آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۲۰

 • سه‌شنبه خونین عراق

  دنیای‌اقتصاد: روز سه‌شنبه ۹ مهر (اول اکتبر) بغداد پایتخت عراق، شاهد تظاهرات گسترده ضددولتی بود. به‌دنبال مداخله نیروهای امنیتی و به‌کار بردن گاز اشک‌آور و شلیک گلوله‌های پلاستیکی و جنگی به سمت معترضان دو تن کشته و بیش از ۲۰۰ نفر نیز زخمی شدند که ۴۰ تن از آنها به گفته وزارت بهداشت عراق نیروهای پلیس بودند. مجروحان به کمک مردم به بیمارستان‌ها انتقال یافتند. تظاهرکنندگان دولت عراق و پارلمان این کشور را متهم به فساد، ارتشا و دزدی می‌کنند. «طائر السودانی» و «حیدر کاظم» در گزارش یکم اکتبر در رویترز نوشتند که نیروهای امنیتی با استفاده از گاز اشک‌آور، خودروهای آب‌پاش و بعضا گلوله‌های واقعی مبادرت به پراکنده کردن معترضان کردند؛ معترضانی که از بیکاری، فساد و خدمات عمومی افتضاح به تنگ آمده‌اند.
 • خشن‌ترین روز هنگ‌کنگ

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهور چین روز سه‌شنبه در هفتادمین سالگرد حاکمیت حزب کمونیست در این کشور قول داد که هیچ مانعی در راه اوج گرفتن ملتش وجود ندارد. اما این پیغام با بدترین اعتراض‌های ضددولتی در هنگ‌کنگ آسیب دید و پلیس برای اولین‌بار به سوی یک معترض شلیک کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، این پیش‌بینی وجود داشت که در سالگرد تاسیس چین کمونیست در هنگ‌کنگ درگیری به‌وجود‌ آید. اعتراض‌ها در هنگ‌کنگ، این دولت‌شهر نیمه مستقل، در مرزهای جنوبی چین، از نیمه تابستان تاکنون ادامه داشته است. در هفته‌های اخیر اعتراض‌ها شدت بیشتری گرفته و به میدان نبرد بین نیروهای معترض و پلیس تبدیل شده و نیروهای امنیتی نیز به زور متوسل شده‌اند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  جان لاک در «رساله دوم در باب حکومت» دیدگاهی ملایم‌تر از ‌هابز در مورد وضع طبیعی دارد؛ قانون بنیادین طبیعی لاک، در مقابل قانون بنیادین طبیعی هابز، به انسان‌ها نه تنها فقط حق زندگی که «حق زندگی، سلامتی، آزادی و مالکیت» می‌دهد. آزادی بی‌قید و بند در وضع طبیعی موجب وضعیت جنگی می‌شود و این به گفته ‌هابز یک قرارداد اجتماعی برای حفظ آزادی طبیعی و مالکیت را ضروری می‌سازد. همچنین وضع طبیعی خشونت‌بار هابز که در آن زندگی انسان کاملا «انفرادی، فقیرانه، زننده، بی‌رحمانه و کوتاه» است، به‌طور سنتی در تضاد با نسخه معتدل‌تر و صلح‌آمیزتر روسو است که در کتاب «گفتار درباره منشأ و مبانی نابرابری میان انسان‌ها» مطرح شده است. در واقع، روسو صریحا در چند مورد به انتقاد از ‌هابز می‌پردازد و استدلال می‌کند که هابز در حقیقت انسان طبیعی را کشف نکرده است؛ این مخلوق خشن که در «لویاتان» توصیف می‌شود به راستی محصول تاثیرات آلاینده و ناخالصی قرن‌ها توسعه اجتماعی است.
 • پمپئو با مجلس نمایندگان همکاری نمی‌کند

  سی‌ان‌ان: دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا، پس از اینکه مایک پمپئو قانون‌گذاران را به زورگویی و ارعاب درخصوص تحقیقات اوکراین متهم کرد، به وی هشدار شدیداللحنی دادند. وزیرخارجه آمریکا روز سه‌شنبه تلاش مجلس نمایندگان این کشور برای کسب اطلاعات از پنج مقام فعلی و سابق این وزارتخانه را برای پیشبرد استیضاح دونالد ترامپ مورد انتقاد شدید قرار داد.
 • نمایش قدرت کره‌شمالی قبل از مذاکره با آمریکا

  رویترز، آسوشیتدپرس: ارتش کره‌جنوبی اعلام کرد: کره‌شمالی روز چهارشنبه موشک‌هایی را به سمت دریای شرقی خود پرتاب کرد که به‌نظر می‌رسد نمایشی از توسعه توانمندی‌های نظامی آن در آستانه مذاکرات هسته‌ای پیش‌رو با ایالات‌متحده باشد. رئیس ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبی اطلاعاتی درباره نوع تسلیحات، تعداد دقیق موشک‌ها یا مسافتی که این موشک‌ها پیموده‌اند، اعلام نکرد.
 • لغو دیدار نتانیاهو با گانتس

  خبرگزاری آلمان: بنی گانتس، رهبر لیست آبی و سفید قرار دیدار با حزب لیکود بر سر ائتلاف دولتی را به زمان دیگری موکول کرد. گفته می‌شود پرونده‌های قضایی ناظر بر فساد مالی نتانیاهو علت لغو دیدار و گفت‌وگوی نمایندگان این دو حزب بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر