آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۰۳

 • جنگ گلادیاتورها

  دنیای‌اقتصاد: پیشتاز نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا در جبهه دموکرات‌ها، در مناظره اخیر خود بارها نام باراک اوباما را تکرار کرد، به‌گونه‌ای‌که برخی از رقبای وی گفتند وقت آن رسیده است که دیگر از دوره آخرین رئیس‌جمهور دموکرات عبور کنیم و حرف تازه‌ای بزنیم. اما چه کسی است که بیشترین ارجاع را به دوره باراک اوباما دارد؟ مشخص است: او کسی جز جو بایدن، معاون باراک اوباما نیست که هنوز در خاطرات خوش آن دوران زندگی می‌کند و بارها به‌خاطر دفاع صرف از آن دوران مورد انتقاد هم‌سنگر‌هایش قرار گرفته است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، جو بایدن که خیلی سخت به رویکرد دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما متوسل شده و خود را فردی معرفی کرده که مدافع آن دوران است، مورد انتقاد نامزدهای پیشرویی مانند الیزابت وارن و برنی سندرز قرار گرفته است و آنها صریحا قدرت سیاسی جو بایدن را زیرسوال برده‌اند. پیشروها که وعده‌های سنگین و تقریبا به گفته کارشناسان غیرعملی می‌دهند، بر این باورند که جو بایدن فاقد برنامه تازه است و مدام رویکردهای دوران باراک اوباما را به‌عنوان راهکار خروج از دوره ترامپ مطرح می‌کند.
 • جاسوسی بی‌بی از کاخ سفید

  دنیای اقتصاد: مجله «آتلانتیک» به نقل از سه مقام آمریکایی نوشت: اسرائیل پشت نصب سیستم‌های جاسوسی از تلفن‌های همراه در داخل کاخ سفید و در دیگر مناطق حساس پایتخت آمریکا در دو سال گذشته بوده است. سیستم‌های جاسوسی نصب‌شده در نزدیکی کاخ سفید شبیه فرستنده‌های مخابراتی عادی تلفن‌های همراه بوده‌اند؛ اما در واقعیت امر آنها دستگاه‌های جاسوسی و شنود بوده‌اند که اطلاعاتی از مالکان تلفن‌های همراه جمع‌آوری می‌کردند. این سیستم‌ها احتمالا با هدف جاسوسی از ترامپ، دستیاران ارشدش و نزدیکانش کار گذاشته شده‌اند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  فرانسیس فوکویاما، نظریه‌پرداز معروف «پایان تاریخ»، از میان مجموعه آثارش یک «سه‌گانه» برجسته دارد که به ترتیب عبارتند از: «ریشه‌های نظم سیاسی» که در سال ۲۰۱۱ نوشته شد؛ «نظم و زوال سیاسی» که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و «هویت» در سال ۲۰۱۸. کتاب «ریشه‌های نظم سیاسی» در حقیقت جلد اول کتاب «نظم و زوال سیاسی» محسوب می‌شود. این دو جلد آخری به زبان فارسی ترجمه شده اما «ریشه‌های نظم سیاسی» به همین قلم در روزنامه «دنیای‌اقتصاد» منتشر خواهد شد.
 • محکومیت برای خواهر بن‌سلمان

  بی‌بی‌سی: حصه بنت سلمان، شاهزاده سعودی و خواهر ولیعهد عربستان به‌دلیل کتک زدن و ربودن یک لوله‌کش در آپارتمان لوکسش در پاریس به ۱۰ ماه زندان محکوم شد. حصه بنت سلمان، ۴۳ ساله متهم است که به محافظ خود گفته است که اشرف عید، کارگر لوله‌کش فرانسوی را به‌خاطر عکس گرفتن از داخل خانه او «کتک» بزنند. اشرف عید می‌گوید که محافظان این شاهزاده او را کتک زدند و محبوس کردند و او را مجبور کردند که پای شاهزاده را ببوسد. دادگاهی در فرانسه روز پنج‌شنبه ۲۱ شهریور در حکمی این شاهزاده را به‌خاطر دست داشتن در خشونت با اسحله و آدم‌ربایی گناهکار شناخت و به زندان محکوم کرد. شاهزاده بنت سلمان که حکم جلب او صادر شده و تحت پیگرد بین‌المللی قرار گرفته در جلسه دادگاه حضور نداشت. او همچنین به پرداخت ۱۰ هزار یورو محکوم شده است. او قبلا اتهامات علیه خود را رد کرده بود. محافظ او، رانی سعیدی، به ۸ ماه حبس تعلیقی و ۵ هزار یورو جریمه نقدی محکوم شد. پس از جلسه دادگاه، وکیل فرانسوی حصه بنت سلمان گفت که ادعاهای کارگر لوله‌کش «تخیلی» بوده است و آنها به رای دادگاه اعتراض خواهند کرد.
 • پاسخ رسمی طالبان به آمریکا

  الجزیره: مذاکرات صلح بین آمریکا و طالبان از اکتبر گذشته با هدف پایان دادن به جنگ ۱۸ ساله در افغانستان آغاز شد. روز دوشنبه اما رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که مذاکرات بدون توافق به پایان رسید. ترامپ در جمع خبرنگاران با محکوم کردن حمله طالبان به کاروانی که در پی آن یک سرباز آمریکایی و ۱۱ نفر دیگر کشته شدند، گفت: آنها همه مردند. همه مردند. آنها (طالبان) فکر می‌کنند مردم را بکشند می‌توانند موقعیت خود را در مذاکرات بهبود بخشند.

بیشتر