• پایان عصر کاستروها پس از ۶۲ سال

  دنیای‌اقتصاد: روز دوشنبه ۳۰ فروردین ماه روز سرنوشت‌سازی در تاریخ تحولات کوبا خواهد بود. در این روز قرار است رائول کاسترو از قدرت کناره بگیرد. در سال ۱۹۵۹ که رائول و برادرش فیدل برای اولین بار از کوه‌های «سیِرا مائسترا» پایین آمدند و «فولخنثیو باتیستا ثالدیوار»، دیکتاتور کوبا را به تبعید فرستادند تا فردا که قرار است رائول از قدرت کناره بگیرد، خاندان کاسترو همواره بر کوبا حاکم بودند به‌گونه‌ای که نام کوبا با نام خاندان کاسترو گره خورده بود.
 • تحرکات نظامی مسکو در مرز اوکراین

  دنیای‌اقتصاد: اقدام آمریکا در اخراج دیپلمات‌های روسیه پاسخی مشابه از سوی کرملین داشته است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید مسکو ۱۰ دیپلمات آمریکایی را از روسیه اخراج می‌کند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، این اقدام روسیه یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا تصمیم گرفت ۱۰ دیپلمات روسیه را اخراج و ۳۲ شخصیت حقیقی و حقوقی را تحریم کند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  عمومی‌ترین تهدید کیسینجر برای استعفا و بنابراین جدی‌ترین تهدید او پس از آن رخ داد که وی در اوج بحران واترگیت وزیر امور خارجه شد. داستان‌هایی که FBI در تلاش برای کنترل درز اخبار مبادرت به شنود مقام‌های دولتی و روزنامه‌نگاران کرده بود، در اوایل ۱۹۷۳ عیان شد و در سپتامبر همان سال، در جلسه استماع و تایید کیسینجر برای وزیر خارجه شدن، این مساله بر دوهفته پرسش‌وپاسخ حاکم بود. معلوم شد که ۱۷ نفر مورد شنود قرار گرفته‌اند از جمله چندین نفر از نیروهای زیر نظر کیسینجر. این شنودها در مه ۱۹۶۹ شروع شد و تا فوریه ۱۹۷۱ ادامه یافت. در جلسه استماع، کیسینجر ادعا کرد که «من هرگز عمل شنود را توصیه نکردم» هرچند او پذیرفت نام‌هایی را به FBI داده بود و تصمیم شنود یا عدم شنود را به عهده این نهاد واگذار کرده بود.
 • پایان بریتانیای کبیر

  پادشاهی متحد بریتانیا در شکوه و جلال متولد نشده است؛ فتح ایرلند توسط انگلستان در قرن هفدهم بی‌رحمانه بود که با انگیره ترس از حمله انجام شد و با برتری ارتش کرامول صورت گرفت. تصرف اسکاتلند توسط انگلستان در قرن هجدهم اما عمل‌گرایانه‌تر بود و درنتیجه ورشکستگی اسکاتلند پس از یک سرمایه‌گذاری بدسرانجام آمریکایی و نگرانی‌های انگلستان درباره فرانسه اتفاق افتاد. ولی اتحاد به وجود آمده میان این مناطق چیزی بیش از تجمیع این مناطق بود: این اتحاد به یک انقلاب فکری و علمی تولد بخشید که مرکزیت آن علاوه بر لندن در ادینبرگ بود؛ انقلاب صنعتی که از درون آن رشد کرد گلاسکو، منچستر و لیورپول را شکوفا کرد؛ امپراتوری به همان اندازه که توسط انگلیسی‌ها بنا شده توسط اسکاتلندی‌ها نیز ساخته شده است و یک قدرت نظامی را تشکیل داد که به نجات جهان از فاشیسم کمک کرد. به گزارش اکونومیست این اتحاد اما اکنون بیش از هر زمان دیگری در حافظه مردم ضعیف شده است. دلایل بسیاری برای این اتفاق وجود دارد، ولی برگزیت مهم‌ترین آنهاست. رهبران سیاسی در لندن، ادینبرگ و بلفاست با روش مدیریت چگونگی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کشورشان را در معرض خطر قرار داده‌اند.
 • آمریکا چگونه از پاکستان شکست خورد؟

  دنیای‌اقتصاد: یک روز پس از آنکه پرزیدنت بایدن رسما طرح خروج نیروهای باقی‌مانده آمریکایی از افغانستان را در تاریخ ۱۱ سپتامبر اعلام کرد، «آنتونی. جی. بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا رهسپار کابل شد. این سفر در راستای ارسال این پیام بود که در بحبوحه تغییرات مهم در سیاست خارجی اما همکاری با افغانستان ادامه خواهد یافت. خروج باقی‌مانده نیروهای آمریکایی از افغانستان - که ۲۰ سال پیش و پس از حملات ۱۱ سپتامبر به این کشور اعزام شده بودند - پرسش‌هایی جدی را در ایالات‌متحده در مورد تاثیرات این خروج بر شهروندان افغان، ثبات دولت و توانایی طالبان برای ادامه مذاکرات صلح برانگیخته است. «مگان اسپِسیا» در گزارش ۱۵ آوریل در نیویورک‌تایمز در همین رابطه نوشت، بایدن تصمیم خود را روز چهارشنبه اعلام کرد و افزود که کشورش «دیگر نمی‌تواند چرخه گسترش یا افزایش حضور نظامی در افغانستان را ادامه دهد.» پس از اعلام این مساله از سوی رئیس‌جمهور آمریکا، وزرای خارجه و دفاع ناتو نیز اعلام کردند که در اول مه ‌نیروهای ناتو عقب‌نشینی خواهند کرد. ائتلاف ناتو در بیانیه‌ای در همین رابطه اعلام کرد که «ظرف چند ماه» این عقب‌نشینی محقق خواهد شد.
 • آغاز دوئل بایدن با پوتین

  دنیای‌اقتصاد: اقدامات تنبیهی آمریکا با روی کار آمدن دولت بایدن علیه روسیه شدت گرفته است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، پس از سال‌ها سیاست‌های دست روی دست گذاشتن دولت ترامپ در قبال روسیه، حالا اقدامات علیه کرملین از سر گرفته شده است. در این راستا دولت آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که به تلافی دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ و حمله هکرهای وابسته به کرملین به نهادهای دولتی آمریکا، ۱۰ دیپلمات روس را اخراج و ۳۸ شخصیت حقیقی و حقوقی روسیه را تحریم می‌کند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  زمانی که سفر برنامه‌ریزی شده به چین با پتانسیل تغییر در جهان به ثمر دادن نزدیک می‌شد، نیکسون تصمیم گرفت «موضع سختی بگیرد» و تهدید کیسینجر را بلوف بنامد و به او بگوید اگر استعفا دهد، با وجود تمام کارهای دیپلماتیکی که او [کیسینجر] به اجرا درآورده است، به چین نخواهد رفت. کیسینجر سکوت و آرامش پیشه کرد، اگرچه شهرت ملی‌اش در سال ۱۹۷۲ افزایش می‌یافت، یعنی همان سال بزرگ‌ترین دستاورد سیاست خارجی دولت و به همان میزان هم خشم نیکسون افزایش می‌یافت. توجه رسانه‌ها بیش‌ازپیش به مشاور امنیت ملی دوخته می‌شد. در پایان ۱۹۷۲، کیسینجر دریافت که مجله تایم قصد دارد نام نیکسون و کیسینجر را با هم به‌عنوان «مرد سال» مطرح کند و این زنگ هشدار را برای حفاظت کیسینجر از خودش به صدا در آورد. کیسینجر از مسوولان مجله تایم خواست نام نیکسون را به‌تنهایی به‌عنوان مرد سال مطرح کنند. او می‌گفت: «اگر نام دو نفرمان با هم مطرح شود، زندگی‌ام را بیش‌ازپیش پیچیده خواهد کرد»
 • برکناری نخست‌وزیر کره‌جنوبی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهور کره‌جنوبی در یک ترمیم کابینه فراگیر دیروز جمعه تصمیم به تغییر نخست‌وزیر و ۶ عضو دیگر کابینه خود با هدف احیای حزبش بعد از شکست‌های سخت در انتخابات محلی گرفت.
 • میانمار؛ افغانستان جدید

