از گذشت پنج هفته از استعفای سعد حریری و روزهایی که لبنان شاهد جزر و مدهای سیاسی در رابطه با کابینه آتی و ساختار آن و نیز کاندیداهای پست نخست‌وزیری بود، درحال‌حاضر صحبت‌هایی درباره برخی تلاش‌های پشت‌پرده برای تشکیل کابینه‌ای که از موافقت اکثر گروه‌های سیاسی برخوردار باشد، مطرح هستند. در این راستا نیز نشانه‌هایی در محافل سیاسی لبنان به چشم می‌خورند به ویژه صحبت میشل عون که گفته است، «در روزهای آتی تغییرات مثبتی در راه خواهند بود.»
 • مهلت ۱۵ روزه پارلمان به برهم صالح

  سومریه نیوز: سندی وجود دارد که در آن پارلمان به برهم صالح ۱۵ روز مهلت داده تا نامزد نخست‌وزیری را معرفی کند.در سند محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق آمده است، او با استعفای عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق با استناد به ماده ۷۶ قانون‌اساسی موافقت کرده و از برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق می‌خواهد نامزد نخست‌وزیری را طی ۱۵ روز معرفی و مکلف به تشکیل کابینه کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر