آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۶۶

 • خطر جنگ گرم روسیه و آمریکا

  دنیای اقتصاد: میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق در گفت‌و‌گو با شبکه خبری سی‌ان‌ان هشدار داد نباید سیاستمداران اجازه بدهند تا جنگ سرد جدیدی رخ دهد؛ چراکه به گفته وی این جنگ به جنگ گرم تبدیل می‌شود. به همین دلیل امیدوارم که مسکو و واشنگتن بتوانند در آینده راهی برای جلوگیری از «جنگ واقعی» بیابند. او در پاسخ به پرسشی درباره احتمال ورود جهان به عصر خطرناک تازه‌ای از رقابت چندقطبی میان کشورها گفت: این مساله‌ای مثبت است که هم‌اکنون در سراسر جهان گفتمانی وجود دارد و مردم صحبت می‌کنند.
 • گزینه‌های جانشینی در بغداد

  دنیای‌اقتصاد: در جریان جلسه دیروز یکشنبه (۱۰ آذرماه) پارلمان عراق، استعفای نخست‌وزیر این کشور پذیرفته شد. پیش از این به علت به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان، جلسه فوق‌العاده پارلمان عراق برای بررسی استعفای عادل عبدالمهدی از سمت نخست‌وزیری این کشور به تعویق افتاده بود. عبدالمهدی در پی تظاهرات مردم عراق، روز شنبه ۹ آذرماه درخواست استعفای خود را تقدیم پارلمان کرد. سازوکار قانون اساسی برای برکناری دولت در عراق به این گونه است که استعفا با موافقت اکثریت مطلق پارلمان و طبق ماده ۸۱ صورت می‌گیرد و براساس این ماده رئیس‌جمهور ریاست کابینه را برعهده می‌گیرد.
 • لبنانی‌ها «دولت نجات ملی» می‌خواهند

  عربی ۲۱، اسکای‌نیوز: رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان با هشدار نسبت به دخالت‌های خارجی در لبنان و سوءاستفاده از خلأ سیاسی موجود در این کشور تاکید کرد که این حزب نمی‌خواهد لبنان به مرحله فروپاشی برسد. هاشم صفی الدین، رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان اظهار کرد: لبنانی‌ها باید واقع‌گرایانه به رخدادهای کشور بنگرند و تمام گروه‌های سیاسی، تظاهرات‌کنندگان و رسانه‌ها باید برای دستیابی به راه‌حلی برای حفاظت از کشور تلاش کنند. صفی الدین هشدار داد: اگر کشور سقوط کند و به انحطاط کشیده شود، آن وقت عده‌ای پشیمان خواهند شد؛ اما پشیمانی سودی ندارد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  طی دوره سلسله «ژوی شرقی»، دولت‌های اصیل در چین شروع به ائتلاف کردند. آنها ارتش‌های دائمی ایجاد کردند که از ظرفیت اجرای قوانین در تمام سرزمین تعریف‌شده‌اش برخوردار بود؛ آنها بوروکراسی‌هایی برای جمع‌آوری مالیات و اجرای قوانین خلق کردند؛ آنها اوزان و اقدامات یکنواختی را الزامی کردند؛ و زیرساخت‌های عمومی‌ای در قالب جاده‌ها، کانال‌ها و نظام‌های آبیاری خلق کردند. یک دولت به‌طور خاص، پادشاهی «کین»، پروژه نوسازی قابل توجهی را آغاز کرد که هدف مستقیم آن نظم اجتماعی پدرسالارِ خویشاوندمحور اوایل «ژو» بود. این پادشاهی ارتش را با دور زدن آریستوکرات‌های جنگجو دموکراتیزه کرد و به‌طور مستقیم از انبوه دهقانان سربازگیری می‌کرد، با سلب مالکیت از زمین‌داران پاتریمونیال و دادن مستقیم زمین به خانواده‌های دهقانان دست به اصلاح زمین در مقیاس وسیع زد و با تضعیف قدرت و پرستیژ اشراف موروثی، تحرک اجتماعی را ارتقا بخشید.
 • اسب تروای ترکیه در مدیترانه شرقی

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  در‌حالی‌که برخی از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی سعی دارند سهم ترکیه را در حوزه دریایی منطقه‌ای محدود ساخته یا در صورت توان قدرت مانور و موجودیت آن کشور را تقلیل دهند، ترکیه در چند روز اخیر طی عقد تفاهم‌نامه‌ای با دولت لیبی، مرزهای دریایی و حوزه قضایی خود را با مانور سیاسی و روی میز مذاکره دیپلماتیک مشخص کرده و پاسخی به کشورهای رقیب منطقه‌ای داد. براساس این تفاهم‌نامه و معین شدن حدود دریایی دو کشور لیبی و ترکیه که به‌صورت سپر عمل می‌کند، حوزه مشترک دریایی مصر و جمهوری قبرس را از یونان منقطع ساخته و نفوذ این سه کشور را در مدیترانه شرقی تحت‌الشعاع تصمیمات خود می‌سازد. البته کشورهای یونان، قبرس و مصر به این تفاهم‌نامه واکنش تندی نشان داده‌اند. تفاهم‌نامه منعقده که به امضای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و فائز السراج، نخست‌وزیر لیبی رسیده است؛ حوزه اختیارات و مرزهای دریایی و همچنین برخورد قضایی را معین می‌سازد. این تفاهم‌نامه به‌عنوان همسویی ترکیه و لیبی با برخورداری از صلاحیت قانونی در سرخط خبرهای منطقه‌ای قرار گرفت. بر اساس همین تفاهم‌نامه، آنکارا حوزه اقتصادی انحصاری در مدیترانه شرقی را توسعه داده و برای برخورداری از امکانات اقتصادی و دسترسی به میادین انرژی در مدیترانه شرقی احتمالا مساحت ۱۸۹ هزار کیلومتری را مدنظر قرار داده است.

بیشتر