آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۶۸

 • کالبدشکافی اختلافات در ناتو

  دنیای اقتصاد: برای یک برنامه سالگرد- که نشست رهبران ناتو است- مهمانان به طرز غیرمعمولی مضطرب و نگران هستند. رهبران ناتو در حال سفر به لندن هستند تا هفتادمین سالگرد تاسیس این سازمان را جشن بگیرند. به نظر می‌رسد این جشن نه چندان پر زرق و برق برای دوری از اظهارات تند ترامپ است که سال گذشته در آخرین نشست سران ناتو در ماه ژوئیه ابراز کرد و اجلاس ناتو را تحت‌تاثیر قرار داده بود. اظهارات تندی که نبود اتحاد در ناتو را برملا کرد اما این سخنان با واکنش آنگلا‌مرکل، صدراعظم آلمان روبه‌رو شد و وی در میان سخنان ترامپ، محل سخنرانی را ترک کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، قرار بر این بود که جشن ۷۰ سالگی تاسیس ناتو مانند جشن ۵۰ سالگی‌اش در واشنگتن برگزار شود، اما به‌دلیل دید انتقادی رئیس‌جمهوری فعلی ایالات‌متحده به این سازمان محل آن تغییر کرد.
 • پیش‌بینی هوش مصنوعی از سرنوشت ترامپ

  دنیای اقتصاد: نشریه انگلیسی «اکونومیست» سی‌وچهارمین نسخه از سلسله گزارش‌های سالانه خود پیرامون پیش‌بینی سال میلادی جدید را تحت عنوان «جهان در ۲۰۲۰» منتشر کرد. به اعتقاد «اکونومیست»، نتایجی که قرار است در رابطه با انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا – برگزیت – حاصل شود، نگرانی‌ها پیرامون چشم‌انداز نامطلوب اقتصاد جهان و ترس از تشدید فعالیت‌های هسته‌ای، ۲۰۲۰ را به سالی آزمون‌گر تبدیل خواهد کرد. با این حال رویدادهای بسیاری برای جشن گرفتن در این سال وجود دارد، از جمله رویدادهای بزرگ ورزشی جهان در ژاپن و استرالیا، و ماجراجویی‌ها در کره مریخ. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» بر این اساس ۱۲ تِم غالبی که در گزارش «اکونومیست» برای سال آینده پیش‌بینی شده‌ عبارتند از:
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  به جرات می‌توان گفت که چینی‌ها مبدع بوروکراسی مدرن بودند، یعنی یک کادر اداری دائمی که بر مبنای توانایی و نه خویشاوندی یا پیوندهای موروثی برگزیده می‌شدند. بوروکراسی بدون برنامه‌ریزی و از هرج و مرج چین دوران «ژو» و در پاسخ به ضرورت فوری کسب مالیات برای جنگ سر برآورد. نظام اداری در سال‌های اولیه «ژو»، همچون نظام اداری در دولت‌های باستانی دیگر مانند مصر، سومر، ایران، یونان و روم، موروثی بود. پست‌های اداری به خویشان حاکم داده می‌شد و بخشی از خانواده حاکم پنداشته می‌شدند. تصمیم‌گیری کاملا سلسله مراتبی نبود، بلکه مبتنی بود بر مشورت و وفاداری‌های شخصی.
 • ترامپ بهتر از آبراهام لینکلن!

  سی‌ان‌ان، هیل: نظرسنجی اکونومیست و «YouGov» که پیش از روز شکرگزاری صورت گرفت، نشان می‌دهد که ۵۳ درصد جمهوری‌خواهان معتقدند که ترامپ رئیس‌جمهوری بهتر از آبراهام لینکلن است. ۴۷ درصد از جمهوری‌خواهان اما قهرمان عصر جنگ داخلی آمریکا را به ترامپ ترجیح دادند. با این حال آبراهام لینکلن در بین تمام آمریکایی‌ها با اختلاف از ترامپ برتر است و ۷۵ درصد از مردم آمریکا لینکلن را رئیس‌جمهوری بهتر از ترامپ می‌دانند. در حالی که مسائلی مانند استیضاح پیرامون ترامپ وجود دارد، اما هنوز وی در میان جمهوری‌خواهان از مقبولیت بالایی برخوردار است. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۸۷ درصد از جمهوری‌خواهان «نسبتا» یا «قویا» از مدیریت دونالد ترامپ رضایت دارند. ترامپ در گذشته نیز نسبت به محبوبیت خود در برابر لینکلن در بین جمهوری‌خواهان به خود بالیده بود. ترامپ در ماه ژوئیه در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی سان گفته بود: «می‌دانید، یک نظرسنجی منتشر شده است که نشان می‌دهد در میان جمهوری‌خواهان من از لینکلن هم محبوب‌ترم.» سخنان ترامپ در آن زمان مشخص نیست که براساس کدام نظرسنجی ابراز شده است؛ اما او در آن مصاحبه گفت: «من آبراهام را شکست دادم.»
 • اعتصاب دانش‌آموزان عراقی

  دنیای اقتصاد: «طیبه» می‌گوید تصمیم گرفته از لحظه‌ای که فهمیده دوستش «عامر» طی درگیری با نیروهای امنیتی عراق کشته شده است، کلاس‌های دانشگاه را تحریم کند. این دو نفر یکدیگر را در ماه اکتبر در میدان تحریر دیدند. عامر به او گفته بود که به نمایندگی از سوی برادرش که در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده اعتراض می‌کند. چند روز بعد، طیبه از خبرها دریافت که نام دوستش هم در فهرست افراد کشته شده از سوی نیروهای امنیتی قرار دارد. «عروه ابراهیم» در گزارش دیروز سه شنبه برای الجزیره نوشت:طیبه، ۲۳ساله، که دانشجوی مهندسی در دانشگاه بغداد است می‌گوید:«وقتی عکس او را در میان شهدا دیدم، فهمیدم باید برای کشورم کاری کنم. بهترین کاری که می‌توانستم انجام دهم اعتصاب بود.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر