آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۸۵

 • پایگاه‌های آمریکا در تیررس چینی‌ها

  دنیای اقتصاد: مرکز مطالعات آمریکا از پایان برتری ایالات‌متحده در منطقه هند-پاسیفیک خبر داد. چین با استقرار هزاران موشک بالستیک میان‌برد تمام پایگاه‌های نظامی آمریکا و متحدانش را در تیررس خود قرار داده است. با وجود فزونی یافتن تهدید چین تحقیقات این مرکز مطالعاتی نشان می‌دهد که واشنگتن بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ حدود ۳برابر بیشتر از این منطقه در خاورمیانه حضور نظامی داشته است. این مرکز توصیه می‌کند که آمریکا باید توازن را به راهبرد نبرد همزمان با یک ابرقدرت و دو قدرت متوسط بازگرداند و بر این اساس به جنگ‌های بی‌حاصل در خاورمیانه پایان دهد.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  خاورمیانه عمدتا [بازمانده] از گذشته است. هویت‌ها اکنون، هم هویت‌هایی فرعی و هم فراملی هستند؛ این هویت‌ها عمدتا مبتنی هستند بر مذهب، قبیله، قومیت و ایدئولوژی. معکوس کردن این روند مستلزم ترکیبی از زور عریان و توانایی تاثیرگذاری بر تغییر فرهنگ سیاسی است. وقتی پای خاورمیانه به میان می‌آید هیچ گزینه «کاملا درست» آشکاری وجود ندارد. کار سیاست خارجی کشف آن چیزی است که هم «مطلوب» و هم «مقرون به صرفه» و «شدنی» باشد البته با هزینه‌ای قابل قبول. چنین سیاستی با مبارزه با تروریسم آغاز می‌شود زیرا تروریست‌ها می‌توانند به منافع آمریکا در منطقه خسارت وارد آورند، می‌توانند در میان کشورهای منطقه تردد کنند و می‌توانند در اینترنت هم الهام‌بخش باشند. یک سیاست موثر و کارآمد عبارت است از قرار دادن تروریست‌ها در وضعیت دفاعی با حمله مستقیم به آنها و با تقویت فرآیند انتخاب بازیگران محلی تا اینکه آنها یا بتوانند نبرد را به زمین تروریست‌ها منتقل کنند یا آسیب‌پذیری کمتری در برابر تروریست‌ها داشته باشند یا هر دو.
 • پیشنهاد جدید جانسون به اتحادیه اروپا

  دیلی اکسپرس: بوریس جانسون در نامه‌ای به دونالد تاسک پیشنهاد داد که تا پایان دوره گذار پسابرگزیت، تعهد به ایجاد تنظیمات جایگزین به‌جای کشیدن «مرز سخت» میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند در نظر گرفته شود. بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در نامه‌ای به دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا که از سوی دفترش منتشر شد، بر درخواست خود برای صرف‌نظر از کشیدن «مرز سخت» میان دو ایرلند تاکید کرد.
 • دیدار مکرون و پوتین در مدیترانه

  عرب‌نیوز: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در جریان سفرش به «فورت برگانسون» با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه دیدار کرد. رهبران دو کشور پس از دیدار با یکدیگر، در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند. رئیس‌جمهوری روسیه در ابتدای سخنانش در این کنفرانس مطبوعاتی با قدردانی از همتای فرانسوی خود، گفت: ما روی روابط دوجانبه متمرکز خواهیم بود. با توجه به ابتکار عمل رئیس‌جمهوری فرانسه علاوه بر زمینه‌های سنتی همکاری، ما به‌کار خود در زمینه تعامل در میان جوامع مدنی ادامه می‌دهیم.
 • عقب‌نشینی مدیر اجرایی هنگ‌کنگ

  رویترز: مدیر اجرایی هنگ‌کنگ امروز (سه‌شنبه) گفت: امیدوار است که یک اعتراض ضددولتی صلح‌آمیز در روزهای آتی، آغازی بر از سر‌گیری صلح و گفت‌وگو با معترضان صلح‌طلب باشد که مسیر برون‌رفت از ناآرامی در این دولت‌شهر محسوب می‌شود. کری لام، مدیر اجرایی هنگ‌کنگ گفت: صادقانه امیدوارم که این راهپیمایی آغازی بر بازگشت جامعه به صلح و دوری از خشونت باشد. ما به سرعت کار را برای ایجاد پلت‌فرمی برای گفت‌وگو آغاز می‌کنیم. من امیدوارم این گفت‌وگو بر مبنای یک درک متقابل و احترام باشد و به سمت برون رفت از بحران کنونی منطقه را سوق دهد. بحران کنونی در دولت‌شهر هنگ‌کنگ در اعتراض به لایحه استرداد مظنونان به چین برای محاکمه و دادگاهی آغاز شد؛ اما بعدا به درخواست‌هایی برای برکناری کری لام کشیده شد. مدیر اجرایی هنگ‌کنگ همچنین ادامه داد: سوالی که من همواره به آن پاسخ دادم و می‌توانم به وضوح به آن باز هم پاسخ دهم این است که این لایحه مرده است. برنامه‌ای برای از سرگیری و مطرح کردن مجدد آن نیست. امیدوارم که هنگ‌کنگ یک شانس منحصربه‌فرد برای جذب کمپانی‌های خارجی داشته باشد. اقتصاد این دولت‌شهر با خطر سقوط روبه‌رو است. ما می‌توانیم داده‌های مربوط به نیمه نخست سال را ببینیم. فکر می‌کنم این داده‌ها بیانگر جدی بودن مشکل نیستند. این اظهارات از سوی کری لام پس از اعتراضات روز یکشنبه مطرح شد که آرام‌ترین اعتراضات از زمان آغاز ناآرامی‌ها در اواسط ژوئن محسوب می‌شود.
 • تصمیمات بی‌سابقه محمود عباس

  خبرگزاری رسمی فلسطین «وفا»: رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دستورات بی‌سابقه‌ای را درباره مشاورانش و اعضای دولت سابق فلسطین صادر کرد. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دستوراتی را درباره مشاورانش و اعضای دولت سابق که ریاست آن بر عهده رامی حمدالله بود، صادر کرده است. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به موجب این فرامین بدون توجه به نام و درجات آنها، به خدمات کلیه مشاوران خود خاتمه داد. محمود عباس قراردادهای کاری این افراد را لغو و حقوق و مزایای آنها به‌عنوان مشاورانش را متوقف کرد؛ اقدامی که پیش از این از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین دیده نشده بود. این گام عدم رضایت رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از تصمیمات دولت قبلی به ریاست رامی حمدالله به‌خصوص در زمینه افزایش حقوق وزیران را بدون حکم رسمی نشان می‌دهد. محمود عباس وزیران دولت سابق را ملزم کرد مبالغی را که در آن مدت گرفته‌اند، بازگردانند. محمود عباس دستور داد این مبلغ به‌عنوان پاداش و مزایا باید یک بار به هر وزیر پرداخت شود. این تصمیم در سایه طرح ریاضت اقتصادی دولت کنونی است که جنبش فتح رهبری آن را برعهده دارد. این طرح شامل کاهش حقوق کارمندان و وزیران، کاهش هزینه‌های سفر و ماموریت وزیران و لغو افزایش پرداختی به آنها به‌دلیل بحران مالی است که بر اثر کسر بخش اعظم درآمدهای مالیاتی به‌وجود آمده است.

بیشتر