آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۴۷

 • نظم جهانی ۳۰ سال پس از فروپاشی دیوار برلین

  دنیای اقتصاد: وقتی «ورنر کراشل»، کشیش و معارض آلمان شرقی شنید که دیوار برلین فروریخته اصلا باور نکرد. اما دست دخترش و دوست خود را گرفت و به سوی نزدیک‌ترین ایست بازرسی راند تا خودش ماجرا را از نزدیک ببیند. آن شب، شب نهم نوامبر ۱۹۸۹ بود. خودروی «وارتبورگ» زردرنگ‌شان بی‌درنگ پیش می‌رفت تا محدوده امنیتی را با چشم غیرمسلح ببیند. آقای کراشل شیشه اتومبیل را پایین داد و از گارد مرزی پرسید: «دارم خواب می‌بینم یا حقیقت است؟» گارد مرزی جواب داد: «داری خواب می‌بینی.» برای بسیاری از ساکنان برلین شرقی مثل آقای کراشل یک رویا بود که ببینند این دیواری که نماد جدایی و عدم آزادی بود و تکه‌ای سیمانی با سیم خاردار بود قلب‌های یک ملت را دوپاره کرده بود. «کاترین بنهولد»، در گزارش ۹ نوامبر برای نیویورک تایمز، نوشت وقتی در نهایت این رویا به حقیقت تبدیل شد، وقتی بارزترین نماد جنگ سرد یعنی یک مرز مسلح در کوتاه زمانی بازگشایی شد، ظرف چند روز این دیوار فروریخت و این نبود مگر در نتیجه یک چانه‌زنی بزرگ ژئوپلیتیک.
 • خطر بزرگ برای ترامپ برزیل

  دنیای‌اقتصاد: دادگاه عالی برزیل براساس قانونی که می‌گوید متهمان می‌توانند در طول دوره فرجام‌خواهی آزاد باشند، رئیس‌جمهور سابق برزیل، یعنی لولا داسیلوا را از زندان آزاد کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، لوییز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری سابق برزیل پس از آنکه دیوان‌عالی این کشور اجازه داد وی از قانون آزادی متهمان در حین فرجام‌خواهی استفاده کند، پیروزمندانه از زندان بیرون آمد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  من تاکنون نظریه‌پردازی اندکی در مورد این مساله انجام داده‌ام که چرا انسان‌ها از جوامع گله‌ای به جوامع قبیله‌ای گذار کردند؛ جز اینکه بگویم به لحاظ تاریخی با بهره‌وری روزافزونی ارتباط یافت که با ابداع کشاورزی میسر شد. کشاورزی تراکم بالای جمعیتی را امکان‌پذیر ساخت که به نوبه خود نیاز برای سازماندهی جوامع در مقیاس بالاتر را خلق کرد. کشاورزی همچنین نیاز به مالکیت خصوصی را خلق کرد که بعدا به شدت با ساختارهای پیچیده خویشاوندی در هم تنیده شد، چنان‌که شاهد آن بودیم. اما یک دلیل دیگر هست که نشان می‌دهد چرا انسان‌ها به جوامع قبیله‌ای گذار کردند: مساله جنگاوری. توسعه جوامع کشاورزی یکجانشین به این معنا بود که گروه‌های انسانی اکنون در مجاورت یا محدوده‌های بسیار نزدیک‌تری زندگی می‌کردند.
 • حکم دیوان‌عالی هند به سود هندوها

  دنیای‌اقتصاد: دیوان‌عالی هند به چالشی‌ترین موضوع حقوقی این کشور رای داد. به گزارش سی‌ان‌ان، دیوان‌عالی هند حکم داده است که یک مکان مقدس مورد مناقشه در آیودیا باید به هندوها داده شود تا پایانی بر مجادله ۷۷/ ۲ هکتاری بین مسلمانان و هندوها باشد. بنابر گزارش‌ها هندوها خواهان ساخت معبدی در این محل، یعنی آیودیا هستند. این پرونده که برای دهه‌ها مایه اختلاف شدید میان هندوها و مسلمانان بوده، بر سر مالکیت این زمین است. دیوان‌عالی هند گفته است باید زمین دیگری به مسلمانان برای ساخت مسجد داده شود. هندوها بر این باورند که این مکان محل تولد لرد رام یکی از خدایان آنها است. مسلمانان هم می‌گویند آنها برای نسل‌ها در این محل عبادت کرده‌اند. مسجد بابری در قرن هفدم میلادی در این مکان بنا شد اما در سال ۱۹۹۲ مورد حمله هندوها قرار گرفت و تخریب شد. در پی تخریب مسجد بابری بارها میان هندوها و مسلمانان درگیری خشونت‌آمیزی رخ داد که در نتیجه آن نزدیک به ۲ هزار نفر جان خود را از دست دادند. روز گذشته و پیش از صدور حکم، پلیس هند صدها نفر را به خاطر ترس از خشونت‌های احتمالی بازداشت کرد. هزاران نیروی پلیس به محل اعزام شده‌اند و مغازه‌ها تا روز دوشنبه تعطیل خواهند بود. شبکه‌های اجتماعی به دقت زیر نظر قرار دارند و نیروهای پلیس در توییتر در پاسخ به برخی توییت‌ها، از کاربران می‌خواهند که آن را حذف کنند. رهبران سیاسی هند خواهان آرامش در کشور شده‌اند.
 • رشد آرای راست افراطی در اسپانیا

  الجزیره: اسپانیا چهارمین انتخابات عمومی خود را برگزار می‌کند تا شاید این کشور از بن‌بست به‌وجود آمده خلاص شود. در آخرین رای‌گیری در ماه آوریل، پدرو سانچز از حزب کارگر سوسیالیست، به‌عنوان کفیل نخست‌وزیر بیشتر کرسی‌های پارلمان را به‌دست آورد. اما نتوانست به اندازه‌ای کرسی به‌دست آورد که دست به تاسیس دولت بزند و به همین منظور در ماه سپتامبر اعلام کرد که کشورش آماده برگزاری یک انتخابات دیگر خواهد بود. سلف سانچز، ماریانو راخوی از حزب محافظه‌کار خلق دموکرات مسیحی انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵ را پیروز شد اما پس از جنجال فساد در سال ۲۰۱۸ از سمت خود کناره‌گیری کرد.

بیشتر