آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۱۸

 • ماموریت سخت صدراعظم محبوب

  دنیای‌اقتصاد: سباستین کورتز، صدراعظم سابق اتریش، چند ماه پس از فروپاشی دولتش به‌دلیل یک رسوایی، در انتخابات زودهنگام پیروز شد. دولت سباستین کورتز چند ماه پیش به‌دلیل رسوایی شرکای ائتلافی‌اش از حزب راست افراطی آزادی سقوط کرد و اتریش در مسیر انتخابات زودهنگام قرار گرفت. اما حالا این سوال مطرح شده است که پس از پیروزی کورتز در انتخابات، وی مجددا با دوستان راست افراطی‌اش برای تشکیل دولت ائتلاف خواهد کرد یا با چپ‌ها دولت تشکیل می‌دهد.
 • سرنخ‌های جدید در پرونده «محافظ پادشاهان»

  دنیای اقتصاد: محافظ شخصی ملک سلمان بن‌عبدالعزیز از سوی یکی از دوستانش در شهر ساحلی جده و به‌دنبال یک جر و بحث کشته شد. سرتیپ «عبدالعزیز بن‌بداح الفغم»، چهره‌ای آشنا در پادشاهی سعودی بود و اغلب در عکس‌های داخلی یا در سفرهای خارجی در کنار ملک سلمان دیده می‌شد. «سارا السیرجانی» و «هلن رگان» در گزارش ۳۰ سپتامبر برای سی‌ان‌ان نوشتند او به دیدار دوست خود رفته بود که در آنجا با دوست سومی به نام «ممدوح بن‌مشعل آل‌علی» وارد مشاجره می‌شود و به او تیراندازی می‌شود.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  چارچوب کلی برای درک توسعه سیاسی که در اینجا ارائه شده شباهت‌های زیادی با تکامل بیولوژیک دارد. تکامل داروینی حول دو اصل «اختلاف» و «انتخاب» دور می‌زند: ارگانیسم‌ها جهش ژنتیکی تصادفی را تجربه می‌کنند و آنهایی که به بهترین وجه با محیط خود سازگار می‌شوند زنده مانده و تکثیر می‌شوند، چنین است در توسعه سیاسی: در نهادهای سیاسی تنوع وجود دارد و آنهایی که به بهترین شکلی با محیط فیزیکی و اجتماعی سازگار شوند، بقایافته و تکثیر می‌شوند. اما همچنین تفاوت‌های بسیار مهمی میان تکامل بیولوژیک و سیاسی وجود دارد: نهادهای بشری، بر خلاف ژن‌ها، در معرض طراحی و انتخاب آگاهانه هستند؛ آنها در طول زمان به شکل فرهنگی و نه ژنتیکی انتقال می‌یابند.
 • اولین فیلم از عملیات زمینی حوثی‌ها در محور نجران

  الجزیره: نیروهای حوثی روز یکشنبه فیلم‌هایی پخش کردند که مربوط به حمله بزرگ آنها در ماه اوت بود که به موجب آن ۵۰۰ سرباز کشته و هزاران نفر نیز اسیر شدند.
 • افزایش موافقان استیضاح ترامپ

  هیل: یک نظرسنجی جدید نشان داد، بالای ۵۰ درصد از آمریکایی‌ها با اقدام دموکرات‌های مجلس نمایندگان این کشور برای راه انداختن تحقیقات رسمی برای استیضاح دونالد ترامپ موافق هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر