آرشیو روزنامه شماره ۴۷۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۷۰

 • فرانسه در وضعیت فلج شدگی

  دنیای‌اقتصاد: دیروز جمعه ۱۵ آذرماه دومین روز اعتصاب سراسری در فرانسه بود. اعتصابی که کارمندان بخش راه‌آهن، اعضای کادر پزشکی، حمل‌و‌نقل عمومی، بخش اورژانس فرانسه و معلمان در آن شرکت داشتند. این اعتصاب سراسری با هدف وادار کردن رئیس‌جمهور مکرون به لغو طرح اصلاحات بازنشستگی است و یکی از بزرگ‌ترین اعتصاب‌ها در چند دهه اخیر در فرانسه است. «بات فلیکس» و «تانجی سالااون» در گزارش ۶ دسامبر برای رویترز نوشتند بخش اعظم فرانسه روز پنج‌شنبه دست از کار کشید. دود و گاز اشک‌آور در تمام خیابان‌های پاریس و نانت دیده می‌شد گویی وسط میدان جنگ هستید. این در حالی است که تظاهرات هم خشن شده بود. علاوه بر این دو شهر، شهرهای بوردو، لیون، لیل، استراسبورگ، مارسی، تولوز، مون‌پلیه، نیس و رن هم در اعتصاب سراسری ۵ دسامبر شرکت کردند.
 • کابوس بریتانیا در آستانه کریسمس

  دنیای اقتصاد: سپهر سیاسی بریتانیا که برای قرن‌های متمادی مهد میانه‌روی و اجتناب از رویکرد‌های رمانتیک مرسوم در جهان خارج بوده است، امروز به همان آفت رادیکالیسم گرفتار شده است و رای‌دهندگان بریتانیایی در فاصله یک هفته تا انتخابات باید بین دو گزینه جرمی کوربین سوسیالیست و بوریس جانسون نومحافظه‌کار یکی را انتخاب کنند؛ انتخابی که می‌تواند در صورت پیروزی هر یک، جامعه بریتانیا را یا با برگزیت سخت مواجه سازد یا با برنامه‌های اقتصادی چپ. به نوشته «اکونومیست»، در برزخ سیاسی کنونی بهترین امید برای حفظ میراث میانه‌روی در بریتانیا، طیف لیبرال دموکرات‌ است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، مجله اکونومیست طرح روی جلد این هفته خود را به انتخابات هفته آتی بریتانیا اختصاص داده و می‌نویسد: رای‌دهندگان بریتانیایی مدام باید پای صندوق‌های رای بروند و هربار گزینه‌های پیش روی آنها بدتر از گذشته هستند. دو حزب محافظه‌کار و کارگر که زمانی طلایه‌داران دو تفکر راست میانه و چپ میانه بودند، طی سه دوره انتخابات اخیر پیوسته از یکدیگر دور و به دو سر طیف سیاسی نزدیک شده‌اند. با این‌حال هفته آتی قرار است رای‌دهندگان با فاجعه‌ترین گزینه‌های ممکن مواجه شوند؛ آنها باید بین بوریس جانسون که وعده برگزیت سخت را داده است و جرمی کوربین که حزب او بنا دارد تا قواعد اقتصادی را بر اساس خط‌مشی سوسیالیستی بازنویسی کند یک نفر را انتخاب و روانه ساختمان شماره ۱۰ کنند. بوریس جانسون سابقه ریاست منفورترین دولت بریتانیا در تاریخ را در کارنامه خود ثبت کرده است و کوربین نیز نامحبوب‌ترین رهبر دولت سایه است. در روز جمعه (۱۳ دسامبر)، بریتانیایی‌های نگون‌بخت باید یکی از دو رهبر ترسناک را به‌عنوان رئیس دولت خود انتخاب کنند.
 • چشم‌انداز اقتصادهای حوزه خلیج فارس

  دنیای‌اقتصاد: بانک جهانی در تازه‌ترین برآورد خود از وضعیت اقتصادهای شورای همکاری خلیج فارس اعلام کرد که این اقتصادها در سال ۲۰۱۹ به‌واسطه سطح پایین قیمت‌های نفت و مازاد عرضه این محصول تضعیف شدند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» بانک جهانی در این گزارش ضمن اعلام این خبر افزود: برآوردها نشان می‌دهد در نتیجه این وضعیت، مجموع تولید ناخالص داخلی اقتصادهای مذکور در سال‌جاری به ۸/ ۰ درصد افت کرده است؛ درحالی‌که رقم رشد تولید ناخالص داخلی این اقتصادها در سال گذشته ۲ درصد بوده است. بر این اساس گرچه اغلب اقتصادهای شورای همکاری خلیج فارس توانستند جایگاه خارجی قدرتمند خود را در سال ۲۰۱۹ حفظ کنند، اما کندی اقتصادی جاری در چین و تداوم جنگ تجاری، تلاش آنها برای رونق‌بخشی به صادرات غیرنفتی آنان را بی‌اثر کرده است. در چنین شرایطی، ریسک‌های ژئوپلیتیک بازاحیاشده پیش‌بینی‌ها در مورد ریسک‌ها را افزایش داده‌اند؛ موضوعی که به چشم‌انداز سرمایه‌گذاری آسیب خواهد زد. ایسام ابوسلیمان، مدیر منطقه‌ای کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس بانک جهانی در این باره گفت: ‌«همزمان با اینکه کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج‌فارس تلاش می‌کنند به اقتصادهای خود تنوع ببخشند، باید از این موضوع اطمینان حاصل کنند که استراتژی‌های تنوع‌بخشی آنها همراستا با اهداف حفظ محیط زیست است.»
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمدحسین باقی
  نهادهای دولتی مدرن به تدریج در تمام چین در سال‌های آخر سلسله «ژو» به اجرا در آمدند اما هیچ کجا مانند دولت غربی «کین» نبود. «کین» ایدئولوژی دولت‌سازی‌ای را فرمول‌بندی کرد که منطق دولت متمرکز جدید را به صراحت بیان می‌کرد. دولت‌سازان «کین» آشکارا مشاهده کردند که شبکه‌های خویشاوندی اعصار اولیه موانعی برای انباشت قدرت بودند. بنابراین آنها به عمد سیاست‌هایی را به اجرا در آوردند که هدفش جایگزین ساختن آن با نظامی بود که افراد را به‌طور مستقیم به دولت پیوند می‌داد. این دکترین «لگالیسم» نامیده شد. لگالیسم از طریق نفوذ فیلسوفانی مانند شانگ یانگ، لی‌سی و ‌‌هان‌فی‌زی مبنای ایدئولوژیک اولین سلسله امپراتوری چین یعنی «کین» را تشکیل داد.
 • پلوسی از استیضاح ترامپ تا قبل از کریسمس خبر داد

  دنیای اقتصاد: نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که این مجلس پیش‌نویس مواد قانونی استیضاح دونالد ترامپ را آماده خواهد کرد و گفت که این رویه با تهیه یک جدول زمانی سریعا پیش خواهد رفت و احتمالا تا پیش از کریسمس علیه وی اعلام جرم شود. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، نانسی پلوسی با استناد به قانون اساسی و مواضع بنیان‌گذاران این کشور گفت که تحقیقات در دو ماه مشخص کرد که رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده سوگندی را که برای حفظ منافع ملی این کشور خورده، نقض کرده و یک قدرت خارجی را برای کمک به انتخابات سال ۲۰۲۰ تحت فشار قرار داده است. به گفته رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اجازه ادامه حضور ترامپ در کاخ سفید بدون اصلاح آن، جمهوریت این کشور را به خطر می‌اندازد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر