آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۰۱

 • مرگ مذاکرات با طالبان

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز دوشنبه ۱۸ شهریورماه اعلام کرد که مذاکره با طالبان منتفی است. او در رشته پیام‌های توییتری، «مرگ» این مذاکرات را اعلام کرد. او دلیل این اقدام خود را حملات اخیر طالبان و کشته شدن یک سرباز آمریکایی اعلام کرد. «لارا لیکس»، در گزارش ۹ سپتامبر برای نیویورک‌تایمز نوشت که ترامپ با وجود اعلام «مرگ» و «پایان مذاکرات» با طالبان اما این سیگنال را هم ارسال کرد که ایالات‌متحده همچنان مایل به خارج ساختن نیروهای آمریکایی از افغانستان است. ترامپ با اعلام اینکه خواهان خروج ۱۴ هزار نیروی آمریکایی از افغانستان است، افزود: نقش آمریکا حفظ امنیت در جهان نیست. رئیس‌جمهور آمریکا افزود: «سربازان ما معرکه هستند، اما تا حد زیادی نقش‌شان همچون پلیس است. می‌خواهیم خارج شویم البته در زمان درست.» ترامپ افزود: ارتش کشورش دیگر نمی‌خواهد نقش پلیس جهانی را بازی کند.
 • اخراج بولتون از کاخ سفید

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ سومین مشاور امنیت ملی خود را هم برکنار کرد. جان بولتون که از حلقه نئوکان‌ها بود به دلیل اختلاف نظرهای زیاد با رئیس جمهور، از مسوولیت خود کنار رفت. به نظر می‌رسد اختلاف‌نظرها حول ۲محور «دامنه مداخلات بین‌المللی» و «اعمال قدرت از سوی آمریکا» بوده است. ترامپ به دنبال تحقق شعار آمریکا برای آمریکا بوده است؛ در حالی‌که بولتون به دنبال شعار جهان برای آمریکا تلاش می‌کرد.
 • ۲۰۲۰ بدون بحران بزرگ به پایان نمی‌رسد

  دنیای اقتصاد: اقتصاد جهان در هفته‌های اخیر نقاط عطفی را پشت‌سر گذاشت که فراتر از جنگ تجاری میان غول‌های اقتصادی دنیا بود. سطوح اطمینان جای خود را به مخاطرات جهانی می‌دهند. نشریه «فوربس» هشدار داده است، جامعه جهانی در خطر است و بعید به‌نظر می‌رسد سال ۲۰۲۰ را بدون بحرانی بزرگ سالم به پایان برساند. بر این اساس برخی از ریسک‌هایی که سال آینده جهان را تهدید می‌کنند به شرح زیر است.
 • سقوط دو پهپاد اسرائیلی در یک روز

  المیادین: مقاومت فلسطین یک فروند پهپاد ارتش رژیم صهیونیستی را در شرق رفح سرنگون کرد. ارتش رژیم صهیونیستی نیز با انتشار بیانیه‌ای این مساله را تایید کرد.مقاومت فلسطین یک فروند پهپاد ارتش رژیم صهیونیستی را در شرق رفح واقع در جنوب نوار غزه هدف‌گیری و سرنگون کرد. برخی منابع محلی با اشاره به اینکه پهپاد یاد شده درحال پرواز در آسمان شرق رفح بود، تاکید کردند، نیروهای مقاومت فلسطین به سوی این پهپاد آتش گشوده و آن را سرنگون کردند. روزنامه عبری‌زبان «اسرائیل هیوم» نیز نوشت، این دومین بار در طول ۲۴ ساعت گذشته است که ارتش اسرائیل به سرنگونی پهپاد خود در جنوب نوار غزه اعتراف می‌کند. مسوولان ارتش اعلام کردند که درحال بررسی این حادثه و تحقیق درباره آن هستند. اسرائیل هیوم در ادامه نوشت: این اتفاق پس از آن رخ داد که ارتش رژیم صهیونیستی پهپاد اول خود را روز دوشنبه از دست داد. ارتش اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرد که یک فروند پهپادش توسط نیروهای حزب‌الله ساقط شده است. روزنامه اورشلیم پست نیز نوشت، علت سقوط این پهپاد در دست بررسی است. این روزنامه به نقل از منابعی در غزه نوشت، جنبش حماس پهپاد یادشده را رهگیری و سرنگون کرد. حزب‌الله نیز روز دوشنبه اعلام کرد: یک فروند پهپاد اسرائیلی را در شهرک رامیه واقع در جنوب لبنان سرنگون کرد. آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی نیز روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعتراف کرد، شب گذشته یک پهپاد کوچک اسرائیل در جنوب نوار غزه سرنگون شد. ادرعی افزود: تحقیقی درباره این اتفاق انجام شد.
 • طرح استیضاح ترامپ در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا

