آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۸۶

 • سقوط دولت در ایتالیا

  دنیای اقتصاد: پس از ۱۴ ماه مناقشه و جدال، دولت ایتالیا به رهبری نخست‌وزیر «جوزپه کونته» روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد استعفا داد و این کشور اروپایی که پیش از این دچار بحران مالی شکننده و هرج‌ومرج سیاسی شده بود وارد دوره‌ای جدید از بحران و عدم قطعیت خواهد شد. طی عمر کوتاه دولت ایتالیا، این ائتلاف ناسیونالیست- پوپولیست موجب ترس در دل نهادهای اروپایی شده است.
 • جنجال گرین لند

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که کمتر از دو هفته به سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده به دانمارک باقی‌مانده است، او در توییتر اعلام کرد که سفرش را به این کشور به‌دلیل اینکه نخست‌وزیر دانمارک، پیشنهاد خرید گرین‌لند را رد کرده است،لغو می‌کند.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  تلاش‌های ضدتروریسم می‌تواند و باید طیفی از ابزارها را شامل شود از جمله تامین و تدارک اسلحه، اطلاعات و آموزش، کمک‌های اقتصادی و استفاده ماهرانه از رسانه‌های اجتماعی و شکل‌های سنتی‌تر دیپلماسی عمومی. تلاش‌های هماهنگ برای کاهش جریان بودجه و استخدام و ردیابی افراد و گروه‌های مظنون نیز موردنیاز است. همچنین حمایت‌هایی از دولت‌ها صورت می‌گیرد تا آنها بهتر بتوانند در برابر فشاری که از سوی برخی کشورها وارد می‌شود، مقاومت ورزند. ریشه‌کن کردن تروریسم واقع‌گرایانه نیست. آنچه واقع‌گرایانه است همانا کاهش تروریسم به سطحی است که دستیابی به آنچه می‌تواند و اینکه چه زمانی به موفقیت دست می‌یابد را محدود سازد تا بر مبانی اساسی زندگی‌مان تاثیر نگذارد.
 • تقویت زرادخانه اتمی کره

  نشنال اینترست: نتیجه تکان‌دهنده گزارش ژانویه ۲۰۱۹ اندیشکده رند حاکی از آن است کره‌شمالی تا سال ۲۰۲۰ میلادی می‌تواند ۱۰۰ کلاهک اتمی داشته باشد. اندیشکده رند مستقر در کالیفرنیا که روابط نزدیکی با ارتش آمریکا دارد، در گزارش ژانویه ۲۰۱۹ خود یک واکنش جامع به تهدید کره‌شمالی را توصیه کرده و گفت: آمریکا و متحدانش در منطقه از جمله چین باید علاوه بر اقدامات دیپلماتیک چندجانبه برای متوقف کردن پیشرفت اتمی کره‌شمالی اقداماتی را برای کاهش خطر برنامه اتمی پیونگ‌یانگ اتخاذ کنند.
 • بریتانیا در دوراهی اروپا و آمریکا

  رویترز: بوریس جانسون در آستانه درک جدید از وضعیت جهانی برگزیت قرار دارد: از یکسو از طرف اروپا تحت فشار است و مشخصا از این‌سو به نتیجه دلخواه نخواهد رسید و از طرف دیگر ایالات‌متحده قرار دارد که برای حمایت اقتصادی با این کشور نیاز به یک معامله سخت دارد. جانسون که با یک بحران عمیق سیاسی در داخل روبه‌رو بوده، قرار است در اولین نشست بین‌المللی خود در گردهمایی رهبران گروه ۷ در منطقه تفریحی بیاریتز فرانسه در روز شنبه حضور پیدا کند.
 • آمریکا به تایوان اف‌۱۶ می‌دهد

  الجزیره: وزارت‌خارجه ایالات‌متحده، به‌رغم نارضایتی پکن، فروش ۶۶ فروند اف۱۶ به تایوان را تصویب کرد. تایوان قرار است آخرین نسخه پیش‌رفته اف۱۶ را از آمریکا دریافت کند. مبلغ این قرارداد ۸ میلیارد دلار است. ترامپ پیش‌تر گفته بود که یک نفر باید در مقابل چین بایستد. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات‌متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد پس از اعلام نظر مثبت کنگره، ترامپ برای فروش این جنگنده‌ها چراغ سبز نشان داد. پمپئو گفت: فروش اف۱۶ به تایوان با مناسبات تاریخی بین آمریکا و چین منافات ندارد. او افزود: اقدامات ما براساس مناسبات رایج آمریکا با چین صورت گرفته و موردی نقض نشده است. ما هنوز به سیاست‌های گذشته آمریکا در قبال چین متعهد هستیم. گفته می‌شود داد و ستد تایوان و آمریکا تنها محدود به جنگنده‌ها نیست و در کنار آن قرار است برخی محصولات جنرال الکتریک نیز به تایوان صادر شود. جیم ریش، رئیس کمیته روابط خارجی سنای ایالات‌متحده که یک جمهوری‌خواه است، از فروش تسلیحات به تایوان استقبال کرد و گفت: «این جنگنده‌ها برای توسعه دفاعی تایوان بسیار حیاتی هستند، چراکه آنها تحت فشار پکن قرار دارند.»

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر