آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۱۹

 • روز شورش و میهن‌پرستی

  دنیای اقتصاد: ارتش چین روز سه‌شنبه ۹ مهرماه به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس دولت جمهوری خلق چین یک رژه نظامی در پکن برگزار کرد که در آن جدیدترین تسلیحات نظامی خود را هم به نمایش درآورد. «مایکل مارتینا» در گزارش اول اکتبر در رویترز نوشت که اول اکتبر به مناسبت تاسیس جمهوری خلق چین موشک‌های مافوق صوتی به نمایش درآمد که به گفته متخصصان، مواجهه آمریکا با این موشک‌ها دشوار است.
 • افشاگری مشاور سابق علیه رئیس

  دنیای‌اقتصاد: اختلافات جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور بر کسی پوشیده نیست. همین اختلافات هم در نهایت منجر به اخراج وی از کاخ سفید شد، اما این احتمال هم داده می‌شد که مرد سبیلو به‌زودی افشاگری‌هایی را علیه مرد مو نارنجی آغاز کند.
 • از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  در سنت فلسفی غرب، بحث از «وضع طبیعی» برای درک عدالت و نظم سیاسی که مقوم دموکراسی لیبرال مدرن است، مهم بوده است. فلسفه سیاسی کلاسیک میان طبیعت و پیمان یا قانون تمایز می‌گذاشت؛ افلاطون و ارسطو استدلال می‌کردند که «شهر عادل» باید مطابق با طبیعت [ماهیت] ثابت و پایدار انسان باشد و نه آنچه زودگذر و درحال تغییر است. توماس ‌هابز، جان لاک و ژان ژاک روسو این تمایز را بسط دادند و رساله‌هایی در مورد مساله «وضع طبیعی» نوشتند و به‌دنبال بنا کردن حقوق سیاسی بر [پایه] آن بودند. «لویاتان»‌‌هابز با فهرستی بلندبالا از احساسات طبیعی بشری آغاز می‌شود و برهان می‌آورد که عمیق‌ترین و ماندگارترین احساس، ترس از مرگی خشونت‌بار است. او از این مساله حق بنیادین طبیعی را بیرون می‌کشد که همان آزادی‌ است که هر انسانی برای حفظ زندگی خود باید داشته باشد.
 • شکایت ترامپ علیه یک عضو سازمان سیا

  هیل: رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: کاخ سفید در تلاش است تا عضو افشاگر جامعه اطلاعاتی آمریکا را که از وی به‌دلیل گفت‌وگوی جنجالی در ماه ژوئیه با رئیس‌جمهور اوکراین شکایت کرده شناسایی کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران درمحل «دفتر بیضی» کاخ سفید و در پاسخ به این سوال که آیا او از هویت این فرد افشاگر و شاکی اطلاع دارد، گفت: ما در تلاش برای شناسایی کردن این فرد افشاگر هستیم. این اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا یک روز بعد از آن مطرح شد که وی در توییت‌هایی خواستار دیدار با این افشاگر شده و موضوع شکایت وی را مورد تردید قرار داد.
 • بادیگارد مقتول مانع پادشاهی بن‌سلمان

  الخلیج آنلاین: شاهزاده مخالف سعودی در سخنانی گفت که محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان از شر محافظ شخصی پدرش راحت شد تا خودش پادشاه شود و به‌زودی شاهد پادشاهی او خواهیم بود. خالد بن‌فرحان آل‌سعود، شاهزاده مخالف سعودی در واکنش به قتل «سرتیپ عبدالعزیز الفغم» محافظ شخصی پادشاه عربستان در توییتر نوشت: تا چند وقت آینده شاهد اعلام پادشاهی محمد بن‌سلمان «خائن و بی‌خرد» بر عربستان خواهیم بود. وی افزود: نقشه بن‌سلمان بر پایه همکاری و هماهنگی با سیا (سازمان جاسوسی آمریکا) کشیده شده است. خالد بن‌فرحان که هم‌اکنون مقیم آلمان است در ادامه تصریح کرد: این نقشه شامل تغییر محافظ شخصی پادشاه و جایگزین کردن یک مزدور بلک واتر به جای او می‌شود. این اقدام، مقدمه اعلام پادشاهی این خائن مزدور بر عربستان است. در همین راستا، سعد الفقیه از بارزترین شخصیت‌های مخالف رژیم سعودی در گفت‌وگو با سایت مذکور در این باره افزود: بن‌سلمان در قتل محافظ شخصی پادشاه عربستان دست دارد. وی گفت: عملیاتی که به قتل عبدالعزیز الفغم منجر شد کار محمد بن‌سلمان بود؛ به‌ویژه که الفغم در زمان وقوع قتل، داخل کاخ سلطنتی بود و بن‌سلمان به همراه شخصی به نام «ممدوح بن‌مشعل آل‌علی» که ریاض او را قاتل معرفی کرده است در کاخ حضور داشتند.
 • ورود روسیه به بازار تسلیحاتی خاورمیانه

  رویترز: چند ساعت پس از وقوع حمله به تاسیسات آرامکو، نهاد دولتی روسیه در امور صادرات تسلیحات، از مذاکرات آینده با کشورهای خاورمیانه، برای فروش سامانه‌های جدید ضد پهپادی خبر داد. این موضوع، ورود این کشور به بازاری است که آمریکا کنترل آن را در دست دارد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، ماه آینده از عربستان و کشورهای حوزه خلیج‌فارس دیدار خواهد کرد. این دیدارها فرصت برای ارتقای همکاری در حوزه نفت و انرژی را مهیا می‌کند و مجالی است تا سرمایه‌گذاری در سامانه ضدپهپاد «پانتسیر» روسیه رونق یابد. نهاد صادرات تسلیحات این کشور، سامانه‌های تسلیحاتی مذکور را در نمایشگاه هوایی دبی در ماه نوامبر به نمایش خواهد گذاشت. روسو بورون اکسپورت (نهاد صادرات تسلیحات روسیه) در بیانیه‌ای که چند روز پس از وقوع حملات در تاسیسات نفتی عربستان انتشار داد، اظهار کرد: «رویداد اخیر در جهان، نشان می‌دهد که مبارزه با پهپادهای هجومی و عملیات شناسایی، اهمیت فزاینده‌ای درخصوص محافظت از تاسیسات مهم دارد.»
 • روابط عاشقانه سعد حریری با یک مدل آفریقای جنوبی

  نیویورک‌تایمز: نخست‌وزیر لبنان ۱۶ میلیون دلار به یک مدل در آفریقای جنوبی پرداخت کرده و گویا سال‌ها پیش بین آنها روابط عاطفی و عاشقانه وجود داشته است. سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در آن برهه هیچ پست یا سمت رسمی نداشته و هیچ تخلف قانونی مرتکب نشده اما جزئیات مربوط به روابط ادعا شده با این دختر در شرایط سخت لبنان که درگیر بحران مالی طولانی مدتی بوده به بیرون درز کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر