آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۴۵

 • کنسولگری ایران در وضعیت عادی

  دنیای‌اقتصاد: ناآرامی‌های بغداد به شهرهای دیگر عراق نیز گسترش یافته است. براساس گزارش‌های منتشرشده دست‌کم ۲۵۳ نفر در جریان این ناآرامی‌ها طی چند روز اخیر کشته شده‌اند. در ادامه این ناآرامی‌ها و اعتراضات، بامداد دوشنبه ۱۳ آبان (چهارم نوامبر) عده‌ای از معترضان به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا حمله کردند. برخی خبرگزاری‌های داخلی (از جمله «ایلنا») تعداد شرکت‌کنندگان در حمله به کنسولگری ایران را بین ۴۰۰ نفر تا هزار نفر برآورد کرده بودند. با این حال، پس از دخالت نیروهای انتظامی عراق، وضعیت کنسولگری به حالت عادی بازگشت. در ابتدا برخی از رسانه‌ها از کشته شدن چهار نفر در جریان حمله به کنسولگری ایران خبر داده بودند. خبری که بنا بر گزارش «ایلنا» تکذیب شد. «ایلنا» در گزارش خود نوشت که ۹ نفر در اثر خفگی به بیمارستان‌ها منتقل شدند. معترضانی که پیرامون ساختمان کنسولگری ایران در کربلا گرد آمده بودند با پرتاب سنگ و با برافروختن آتش به نمایندگی ایران در این شهر حمله کردند و دیوار کنسولگری ایران در کربلا را به آتش کشیدند.
 • شورش علیه آقای رئیس‌جمهور

  دنیای اقتصاد: ده‌ها هزار لبنانی روز یکشنبه در خیابان‌ها حضور پیدا کردند. این حضور خیابانی در لبنان منجر به فروپاشی دولت شد. تظاهرات فراگیر غیرمنتظره از ۱۷ اکتبر لبنان را در برگرفته و آنها خواستار بازنگری کامل در سیستم سیاسی ناکارآمد و فاسد هستند.
 • بازگشت به آلنده

  دنیای‌اقتصاد: شیلی نزدیک به سه هفته است که شاهد اعتراضات سراسری است. این اعتراض‌ها در هر جای دنیا باشد ممکن است موجب شگفتی شود، اما در موفق‌ترین اقتصاد آمریکای جنوبی این اعتراض‌ها شوک‌آور است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، شیلی سه هفته است که شاهد اعتراضات سراسری است که فقط در یکی از آنها بیش از یک میلیون نفر در خیابان‌های سانتیاگو، پایتخت این کشور حضور پیدا کردند. با این حال شاید تنها کسانی که شوکه نمی‌شوند، خود شیلیایی‌ها باشند. آنها این هرج‌ومرج را یک فرآیند می‌بینند. قول و قرارهای رهبران چپ و همین‌طور راست‌ها که بازار آزاد موجب رونق و شکوفایی می‌شود و سایر مشکلات آنها را حل خواهد کرد، از نظر معترضان شکست خورده است. روز یکشنبه هزاران معترض که در نزدیکی پارک اوهاگینز گرد هم آمده بودند، فریاد می‌زدند: «برخیز شیلی».
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  جوامع قبیله‌ای دارای منابع ضعیف متمرکز اقتدار هستند - «بزرگ‌مرد» و «رئیس» - از این‌رو، توانایی بسیار اندکی نسبت به دولت برای اجبار افراد دارند. آنها فاقد سیستم اجرای قواعد شخص ثالث هستند که ما آن را به نظام مدرن قانونی ربط می‌دهیم. چنان‌که «پاول وینوگرادوف» خاطرنشان می‌کند، عدالت در یک جامعه قبیله‌ای اندکی به عدالت میان دولت‌ها در روابط بین‌المللی معاصر شبیه است: این مساله «خودیاری» و مذاکره میان واحدهای غیرمتمرکز است که در اصل تصمیم‌سازان مستقل را تشکیل می‌دهند. «ایوانز پریچارد» آشکارا از عبارت «حقوق» و «مجازات قانونی» در معنایی وسیع استفاده می‌کند زیرا ارتباط اندکی میان عدالت قبیله‌ای و قانون در یک «جامعه دولت‌دار» وجود دارد. با این حال، قواعدی وجود دارد در مورد اینکه چگونه خون‌خواهی باید پیگیری شود.
 • هفته پرآشوب هنگ‌کنگ

  بلومبرگ: در جریان اعتراضات روزهای جمعه تا یکشنبه در هنگ‌کنگ دست‌کم ۳۰۰ تن دستگیر و بیش از ۷۰ تن زخمی شده‌اند. طبق گزارش پلیس هنگ‌کنگ، نیروهای پلیس و معترضان در فروشگاه‌های این شهر درگیر شدند و پلیس ضدشورش علیه معترضان از اسپری فلفل استفاده کرد و چند تن از آنان را دستگیر کرد. در جریان این اعتراضات، برخی مغازه‌ها و ورودی‌های مترو آسیب دیدند و برخی فروشگاه‌ها کار خود را زودتر از زمان معمول تعطیل کردند.
 • فشار راست‌گرایان بر لیبرمن

  شرق‌الاوسط: با شکست مذاکرات درباره تشکیل دولت ائتلافی میان بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس و افزایش نگرانی‌ها نسبت به احتمال برگزاری انتخابات مجدد و درنتیجه فروپاشی اردوگاه راست‌گرایان تعدادی از رهبران احزاب راست‌گرای اسرائیل به اعمال فشار بر لیبرمن برای لغو همکاری‌اش با گانتس و برگشتن به ائتلاف راست‌گرایان روی آورده‌اند. منابع سیاسی در تل‌آویو اعلام کردند که رهبران احزاب راست‌گرا می‌دانند که آویگدور لیبرمن، رئیس حزب «اسرائیل خانه ما» تنها کسی است که می‌تواند باعث شود راست‌گرایان به ریاست بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حکومت باقی بمانند در نتیجه باید از این فرصت استفاده کرد. آنها می‌گویند فکر و عقیده لیبرمن همان عقیده راست‌گرایان است و دلیل آن این است که او با انتخاب رئیس کنست از حزب «کحول لفان» مخالفت کرد. همچنین مخالفتش را با تشکیل دولت به رهبری گانتس که به احزاب عربی وابسته باشد، اعلام کرد.
 • ممنوعیت استفاده از برقع برای زنان عربستانی

  الجزیره : رویکرد مسوولان عربستانی درباره بهترین پوشش زنان عربستانی در جشنواره گردشگری ریاض دردسرساز شده و اکنون پس از ده‌ها سال پوشیدن بدون جنجال چادر عربی در عربستان، حضور زنان نقاب‌دار در این جشنواره ممنوع شد.
 • گزارش دیده‌بان حقوق‌بشر علیه بن‌سلمان

  القدس العربی: دیده‌بان حقوق‌بشر در گزارشی به تشدید اقدامات سرکوبگرانه آل‌سعود برای ساکت کردن مخالفان و منتقدان آن اشاره کرد. دیده‌بان حقوق‌بشر با انتشار گزارشی با انتقاد از اقدامات سرکوبگرانه حکومت عربستان علیه مخالفانش نوشت: تشدید سرکوب در دوره محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان روند اصلاحات در این کشور را مختل می‌کند و به‌‌رغم اصلاحات اجتماعی انجام شده به نفع زنان و جوانان، نقض‌های مداوم نشان می‌دهد قدرت قانون در عربستان همچنان ضعیف است و هر زمان که رهبری سیاسی این کشور اراده کند، می‌تواند آن را در هم بشکند. در این گزارش آمده است: ولیعهد سعودی بخشی را برای تفریح و سرگرمی تاسیس کرده و به زنان اجازه سفر و رانندگی داده است. اما مقامات عربستان بسیاری از اندیشمندان و فعالان برجسته اصلاح‌طلب این کشور را در دوره وی بازداشت کرده‌اند، این افراد درحالی بازداشت شده‌اند که خواستار انجام همین اصلاحات شده بودند. اگر عربستان درصدد انجام اصلاحات حقیقی است، نباید فعالان برجسته را تحت فشار قرار دهد یا آنها را بازداشت کرده و با آنها بد رفتاری کند. دیده‌بان حقوق‌بشر در ادامه گزارش خود آورده است: بازداشت شهروندان سعودی به‌دلیل انتقاد مسالمت‌آمیزشان از سیاست‌های دولت یا حمایت از حق و حقوقشان، موضوع جدیدی در عربستان نیست، اما تعداد زیاد بازداشت‌شدگان در یک دوره کوتاه و اقدامات سرکوبگرانه جدید، موج بازداشت‌های پس از ۲۰۱۷ را چشمگیر کرده است.

بیشتر