  دنیای‌اقتصاد: زمانی‌ که ژنرال‌های میانمار در حال تنظیم قانون اساسی بودند تا زمینه ایجاد یک دولت منتخب را فراهم کنند، نام این تنظیمات را «دموکراسی نظم-شکوفایی» گذاشتند؛ گرچه بنا نبود این دولت هیچ اختیاری بر ارتش داشته باشد. آنان بر این باور بودند که رقابت سیاسی نامحدود منجر به بی‌نظمی می‌شود و مانع توسعه است و در نهایت تنها ارتش است که می‌تواند نظم و سعادت را برای کشور تضمین کند. اما با کودتایی که ارتش در اول فوریه در این کشور انجام داد، تنها چیزی که شکوفا شد، آشوب است. هفته‌نامه اکونومیست در یادداشت این هفته خود تاکید می‌کند که میانمار می‌تواند دولت ورشکسته بعدی در آسیا باشد و فقط همسایگان آن می‌توانند این کشور را در مسیر بهتری قرار دهند.
 • تزهای کرونایی پروفسور سوئدی

  دنیای‌اقتصاد: یکی از پرسش‌هایی که این روزها ذهن جهان را به خود مشغول کرده، این است که چرا سوئد به عنوان پیشرفته‌ترین کشور اسکاندیناوی در مهار کرونا شکست خورده است؟ همه چیز به تزهای شوکه‌کننده یک پروفسور سوئدی به نام آندرس تگنل بازمی‌گردد. او که متخصص بیماری‌های عفونی است، به قرنطینه اعتقاد ندارد و حتی می‌گوید شواهد کمی وجود دارد که ماسک نجات‌بخش است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  نیکسون می‌توانست بسیاری از اتهامات احمقانه‌ای را که می‌خواست به یهودیان نسبت دهد و کیسینجر مجبور بود سکوت کند، سختی‌ها را به جان بخرد و به کار خود ادامه دهد. اما زمانی که می‌فهمید موضوعات سیاسی در معرض خطر است، آمادگی خود را برای کناره‌گیری اعلام می‌کرد. او همیشه نگران بود که نیکسون اعتماد خود را به او از دست داده است و هر گاه نیکسون به این باور می‌رسید که وزیر خارجه در رقابت برای کسب نفوذ در حال برتری و پیشی جستن است، او [نیکسون] با نگاهش در خروجی را نشان می‌داد. مهم نبود که پس از گذشت فقط چند هفته، دیگران او [کیسینجر] را در نبرد با راجرز پیروز می‌دیدند و او را «تزار» سیاست خارجی می‌نامیدند.
 • آمریکا ۱۱ سپتامبر افغانستان را ترک می‌کند

  دنیای اقتصاد: بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، اعلام کرد که نیروهای رزمی آمریکایی را تا ۱۱ سپتامبر از افغانستان خارج خواهد کرد و مُهر پایانی بر طولانی‌ترین جنگ خواهد زد. با این حال، مشاوران نظامی هشدار داده‌اند که خروج نیروهای آمریکایی می‌تواند موجب احیای مجدد همان تهدیدات تروریستی‌ای شود که صدها هزار نیرو را طی ۲۰ سال گذشته برای نبرد به آنجا فرستاد. «هلن کوپر»، «توماس گیبون- نف» و «اریک اشمیت» در گزارش ۱۳ آوریل برای نیویورک‌تایمز نوشتند، بایدن با رد فشارهای پنتاگون برای باقی‌ماندن در افغانستان تا زمانی‌که نیروهای امنیتی افغان بتوانند خود را در نبرد با طالبان سامان داده و وضعیت بهتری پیدا کنند، هر طور بود مُهر خود را بر دیدگاه و سیاستی نهاد که مدت‌ها در مورد آن بحث کرده اما به اجرا در‌نیاورده بود. اکنون پس از سال‌ها بحث و استدلال در مورد حضور گسترده آمریکا در افغانستان، رئیس‌جمهور با تاریخی که برای بیستمین سالگرد حملات تروریستی تعیین شد، کار را به روش خود انجام می‌دهد. یک مقام ارشد دولت بایدن اعلام کرد که رئیس‌جمهور به این باور رسیده است که «رویکرد مشروط» به این معناست که نیروهای آمریکایی هرگز این کشور را ترک نخواهند کرد. دیروز چهارشنبه اعلامیه خروج اعلام شد.
 • چگونه ترکیه در لیگ صنایع دفاعی قرار گرفت؟

