آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۱۷

 • تغییر معادله در جنگ یمن

  دنیای‌اقتصاد: نیروهای حوثی می‌گویند که در عملیاتی نزدیک به منطقه نجران در مرز جنوب غربی با عربستان سعودی هزاران نفر را دستگیر کردند که در بین آنها چند افسر سعودی هم دیده می‌شود. به گزارش الجزیره، هنوز عربستان به انتشار این خبر واکنشی نشان نداده است. یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از انجام یک عملیات نظامی گسترده و منحصربه‌فرد موسوم به «نصر من‌الله» علیه عربستان سعودی خبر داد. یحیی سریع همچنین گفت که سه تیپ از نظامیان دشمن در پی این حمله سقوط کردند. او گفت که این حمله با پیشتیانی حملات موشکی و پهپادی صورت گرفته است. وی اظهار کرد که شمار تلفات انسانی متجاوزان و آمار اسرای آنها در عملیات الحدیده آن‌قدر زیاد است که شمارش آنها دشوار است و کاملا سه تیپ از نیروهای متجاوز منهدم شدند و صدها دستگاه خودروی نظامی و زرهی در این عملیات بزرگ غنیمت گرفته شدند. سخنگوی نیروهای مسلح یمن درباره انجام این عملیات نظامی بزرگ گفت: هزاران نفر از نیروهای دشمن به‌ویژه تعداد زیادی از فرماندهان و افسران و سربازان ارتش سعودی در عملیات «نصر من الله» به اسارت گرفته شدند. یحیی سریع همچنین اعلام کرد: یگان‌های موشکی و پهپادی و تعدادی از تیپ‌های پیاده یمنی در این عملیات بزرگ شرکت کردند و صدها کیلومتر در محور نجران آزاد شده است. سخنگوی نیروهای مسلح یمن با اشاره به اینکه این عملیات نظامی ادامه دارد، خاطرنشان کرد که در روزهای آینده جزئیات بیشتری از این عملیات اعلام خواهد شد.
 • شی؛ بت جدید سیاست در امپراتوری زرد

  دنیای‌اقتصاد: آرایش عظیم گل‌ها در پکن قول رئیس‌جمهور چین مبنی بر «رویای چینی» را به ذهن متبادر می‌کند. بیرق‌های سرخ از مردم می‌خواهد به حزب کمونیست «رفیق شی‌جین‌پینگ نزدیک‌تر شوند» مقام‌ها سرگرمی‌های زنده مردم را محدود کرده‌اند، به مردم دستور داده‌اند آپارتمان‌ها را خالی کنند، کایت سواری و حتی پرواز دادن کبوترهای خانگی را هم ممنوع کرده‌اند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  در مطالعه ظهور دولت دلایل خوبی برای توجه بیشتر به چین وجود دارد تا یونان و رم، زیرا چین بر حسب شرایطی که ماکس وبر تعریف کرده بود به تنهایی یک دولت «مدرن» به‌وجود آورده بود. یعنی، چین موفق به توسعه یک نظام متمرکز و یکدست مدیریت بوروکراتیک شد که قادر به اداره جمعیت و سرزمینی عظیم در مقایسه با اروپای مدیترانه‌ای بود. چین همچنین سیستمی غیرشخصی و مبتنی بر جذب بوروکراتیک شایسته‌سالار ابداع کرده بود که بسیار نظام‌مندتر از مدیریت عمومی رم بود. درحالی‌که کل جمعیت امپراتوری چین در سال اول پس از میلاد تقریبا با جمعیت امپراتوری رم قابل‌مقایسه بود اما چینی‌ها نسبت بسیار بیشتری از مردم خود را ذیل مجموعه‌ای یکدست از قوانین قرار دادند تا رومی‌ها. چین در توسعه دولت مهم‌تر بود. در میان جوامعی که با چین قابل مقایسه است می‌توان به هند اشاره کرد. هند تقریبا همزمان با چین از یک جامعه قبیله‌ای به جامعه‌ای در سطح دولت تحول یافت. اما پس از آن، حدود ۲۵۰۰ سال قبل، یک انحراف بزرگ به‌دلیل ظهور مذهب جدید برهمنی رخ داد که قدرتی را که هر حکومت هندی می‌توانست کسب کند، محدود می‌کرد و به تعبیری زمینه را برای دموکراسی مدرن هندی فراهم کرد.
 • رد پای اسرائیل در قفقاز جنوبی

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  چند روز پیش خبر افتتاح سفارت ارمنستان در تل‌آویو تحت‌الشعاع خبرهای داغ هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل قرار گرفت. اما اهمیت خبر از نظر ارزیابی‌های ژئوپلیتیک و امنیتی بسیار حائز اهمیت است. وزارت‌خارجه جمهوری ارمنستان در خبری رسمی اعلام کرد کشورش به منظور گسترش همکاری‌های دوجانبه با رژیم صهیونیستی تصمیم به گشایش سفارت خود در شهر تل‌آویو گرفته است.
 • درخواست سوریه برای خروج نیروهای آمریکا و ترکیه

  بی‌بی‌سی: ولید معلم، وزیر امورخارجه سوریه، حضور نظامی ایالات‌متحده و ترکیه در شمال ترکیه را غیرقانونی دانسته و خواهان خروج فوری نیروهای آنها از خاک کشورش شده است. ولید معلم در نطق روز شنبه خود در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد که خودداری آمریکا و ترکیه از عقب‌نشینی از سوریه می‌تواند واکنش نیروهای سوری را در پی داشته باشد. وزیر امورخارجه سوریه گفت: «نیروهای خارجی که در قلمرو ما بدون مجوز فعالیت دارند نیروهای اشغالگر هستند و باید فورا خارج شوند. اگر آنها از این امر خودداری کنند، ما از این حق برخورداریم که همه تدابیر متقابل مجاز تحت قوانین بین‌المللی را اتخاذ کنیم.» ولید معلم درباره حضور نظامی آمریکا و ترکیه افزود: «این نقض قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد است. هر توافقی درباره هر بخشی از خاک سوریه بدون رضایت دولت سوریه محکوم و در هر شکل و ماهیتی مردود است.» آمریکا هم اکنون حدود یک هزار نیرو برای مقابله با گروه داعش در خاک سوریه دارد. ترکیه نیز مدعی است برای مقابله با گروه داعش و شبه نظامیان کرد، به سوریه نیرو اعزام کرده است.
 • مرگ مشکوک محافظ شخصی ملک سلمان

  الجزیره: روز یکشنبه محافظ شخصی پادشاه عربستان به دست دوستانش تیر خورد و بعد از انتقال به بیمارستان درگذشت. عبدالعزیز الفغم در پی اینکه به‌دست یکی از دوستانش بر سر اختلاف شخصی تیر خورد به بیمارستان تخصصی ملک فیصل در جده منتقل شد و در آنجا درحالی‌که جمعی از نزدیکانش نیز حضور داشتند، جان خود را از دست داد. کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر او را در شبکه‌های اجتماعی در حین خدمت به‌عنوان محافظ پادشاه سعودی منتشر کردند. سرتیپ الفغم محافظ شخصی ملک عبدالله بن‌عبدالعزیز، پادشاه فقید سعودی نیز بود و همواره در همه جا عبدالعزیز را همراهی می‌کرد. او ۳۰ سال محافظ شخصی ملک عبدالله بود و بعد از مرگ او محافظ شخصی ملک‌سلمان شد. الفغم فارغ‌التحصیل دانشکده نظامی ملک خالد بود و بعد از اینکه از سوی گارد ملی سعودی در تیپ ویژه گماشته شد برای خدمت به گارد سلطنتی منتقل شد. گفته می‌شود او در منزل دوستش بوده که به دست دوست مشترک آن دو به قتل رسیده است. کاربران عربستانی در فضای آنلاین نسبت به روایت مرگ سرتیپ الفغم ابراز تردید کرده و برخی درباره علت حضور نیروهای امنیتی در خارج از منزل در حین حادثه و نیز به قتل رسیدن قاتل برای بستن پرونده سوالاتی را مطرح کرده‌اند.

بیشتر