آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۴۸

 • پاتک جمهوری‌خواهان به تک دموکرات‌ها

  دنیای اقتصاد: جمهوری‌خواهان درخواست دادند پسر جو بایدن، معاون اوباما و مامور افشاگر مکالمه تلفنی روسای جمهور آمریکا و اوکراین برای شهادت درخصوص اتهامات ترامپ روز چهارشنبه به کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان بیایند. در مقابل دموکرات‌ها که کنترل مجلس نمایندگان را برعهده دارند، احتمالا مانع حضور بایدن و مقام افشاگر آمریکایی در جلسه علنی روز چهارشنبه شوند. در زمانی که جو بایدن، معاون باراک اوباما بود، پسرش در هیات‌مدیره شرکت بوریسما که یک شرکت انرژی اوکراینی است، حضور داشت. این شرکت متهم به فساد گسترده مالی است.
 • تکذیب آیت‌الله

  دنیای اقتصاد: نیروهای امنیتی عراق روز شنبه ۱۸ آبان ماه تلاش داشتند تا مناطق تسخیر شده از سوی معترضان ضددولتی را بازپس گیرند. همین امر موجب تقابل خشونت‌بار شد و موجب گردید تا خیابان‌ها مملو از خودروهایی شود که می‌کوشیدند مجروحان را به مراکز درمانی برسانند. این غوغا موجب شد روز شنبه ۶ نفر کشته شوند. امروز دوشنبه هجدهمین روز تظاهرات در عراق است. خبرگزاری «شفقنا» می‌نویسد آمار و ارقام کشته‌ها و مجروحان دقیق نیست اما این خبرگزاری به نقل از رویترز و سومریه‌نیوز نوشت که دیروز یکشنبه ۵ نفر کشته و ۱۴۰ نفر زخمی شدند. الجزیره روز گذشته به نقل از منابع پزشکی مدعی شد که شمار قربانیان اعتراضات عراقی‌ها در ۲۴ ساعت اخیر (تا روز یکشنبه) به ۸ کشته و بیش از ۱۰۰ مجروح افزایش یافته است. الجزیره همچنین مدعی شد که ۷ نفر از این افراد در بغداد کشته شده و یک تن نیز براثر مصدومیت چند روز گذشته در بندر ام‌قصر بصره فوت کرده است. اسکای نیوز هم از خبرنگار خود در عراق آورده است که در جریان درگیری میان معترضان و نیروهای ضد شورش عراق ۶ تن کشته و حدود ۱۰۰ تن دیگر نیز مجروح شده‌اند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  کیلی در بررسی‌های بینافرهنگی خاطر نشان می‌سازد که ۷۰ تا ۹۰ درصد جوامع ابتدایی – در سطح گله‌ای، قبیله‌ای یا خان‌سالاری [مهتری]- طی ۵ سال گذشته درگیر نزاع و زد و خورد بودند؛ درحالی‌که این رقم برای دولت‌ها ۸۶ درصد بود. فقط اقلیت کوچکی از چنین جوامعی سطوح پایینی از تجاوز یا خشونت را گزارش داده‌اند و آنها هم معمولا با شرایط محیطی‌ای توضیح داده می‌شوند که محافظ آنها در برابر همسایگان است. قابلیت انتقال مهارت‌های شکارگری به شکار انسانی در گروه‌هایی آشکار است که برای آنها سوابق تاریخی داریم مانند مغول‌ها که مهارت‌های سوارکاری و شکارشان از پشت اسب‌ها بر قربانیان انسانی‌شان آشکار شد.
 • قاعده بازی در دیپلماسی ترکیه

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  بحث مهمی که در شناخت روش‌های پردازش منطقی دیپلماسی کشورها قابل توجه است، مبحث بازی دیپلماتیک در حفظ منافع بین‌المللی برای تثبیت و استقرار منافع ملی در دوره‌های زمانی مختلف است.

بیشتر