  محمود فاضلی پژوهشگر مسائل بین‌الملل
  ترکیه نه‌تنها در تولید سلاح‌های سبک‌وسنگین، خودرو، کشتی و هواپیمای نظامی در جهان مطرح است، بلکه در طراحی و توسعه موشک، سیستم‌های الکترونیک و کنترل نیز فعالیت دارد. ترکیه که می‌خواهد از نظر تجهیزات جنگی خودکفا شود، طی چهار سال ۳۵ میلیارد دلار در صنایع دفاعی سرمایه‌گذاری کرده و با سرمایه‌گذاری زیاد روی عناصر قدرت سخت خود، علاوه بر اینکه قدرت نرم خود را نیز گسترش می‌داد، به یک قدرت نظامی تبدیل شد. ترکیه با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در صنایع دفاعی و انجام مطالعات موثر در زمینه تحقیقات و توسعه، از نظر نظامی به یکی از کشورهای تاثیرگذار به‌ویژه در زمینه پهپادهای شناسایی و پهپادهای مسلح پس از آمریکا به یکی از بانفوذترین کشورهای جهان تبدیل شد؛ درحالی‌که آنکارا در سال‌های نخست قرن بیست و یکم، حدود ۸۰ درصد از سخت‌افزارهای نظامی موردنیاز خود را از طریق واردات تامین می‌کرد، مدعی است این نسبت تا ۲۰ درصد کاهش‌یافته است.
 • خشونت‌های فرقه‌ای در ایرلند شمالی

  دنیای‌اقتصاد: ایرلند شمالی در سرزمین بریتانیا دوباره به صدر اخبار بازگشته است؛ متفرق‌ترین بخش این سرزمین، پس از ۲۳ سال زندگی در شرایط صلح‌آمیز مجددا با خشونت‌های فرقه‌ای روبه‌رو شده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز‌، دلایل فروپاشی این آرامش ۲۳ ساله، با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و فشارهای ناشی از ویروس کووید-۱۹ در هم آمیخته است. در واقع آنها پس از افزون بر دو دهه نشان دادند که هنوز درگیری‌های قدیمی بین یک طرف که عمدتا کاتولیک است و می‌خواهد این سرزمین بخشی از ایرلند باقی بماند و یک طرف عمدتا پروتستان که می‌خواهد بخشی از انگلیس باقی بماند از قدرت قابل توجهی برای شعله‌ور شدن برخوردار است. بیش از یک هفته است که اعتراضات در خیابان‌های بلفاست، پایتخت این کشور و برخی دیگر از مناطق ایرلند شمالی به شدت افزایش یافته و در این راستا تعداد زیادی از افسران پلیس زخمی شده‌اند. آشوبگران که برخی ۱۳ ساله بودند، بمب‌های دست‌ساز بنزینی خود را به سمت پلیس پرتاب کردند و اتوبوس‌ها را به آتش کشیدند. در این شرایط بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس با مایکل مارتین، همتای خود در ایرلند شمالی گفت‌وگو و به شدت از این روند ابراز نگرانی کرده‌اند.
 • اقتدارگرایی در جنوب شرق آسیا

  دنیای‌اقتصاد: جنوب شرق آسیا که روزگاری علیه سوهارتو در اندونزی و فردیناند مارکوس در فیلیپین دست به اعتراض زده و آنها را به زیر کشیده بود، اکنون در مسیر خودکامگی گام بر‌می‌دارد. از کامبوج تا فیلیپین و از مالزی تا تایلند دموکراسی رو به زوال است. این یک هجمه کامل علیه آزادی است که سراسر آسیا را درنوردیده است. نتیجه آن، نوستالژیک شدن اقتدارگرایی در سراسر منطقه است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر