آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۰۲

 • سه سکانس از جدایی بولتون

  دنیای اقتصاد: سکانس اول؛ پشت پرده حذف بولتون از کاخ سفید چه بود؟ روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید: اختلاف ترامپ و مشاور امنیتی‌اش در چند روز اخیر به‌دلیل مذاکره با طالبان بالا گرفته بود. همزمان حمایت پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا از مواضع بولتون بر شدت عصبانیت ترامپ افزود؛ چراکه چنین حمایتی جایگاه بولتون را در تصمیم‌گیری‌ها تقویت می‌کرد. سکانس دوم؛ اثر این اخراج بر بازارها چه بود؟ این اثر را می‌توان از زاویه تاثیرگذاری بر بازارها نیز در دو سطح جهانی و داخلی تحلیل کرد. برخی بازارها مانند نفت، به خاطر خوش‌بینی به آینده و کاهش تنش‌های سیاسی در خاورمیانه بلافاصله کاهش قیمت را ثبت کردند؛ گرچه در ساعات بعدی این افت تعدیل شد. در بازار داخلی نیز برخی معتقد بودند، کنار رفتن بولتون، سرعت نزول نرخ ارز را قوت بخشید و زمینه‌ساز تقویت شاخص سهام از کانال خودرویی‌ها شد. سکانس سوم؛ اخراج بولتون آینده تنش میان ایران و آمریکا را چگونه تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ تحلیلگران معتقدند این اقدام می‌تواند سیگنالی صریح به ایران تلقی شود. رسانه‌های خارجی نیز به تاثیر دیپلماسی ایران در برکناری این چهره رادیکال و جنگ‌طلب پرداختند و تاکید کردند سیاست‌خارجی تهران در این تصمیم ترامپ اثر‌گذار بود. اخراج بولتون اولین ضربه اساسی به «تیم بی» بود.
 • تقلای نتانیاهو برای بقا

  دنیای اقتصاد: روز سه‌شنبه ۱۹ شهریور (۱۰ سپتامبر) بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام کرد که اگر رای‌دهندگان در انتخابات هفته آینده او را به قدرت بازگردانند، تقریبا یک‌سوم اراضی غربی یا همان کرانه غربی رود اردن را ضمیمه سرزمین اشغالی خواهد کرد. رهبر حزب راستگرای لیکود در یک نشست خبری گفت این یک «فرصت تاریخی» برای اعمال سلطه رژیم اسرائیل بر کرانه غربی رود اردن است. او این اتفاق را مدیون همراهی کاخ سفید با اسرائیل دانست.
 • کاهش حمایت از حزب پوتین

  دنیای اقتصاد: نتیجه انتخابات شورای شهر در مسکو حکایت از کاهش حمایت از حزب پوتین دارد. درحالی‌که اپوزیسیون کاهش حمایت از حزب حاکم را جشن گرفته اما مشارکت کم مردم موجب شد تا شادی اپوزیسیون در روسیه تکمیل نشود و حزب حاکم پیروزی نسبی به‌دست آورد.
 • جنجال جاسوس آمریکایی در روسیه

  دنیای اقتصاد: شبکه خبری «سی‌ان‌‌‌ان» روز سه‌شنبه ۱۹ شهریور (۱۰ سپتامبر) گزارش داد که آمریکا در سال ۲۰۱۷ مجبور شد یکی از جاسوسان مهم و برجسته سازمان سیا را از روسیه خارج کند. فرد خارج شده به مدت چند سال به‌عنوان نفوذی سیا در بدنه دولت روسیه مشغول به فعالیت بود.
 • هشدار طالبان به آمریکا

  فیگارو: طالبان سه‌شنبه ۱۹ شهریورماه به آمریکا هشدار داد اگر به مذاکرات بر سر خروج این کشور از افغانستان خاتمه دهد، به‌زودی پشیمان خواهد شد. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت: «ما دو روش برای پایان دادن به اشغال افغانستان در دست داریم، اولی جهاد و مبارزه است و دومی مذاکره و گفت‌وگو. اگر ترامپ (رئیس‌جمهوری آمریکا) راه اول را در پیش بگیرد، ما هم راه اول را انتخاب می‌کنیم و آنها (آمریکایی‌ها) به‌زودی پشیمان خواهند شد.»
 • رای اعتماد به دولت جدید ایتالیا

  خبرگزاری فرانسه: اکثریت اعضای مجلس سنای ایتالیا روز سه‌شنبه به دولت جدید جوزپه کونته رای اعتماد دادند. کونته در راس ائتلاف جنبش موسوم به «پنج ستاره» و حزب چپ میانه دموکرات توانست در مجلس سنای ایتالیا ۱۶۹ رای کسب کند. جناح مخالف در مقابل تنها توانست ۱۳۳ رای به‌دست بیاورد. گرفتن رای اعتماد از مجلس سنا آخرین مرحله از تلاش جوزپه کونته برای راه‌اندازی دولتی جدید بود. او پیش‌تر در روز دوشنبه از مجلس سفلای ایتالیا رای گرفته بود. دولت ائتلافی ایتالیا پیش‌تر متشکل از جنبش پنج ستاره، یک گروه سیاسی نوپا و منتقد نظام و لیگ شمال، یک حزب دست راستی تندرو و مخالف مهاجرت بود. اما جوزپه کونته، نخست‌‌وزیر ایتالیا، روز سه‌شنبه، ۲۹ مرداد با حمله به ماتئو سالوینی، وزیر کشور و از سرسخت‌ترین مخالفان مهاجران، او را به پیشبرد منافع و عقاید شخصی خود متهم ساخت و اعلام کرد که از مقامش استعفا می‌دهد.

بیشتر