  رویترز: طبق اعلام کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، طی چند روز آتی مصوبه‌ای از سوی این کمیته ارائه می‌شود که می‌تواند برکناری دونالد ترامپ را در پی داشته باشد. این کمیته که امید دارد تا انتهای سال بتواند استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را به رای بگذارد، روز پنج‌شنبه برای ارائه مصوبه‌ای در این راستا تشکیل جلسه خواهد داد؛ دستیاران این کمیته اظهار کرده‌اند مصوبه مذکور بهتر است با بررسی‌ها و گزارش‌های انجام گرفته در گذشته همخوانی داشته باشد.
 • شلیک دو پرتابه توسط کره‌شمالی

  رویترز: رئیس ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبی اعلام کرد، کره‌شمالی صبح روز سه‌شنبه دو پرتابه نامشخص را از استان پیونگان جنوبی به سمت شرق شلیک کرد. نوع این پرتابه‌ها هنوز مشخص نیست. کره‌شمالی در ماه‌های اخیر تعدادی موشک میان‌برد آزمایش کرده است. این آزمایش‌های موشکی درحالی انجام شده است که کره‌شمالی روز دوشنبه اعلام کرد، مایل است مذاکرات با آمریکا را در اواخر ماه سپتامبر از سر بگیرد. طبق این گزارش، با شلیک این پرتابه در روز سه‌شنبه، این هشتمین باری است که کره‌شمالی از زمان دیدار دونالد ترامپ و کیم‌جونگ‌اون در مرز دو کره در اوایل تیرماه، دست به آزمایش موشکی می‌زند. یک مقام ارشد آمریکا در واکنش به آزمایش پرتابه‌های کره‌شمالی گفت: ما از گزارش‌ها درخصوص شلیک این پرتابه‌ها توسط کره‌شمالی مطلع هستیم. ما همچنان اوضاع را زیر نظر داریم و به مشورت نزدیک با متحدانمان در منطقه ادامه می‌دهیم.
 • توصیه‌های رئیس اجرایی هنگ‌کنگ به مردم

  رویترز: رئیس اجرایی هنگ‌کنگ روز سه‌شنبه گفت تشدید خشونت‌ها نمی‌تواند به حل مشکلات اجتماعی این دولت‌شهر منجر شود. او همچنین از مداخله قانون‌گذاران دیگر کشورها در امور هنگ‌کنگ اظهار تاسف کرده است. کری لم،‌ رئیس اجرایی هنگ‌کنگ درحالی به اظهارنظر پرداخته که طی روزهای گذشته، خیابان‌های این دولت‌شهر مجددا شاهد درگیری‌های بعضا خشونت‌آمیز بوده است. او می‌گوید: «دخالت پارلمان‌های خارجی در امور داخلی «منطقه اداری ویژه هنگ‌کنگ»، به هر طریق بیجا است و ما اجازه نخواهیم داد (آمریکا)، ذی‌نفع مسائل هنگ‌کنگ شود.» هزاران معترض هنگ‌کنگی طی تظاهرات چند روز پیش خود در مقابل کنسولگری آمریکا، خواستار کمک برای بازگردانی دموکراسی به این دولت‌شهر شده بودند. این معترضان، از کنگره آمریکا درخواست داشتند تا طی مصوبه‌ای، واشنگتن را ملزم کند خودمختاری و استقلال هنگ‌کنگ را از سرزمین اصلی چین مورد ارزیابی قرار دهد. روز دوشنبه، جیمز متیس، وزیر دفاع سابق آمریکا گفته بود تظاهرات ضددولتی در هنگ‌کنگ، «از امور داخلی چین نیست و آمریکا باید دست‌کم به حمایت اخلاقی از تظاهرات‌کنندگان بپردازد». مقامات دولت چین، انگشت اتهامات را به سوی عوامل خارجی نشانه رفته‌ و بیان کرده‌اند این عوامل، از طریق ایجاد آشوب در هنگ‌کنگ، قصد ضربه زدن به پکن را دارند. چین، امور هنگ‌کنگ را جزو امور داخلی خود به شمار می‌آورد و به کشورها هشدار داده در این موضوع دخالتی نکنند. کری لم در ادامه اظهارات خود گفت: «تشدید و ادامه خشونت‌ها نمی‌تواند مسائلی را که جامعه ما با آن مواجه است حل کند و تنها به عمیق‌تر شدن مناقشات، تضادها، از ‌هم‌گسستگی‌ها و حتی ایجاد نفرت در جامعه منجر خواهد شد.»
 • ضربه فنی جانسون

  دنیای اقتصاد: قانون‌گذاران انگلیسی روز دوشنبه ۱۸ شهریورماه یکی از بی‌روح‌ترین جلسات خود را برگزار کردند. در این روز نمایندگان پارلمان تقلای بوریس جانسون، نخست‌وزیر، برای برگزاری انتخابات ملی زودهنگام را رد کردند. «استفن کاستل» در گزارش ۹ سپتامبر برای نیویورک‌تایمز نوشت برای جانسون، این روز یک شکست دیگر بود.

بیشتر