آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۶۷

 • فروپاشی سیستم آموزشی در ونزوئلا

  دنیای اقتصاد: صدها کودک ونزوئلایی برای شنیدن سخنان یک کشیش محلی کاتولیک در حیاط مدرسه جمع شده بودند و همراه با او که برای تحصیلاتشان دعا می‌کرد، همنوا شده بودند. کشیش خورخه کویینترو که در مدرسه آگوستو دی‌آباتره لی‌سیوم در شهر ساحلی «بوکا دی اوخیره» حضور پیدا کرد، در یک صبحگاه مه‌آلود ماه اکتبر به دانش‌آموزان گفت: «ما برای جوانانی که در خیابان‌ها هستند و قادر به آمدن به مدرسه نیستند، دعا می‌کنیم.» او در ادامه می‌گوید: «اینها بسیار زیاد هستند.» در پایان سخنرانی ۱۵ دقیقه‌ای این کشیش پنج کودک از حال رفتند و کار دو نفر از آنها به آمبولانس و بیمارستان کشید. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، غش کردن و از حال رفتن کودکان در مدارس ابتدایی به یک مساله عادی تبدیل شده است؛ چرا که بیشتر کودکان بدون اینکه صبحانه صرف کنند یا حتی روز قبلش شام یا ناهار خورده باشند، به مدرسه می‌آیند. در دیگر مدارس اما کودکانی وجود دارند که می‌خواهند پیش از اینکه اصلا به مدرسه بروند، بدانند آیا اصلا غذایی وجود دارد یا نه؟ «ماریا مارین»، معلم و رهبر یک اتحادیه از «بوکا دی‌اوخیره» می‌گوید: «شما به چند تکه استخوان و افراد گرسنه نمی‌توانید آموزش دهید.»
 • آینده سیاسی عراق در ابهام

  دنیای اقتصاد: پس از استعفای عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، آینده سیاسی این کشور در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است چرا که دو ائتلاف بزرگ این کشور حاضر به مشارکت در انتخاب نخست‌وزیر نیستند. فراکسیون سائرون، وابسته به جریان صدر عراق اعلام کرد در نشست احزاب سیاسی برای تعیین نخست‌وزیر این کشور شرکت نمی‌کند وتعیین نخست‌وزیر جدید را حق ملت عراق و معترضان می‌داند. معترضان عراقی خواستار تعیین فردی مستقل و بدون هیچ گونه وابستگی به احزاب حاکم به‌عنوان نخست‌وزیر جدید کشورشان هستند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  جنگ‌های شدید، انگیزه‌هایی به قدر کافی قدرتمند خلق کرد که به تخریب نهادهای قدیمی و خلق نهادهای جدید به جای آنها انجامید. این نهادهای جدید با توجه به سازماندهی نظامی، مالیات‌گیری، بوروکراسی، ایده‌ها و نوآوری‌های تکنولوژیکی غیرنظامی رخ دادند. اولین پیامد این سطح بالای جنگ، همانا تحول و تکامل در سازمان‌های نظامی دولت‌های متخاصم بود. چنان‌که پیش‌تر ذکر شد، جنگ‌ها در اوایل «دوره بهار و پاییز» ازسوی آریستوکرات‌های ارابه‌سوار در می‌گرفت. هر ارابه به یک ارابه‌سوار و لااقل دو جنگجو نیاز داشت و با یک قطار لجستیکی تا ۷۰ سرباز همراهی می‌شد. راندن یک ارابه و درگیر شدن با آن مهارت‌های دشواری بود که به آموزشی چشمگیر نیاز داشت.
 • تحریم جلسات استماع کنگره توسط کاخ سفید

  دنیای اقتصاد: کاخ سفید در نامه‌ای به کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار کرد: دونالد ترامپ و وکلای او در جلسه استماع این کمیته که فردا، چهارشنبه برگزار می‌شود، شرکت نخواهند کرد. به گزارش سی‌ان‌ان از کاخ سفید هیچ‌کس در این جلسه حضور نخواهد داشت. پت سیپولون، مشاور حقوقی کاخ سفید در نامه‌ای به جرالد نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان اظهار کرد: «درخصوص جلسه استماعی که برای برگزاری آن در روز چهارم دسامبر برنامه‌ریزی شده، نمی‌توان انتظار داشت روند منصفانه‌ای درخصوص رئیس‌جمهور اجرا شود و ما به همین دلیل در این جلسه شرکت نمی‌کنیم؛ از طرف دیگر در این نشست گفت‌وگوی آکادمیک مورد وثوق با استادان حقوق برگزار نمی‌شود تا دست‌کم تصویری از یک روند منصفانه به رئیس‌جمهوری ارائه شود.
 • بازگشت اقتصاد ترکیه به عصر رشد

  دنیای اقتصاد: همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، اقتصاد ترکیه طی فصل سوم در مقیاس سالانه ۹/ ۰ درصد رشد را تجربه کرد و به سه فصل متوالی کوچک شدن خود پایان داد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» کوچک شدن اقتصاد ترکیه پس از آن شکل گرفت که سال گذشته بحران ارزی در این کشور پدید آمد و رکودی اقتصاد آن را در بر گرفت. داده‌های منتشر شده از سوی موسسه آمار ترکیه حکایت از آن دارد که تولید ناخالص داخلی این اقتصاد نسبت به فصل دوم در مقیاس فصلی ۴/ ۰ درصد رشد داشته است که در این مقیاس سومین رشد مثبت بوده است.رویترز پیش‌ از این پیش‌بینی کرده بود که اقتصاد ترکیه در فصل سوم یک درصد رشد را نشان خواهد داد. این پیش‌بینی همچنین برای کل سال رشد ۵/ ۰ درصدی را اعلام کرده است. بالاترین رکورد رشدی که این اقتصاد نوظهور به ثبت رسانده ۵ درصد است اما افت نزدیک به ۳۰ درصدی در ارزش لیر در سال گذشته موجب افزایش نرخ تورم و نرخ بهره شد و همزمان تقاضا افت کرد.
 • آغاز به‌کار رئیس جدید کمیسیون اروپا

  دنیای اقتصاد: اورزولا فون درلاین، رئیس جدید کمیسیون اروپا دوره پنج ساله خود را در این سمت آغاز کرد. او همزمان با آغاز به کار خود در این سمت اعلام کرد که مسوولیت گروه جدید کمیسیونرها همگام شدن با تغییرات در اروپاست. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، خانم فون درلاین که پیش از این وزیر دفاع آلمان بود جانشین ژان کلود یونکر شده و توانسته است به‌عنوان نخستین زن در این سمت نام خود را ثبت کند. او در سخنرانی خود در مراسم آغاز به‌کارش در سمت جدید که در بروکسل برگزار شد، اعلام کرد که نسبت به اسلافش احساس مسوولیت می‌کند. این مراسم همچنین به مناسبت دهمین سالگرد پیمان لیسبون برپا شده بود. او در سخنانش گفت:‌«از امروز، ما نگهبانان پیمان‌ها و متولیان روح پیمان لیسبون هستیم. من این مسوولیت را احساس می‌کنم.» وی همچنین افزود:‌«از سوی دیگر اما این مسوولیتی در قبال فرزندانمان هم هست، مسوولیت ترک آنها در اتحادیه‌ای قوی‌تر از آنچه میراث‌دارش هستیم.»

بیشتر