آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۴۶

 • علائم مرگ مغزی ناتو

  دنیای اقتصاد: مجله اکونومیست بنابر روال گذشته، این هفته نیز سرمقاله‌ای را تحت عنوان «هشدار امانوئل مکرون: ناتو درحال مرگ مغزی است» منتشر کرد. با این حال سرمقاله مذکور تنها به بررسی اجمالی مصاحبه تفصیلی خبرنگاران اکونومیست با مکرون می‌پردازد که پیش‌تر در کاخ الیزه انجام گرفته است. در این مطلب اکونومیست با نگارش خلاصه‌ای بسیار کوتاه از این مصاحبه می‌نویسد: مکرون از پشت میزش در کاخ الیزه به خبرنگاران اکونومیست از مرگ مغزی ناتو می‌گوید و ایجاد نیروی دفاعی مستقل برای اروپا را ضروری می‌داند. او می‌گوید باید با حقایق و تحولات جهانی روبه‌رو شد و از همین رو اروپا خود باید روابطش را با روسیه بهبود دهد. رئیس‌جمهور جوان با اشاره به خیزش پوپولیسم، حمایت‌گرایی و حکومت‌های اقتدار‌طلب معتقد است اروپا باید از روند کنونی دست کشیده و سیاست‌های خود را با جهان نوین تطبیق دهد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  تقریبا تمام جوامع قبیله‌ای نهادهای مشابهی برای عدالت‌جویی دارند: تعهدات هم‌قبیله‌ای‌ها به انتقام‌جویی یا جبران غرامت برای خطاهای ارتکابی؛ نظام غیرالزام‌آور حکمیت برای کمک به حل‌وفصل صلح‌آمیز مناقشات؛ و فهرست پرداخت‌های متعارف برای خطاهای ارتکابی که در میان قبایل آلمانی اروپای شمالی «خون‌بها» یا «ورگلد» نامیده می‌شد. ادبیات «بیوولف» داستان حماسی یک قتل و تلاش هم‌قبیله‌ای‌ها برای انتقام‌جویی یا دریافت خون‌بها از مرتکبان است. با این حال، جوامع قبیله‌ای بر حسب میزان حکمیتی که نهادینه شده است، متفاوتند. به همین ترتیب، قانون سالیک که میان قبایل آلمانی در دوره کلوویس از قرن ششم به بعد غالب بود، قواعدی برای عدالت برقرار کرد.
 • جاسوسان سعودی در توییتر

  نیویورک‌تایمز: دو کارمند سابق توییتر متهم به جاسوسی برای عربستان سعودی شدند. در عربستان سعودی، جایی که تقریبا یک فرهنگ نسبتا بسته وجود دارد و کنترل همه چیز دست حاکمان است، توییتر به یک محل اصلی برای مباحث و مبادله اطلاعات تبدیل شده بود. عربستان سعودی این شبکه اجتماعی پرطرفدار را به‌طور کامل مسدود نکرده بود اما به‌شدت اطلاعات رد و بدل شده در آن را رصد می‌کرد. براساس اسناد وزارت دادگستری آمریکا دو کارمند سابق توییتر و یک مرد سعودی برای عربستان جاسوسی می‌کردند. این متهمان با کاوش در اطلاعات خصوصی کاربران و تحویل آنها به مقام‌های سعودی پول دریافت می‌کردند.
 • دامنه اعتراضات به نجف رسید

  الجزیره: نیروهای امنیتی عراق دست‌کم ۶ معترض را روز پنج‌شنبه در بغداد کشتند و هم‌زمان ۵ نفر دیگر نیز در بصره، شهر جنوبی این کشور کشته شدند. بنابر گزارش‌ها دست‌کم ۳۵ تن دیگر نیز در پل شهدای بغداد طی زد و خورد با نیروهای امنیتی زخمی شدند و به این ترتیب اعتراض‌ها در بغداد سیزدهمین روز خود را از سر گذراند. معترضان در تلاش بودند موانع را در نزدیکی دو پل که به نوار غربی رود دجله منتهی می‌شد، برچینند و به منطقه سبز که تمام دفاتر دولتی و سفارتخانه‌ها در آن مستقر است، دسترسی پیدا کنند. درحال‌حاضر تمامی پل‌ها که به منطقه سبز دسترسی دارند، توسط نیروهای امنیتی مسدود شده‌اند.
 • مرگ یک دانشجوی معترض در هنگ‌کنگ

  الجزیره: به گفته مقامات یک بیمارستان در هنگ‌کنگ، یک دانشجو که طی اعتراض‌ها در این دولت‌شهر سقوط کرده بود، اوایل روز جمعه فوت کرد. به گفته مقامات دانشگاه علوم و فناوری هنگ‌کنگ، این فرد۲۲ ساله دانشجوی کامپیوتر بوده است. به نوشته روز صبح چاینا مورنینگ، این دانشجو پس از سقوط به کما رفت و در نهایت روز جمعه به‌دلیل ایست قلبی فوت کرد. الکس چو، دانشجوی هنگ‌کنگی، دوشنبه ۴ نوامبر در جریان عملیات پلیس برای پاک‌سازی منطقه از طبقه سوم یک پارکینگ به پایین پرت شد و به‌دلیل شدت جراحات درگذشت. در زمان وقوع این حادثه، ده‌ها پلیس ضدشورش درحال نزدیک شدن به این محل بودند و با شلیک گاز اشک‌آور به داخل پارکینگ و مناطق اطراف درصدد متفرق کردن معترضان بودند. اما پلیس گفته که از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضانی که در نزدیکی این محل بودند، استفاده کرده و انجام هر گونه اقدامی را که باعث وقوع این حادثه شده باشد، رد کرده است. به همین مناسبت فعالان طرفدار دموکراسی خواستار برگزاری راهپیمایی‌هایی در گرامیداشت این دانشجو شدند. دانشجویان دانشگاه علوم و فناوری نیز خواستار تحقیقات درخصوص مرگ این دانشجو شدند. انتظار می‌رود مرگ این دانشجو به خشم بیشتر علیه پلیس دامن بزند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر