آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۸۴

 • الگوی پوتین در زمامداری

  دنیای اقتصاد: سردبیر سابق فارن پالیسی، در تحلیلی برای مجله فارن افرز نوشت: اگرچه پوتین افسر اطلاعاتی کا گ ب بود، اما عاشق الگوی حکومتی سیاستمداران دوران کمونیستی همچون استالین و برژنف نیست. او زمانی‌که دست راست شهردار سن پترزبورگ بود، عکسی از پتر کبیر بر دیوار اتاق کارش نصب کرده بود. او در این اواخر هم در گفت‌و‌گویی با روزنامه فایننشال تایمز به صراحت از علاقه‌اش به این تزار اصلاح‌طلب روسیه پرده برداشت. او با همین الگوبرداری از مدل زمامداری پتر توانست وضعیت نه چندان مناسب روسیه پس از فروپاشی شوروی را بهبود بخشد.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  خاورمیانه هم بیشتر دارای وضعیتی است که باید مدیریت شود نه اینکه مشکلاتش حل شود. استدلال به نفع رویکردی اعتدالی این نیست که بگوییم باید از منطقه اجتناب شود یا آن را نادیده گرفت. نمی‌تواند چنین باشد. اول، ایالات‌متحده و دیگر اغیار همچنان نفعی مهم در منطقه دارند. دوم، منافع آمریکا در جاهای دیگر متاثر از آن چیزی است که در خاورمیانه رخ می‌دهد. یک مورد قابل اشاره بحران پناهندگان است که به‌طور چشمگیری بر بار مشکلات اروپا افزوده است. مثال دیگر، تروریسم است که در آمریکا و دیگر جاها از سوی مردمانی انجام می‌گیرد که منطقه را ترک کرده‌اند یا الهام‌بخش دیگران در دیگر نقاط دنیا و حوادث روی‌داده در آن مناطق بوده‌اند. بارزترین نفع، نفت است. اهمیت نفت منطقه تاثیر بسیار زیادی بر ایالات‌متحده دارد.
 • هشدار جانسون به مکرون و مرکل

  دنیای اقتصاد: نخست‌وزیر بریتانیا به امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان تاکید خواهد کرد پارلمان وست‌مینستر نمی‌تواند جلوی اجرای برگزیت را بگیرد و اگر قرار است بریتانیا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج نشود باید یک توافق جدید حاصل شود.
 • اسکاراموچی:ترامپ کناره‌گیری می‌کند

  ایندیپندنت: دونالد ترامپ از رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۲۰ کناره‌گیری خواهد کرد. این گفته‌های یک مقام سابق دونالد ترامپ است. آنتونی اسکاراموچی که برای مدت کوتاهی در دولت ترامپ به‌عنوان مدیر ارتباطات حضور داشت، گفت که رئیس‌جمهوری احتمالا به‌خاطر شکست تحقیر‌آمیزی که در انتخابات سال ۲۰۲۰ خواهد داشت، در ماه مارس کناره‌گیری خواهد کرد. او در گفت‌وگو با مجله ونیتی‌فر تصریح کرده است: «واضح است که او از انتخابات کنار خواهد کشید. تاریخ آن ماه مارس خواهد بود. برای او پیروزی مجدد غیرممکن است. او به لحاظ اعتماد به نفس فردی ضعیف است. او خود را یک کبوتر کوچک می‌بیند، خیلی کوچک. و با این تفاسیر شما فکر می‌کنید که او به ارقام نظرسنجی‌ها نگاه خواهد کرد. او قادر به تحمل این همه تحقیر نخواهد بود.» این سخنان در شرایطی ابراز می‌شود که ترامپ کارزارهای انتخاباتی خود را آغاز کرده است و هفته گذشته نیز در منچستر حضور پیدا کرده بود.
 • عصر جدید روابط آنکارا و واشنگتن؟

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  بعد از کش و قوس‌های زیاد میان آنکارا- واشنگتن بر سر تشکیل منطقه حائل در شمال سوریه به منظور دور ساختن نیروهای موسوم به «پ.ی.د» و «ی.پ.گ» متشکل از کردهای سوری خواهان خودمختاری و تاکید دولت ترکیه درخصوص عملیات نظامی در شرق فرات، سرانجام در ۷ اوت توافق بر سر تشکیل منطقه حائل میان طرف‌های مذاکره‌کننده ترک و آمریکایی حاصل شد.

بیشتر